czwartek, 13 lutego 2014

Chciejka, czyli marzenia książkowe #1


Chciałabym przedstawić Wam cykl, który będzie się pojawiał (mam nadzieję) w miarę systematycznie na moim blogu.
"Chciejka" to nie tylko zapowiedzi wydawnicze przewidziane na obecny, czy następny miesiąc, ale też książki, które już gdzieś kiedyś się ukazały i do dnia dzisiejszego nie wpadły w moje ręce.
Pod każdą pozycją, oprócz opisu pochodzącego ze strony wydawnictwa (lub portalu LubimyCzytać) zamieszczę także kilka słów od siebie, uzasadniających dlaczego akurat ta, a nie inna pozycja dręczy i nęci mnie po nocach ;)1. Mark Helprin - Zimowa opowieść  Wydawnictwo Otwarte, 2014

Pewnej mroźnej nocy młody Peter Lake próbuje okraść rezydencję na Manhattanie. Niespodziewanie zastaje w domu córkę właścicieli, umierającą na gruźlicę Beverly Penn. Tak zaczyna się miłość, która odmieni jego los. Potężne, niepojęte uczucie zaskakuje Petera, daje mu siłę i każe podjąć próbę zatrzymania czasu i przywrócenia przeszłości. Ujmująco piękne i mądre arcydzieło Marka Helprina przenosi nas do Nowego Jorku z początku dwudziestego wieku, targanego arktycznymi wiatrami i rozświetlonego bielą niespotykanie obfitego śniegu. Dzięki płomiennej wyobraźni autora to miasto żyje i ma duszę.


"Zimowa opowieść" to jedna z szumniej zapowiadanych nowości lutowych 2014 roku. Jak tu się oprzeć takiej okładce? Po prostu piękna, iście magiczna... Ale nie tylko okładka kusi mnie w tej pozycji. Po pierwsze - jest to mitycznie śnieżna sceneria Nowego Jorku z początku XX stulecia (bardzo lubię śnieżne opowieści), po drugie - romans łączący w sobie szczyptę magii i podróże w czasie, no i wreszcie po trzecie - fakt, że książka, którą po raz pierwszy wydano w 1983 roku(!), uznana od dawna za amerykański klasyk, stała się podstawą do stworzenia filmu, którego premierę w Polsce przewidziano za dosłownie jeden dzień! No i jak tu nie chcieć poznać historii na papierze? 


2. Felix J. Palma - Mapa czasu  Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

Londyn, 1896 rok. Niezliczone wynalazki sprawiły, że człowiek uwierzył w nieograniczone możliwości nauki. Przekonanie, iż dzięki niej ludzie są w stanie dokonać rzeczy niemożliwych, znajduje wyraz w działalności przedsiębiorstwa "Podróże w Czasie" Murraya, które stawia sobie za cel spełnienie jednego z największych marzeń ludzkości – o przemieszczaniu się w czasie – pragnienie rozbudzone rok wcześniej powieścią H.G. Wellsa "Wehikuł czasu". Nagle człowiek XIX wieku otrzymuje możliwość przeniesienia się do roku 2000, co staje się udziałem Claire, która przeżywa romans z mężczyzną przyszłości. Nie wszyscy jednak życzą sobie ujrzeć jutro. Andrew Harrington zamierza podróżować w przeszłość, do roku 1888, aby uratować swoją ukochaną ze szponów Kuby Rozpruwacza. Ponadto sam H.G. Wells staje w obliczu niebezpieczeństw związanych z przemieszczaniem się w czasie, gdy do jego epoki przybywa tajemniczy podróżnik z zamiarem zabicia autora i przejęcia praw do słynnej powieści. 
Félix J. Palma w swojej powieści "Mapa czasu" snuje historię pełną romantycznej miłości i porywających przygód. Jego opowieść, będąca hołdem dla początków literatury science fiction, zabiera zarazem czytelnika w jego własną podróż w czasie do fascynującego Londynu epoki wiktoriańskiej.

Po pierwsze - Londyn, końca XIX wieku. Po drugie - podróże w czasie, czyli wielopłaszczyznowa tematyka książki. Po trzecie - obietnica akcji i przeżywania przygód. A po czwarte - po raz kolejny, piękna okładka.    
Premiera książki przewidziana została na 19 lutego.


3. Patrick Ness - Siedem minut po północy  Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2013

Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy.
Na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd – która zmarła na raka i nie mogła sama napisać tej historii – Patrick Ness stworzył mroczną, przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach: tych realnych i tych wyobrażonych.

"Siedem minut po północy" to pierwsza książka, wielokrotnie nagradzanego angielskiego autora Patricka Nessa, wydana w Polsce. Otrzymała już chyba wszystkie możliwe nagrody dla najlepszej powieści roku, zarówno w kategorii powieści dla młodzieży, jak również w kategorii powieści dla dorosłych. To taka mała perełka współczesnej literatury, wzbogacona niezwykłymi ilustracjami, której chyba najbardziej nie mogę się doczekać na swojej półce. Postawię ją gdzieś pomiędzy "Małym księciem", a "Oscarem i panią Różą", bo tak ją właśnie widzę. 
Ponadto wydawnictwo Papierowy Księżyc zapowiedziało już, wydanie jego bestsellerowej serii "Chaos Walking", na którą również zacieram ręce!4. Ann Brashares - Nigdy i na zawsze  Wydawnictwo Otwarte, 2012

Żyję od ponad tysiąca lat. Umierałem niezliczoną ilość razy. Zapomniałem, ile dokładnie. Zakochałem się i moja miłość trwa nadal. Ciągle szukam swojej ukochanej. Ciągle ją pamiętam. Noszę w sobie nadzieję, że pewnego dnia ona też mnie sobie przypomni.

Magiczna opowieść o szansach, jakie otrzymujemy od losu, i o tym, że nie można odkładać życia na później. Historia miłości przekraczającej granice czasu. Książka, która przywraca wiarę w przeznaczenie, w to, że na każdego z nas gdzieś ktoś czeka.


Trafiłam na tą pozycję przypadkiem, gdzieś w internecie i tak mocno mnie oczarowała, że od razu trafiła do chciejlisty. 
Najbardziej zaciekawiła niebanalna fabuła, miłość silniejsza niż śmierć, odporna na upływ czasu, i - element magiczny - wspomnienia z poprzednich istnień, przyzwyczajeń, tęsknota za czymś czego się nie spotkało. Tak! 


5. Mott Jason - Przywróceni  Wydawnictwo Harlequin, 2013

Jacob, jedyny syn Harolda i Lucille, zginął tragicznie w 1966 roku, w dniu swoich ósmych urodzin. Przez dziesiątki lat, które upłynęły od tamtej pory, osieroceni rodzice przeżywali zarówno smutki, jak i radości. Litościwy czas goił rany, aż w końcu ułożyli sobie jakoś życie. Biegło niezakłóconym rytmem aż do chwili, kiedy stanął przed nimi Jacob – ich syn z krwi i kości. Ten sam uroczy, bystry, ośmioletni chłopiec, którym kiedyś był.
Na całym świecie ci, których kiedyś kochano, a którzy odeszli na zawsze, z niepojętych przyczyn powracają do życia.
Nikt nie rozumie, jak to możliwe, i dlaczego tak się dzieje.
Nikt też nie potrafi powiedzieć, czy to cud, czy zapowiedź końca.Powroty bliskich uznanych za zmarłych. Wyobraź sobie sytuację: ktoś bliski, kogo kochałeś/łaś, kogo już dawno pochowano, i nadal walczysz z tym by nauczyć się żyć bez tej osoby, nagle staje przed Twoimi drzwiami. Wrócił. Aż mnie ciarki przeszły. Strasznie jestem ciekawa!

A Wy, czytaliście którąś w wyżej wymienionych pozycji? Polecacie/odradzacie? 

A może chcecie mi polecić coś innego?
***

I informuję, że blog jest już na facebooku, będzie mi baardzo miło jeśli polubicie :)
Będę pieszczotliwie dbała o swój fanpage, więc możecie liczyć, na ciekawe posty ;)
Serdecznie zapraszam!

klik


40 komentarzy:

 1. Zimowa opowieść mnie intryguje. Czytałam Nigdy i na zawsze. Warto przeczytać, ale spodziewałam się czegoś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie powyższe pozycje wydają się ciekawe, choć ,,Zimowa opowieść" intryguje mnie najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czytałam Nigdy i na zawsze - nie jest zła. Historia bardzo ciekawa, ale nie do końca wciągająca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy i na zawsze znam - nieszczególnie zachwyca, choć czytało się przyjemnie. Na mojej chciejliście na pewno umieściłabym ,,Zimową opowieść" - którą nawiasem mówiąc i tak mam zamiar kupić. Poza tym ,,Złodziejkę książek" i ,,Tonącą dziewczynę"

  OdpowiedzUsuń
 5. Niebywale intrygujące tytuły przedstawiłaś w ten Chciejce! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja z tej Twojej Chciejki też bym coś dla siebie wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam "Przywróconych" książka inne niż zwykłe, trochę abstrakcyjna, ale wciąga nie powiem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety, nie dane mi było zaznajomić się z którąś z powyższych książek. Ale wiele dobrego słyszałam o "Przywróconych".

  OdpowiedzUsuń
 9. Żebym ja miała tyle kasy na książki, czemu one muszą być takie drogie :( :( :(

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nawet nie wiedziałam, że "Zimowa opowieść" jest książką, dobrze, że o niej napisałaś, to najpierw przeczytam, potem obejrzę :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Na temat ostatniej z przedstawionych przez Ciebie książek, słyszałam niestety nie za pochlebne opinie - podobno miało być wielkie wow, a nie za bardzo wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 12. oo 7 minut po północy - potwierdzam, jest fantastyczne, za to na Przywróconych sama ostrzę sobie zęby :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Mapa czasu" <3 Już ostrzę sobie ząbki! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam jedynie ,,Przywróconych'', ale średnio mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nic nie znam, ale kilka chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałabym przeczytać "Przywróconych" oraz "Nigdy i na zawsze" i jeszcze trochę mnie kusi "Siedem minut po północy" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Nigdy i na zawsze" czytałam, nawet fajna. Reszta nadal przede mną

  OdpowiedzUsuń
 18. Polecam "Przywróconych", rewelacyjna książka. Zmusza do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 19. żadnej z tych jeszcze nie widziałam niestety:(

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo bym chciała przeczytać "Przywróconych" od dawna się za nią zabieram, mam nadzieje,że w końcu przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Oo, o książkach Patricka Nessa słyszałam bardzo dużo i chciałabym je wreszcie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 22. "Mapa czasu" to moje absolutne "muszę mieć" (poza najnowszym Sandersonem i kolejnym tomem "Powiernika Światła"). Uwielbiam powieści rozgrywające się w wiktoriańskim Londynie, chociaż taki Hodder trochę mnie zawiódł.

  OdpowiedzUsuń
 23. Niestety nie miałam okazji przeczytać żadnej z wymienionych przez Ciebie książek , jak przeczytasz którąś z nich to z chęcią przeczytam Twoją recenzję ;)

  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 24. Zapraszam do przeczytania mojego posta na temat "Opasłego tomiska" - "Marylin Ostatnie Seanse"
  http://sto65cm.blog.pl/2014/02/13/9-marylin-ostatnie-seanse-michel-schneider-406-str/

  Pozdrawiam i zapraszam! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety nie znam, ale bardzo chciałabym przeczytać "Siedem minut po północy". Nie wiem, czy czytałaś już taką książkę jak "Złodziejka książek", ale jeśli nie, to bardzo ci polecam!

  OdpowiedzUsuń
 26. O "Zimowej opowieści" też marzę ;) Może kiedyś uda mi się ją zdobyć ;)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Na "Zimową opowieść" oraz "Siedem minut po północy" i ja ostrzę ząbki, szczególnie na tę pierwszą, bo tyle się o niej teraz mówi ;) Polecić Ci mogę "Nigdy i na zawsze" - czytałam i byłam pod wrażenie tego co wymyśliła autorka, a "Przywróceni" czekają u mnie na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Kilka książek mnie zaciekawiło, więc moze kiedyś wpadną w moje ręce. Dziękuje za odiwedziny i zapraszam częściej :) Jakbyś miała ochotę to juz pojawiła się nowa notka :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Zimowa opowieść i Przywróceni mnie bardzo intrygują :)
  Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award :) Więcej tu : http://mysteriousworldofbooks.blogspot.com/2014/02/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 30. Sama czekam na "Zimową opowieść" z zapartym tchem :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Nigdy i na zawsze to tez moje marzenie <3 A Przywróceni są genialni!

  po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Zimowa opowieść to i moje marzenie;))

  OdpowiedzUsuń
 33. Siedem minut po północy mam od jakiegoś czasu na liście do kupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Jest książka zimowa opowieść? *-* Muszę, MUSZĘ, MUSZĘ JĄ MIEĆ ♥

  www.wcieniuksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 35. "Zimowa opowieść" i "Nigdy i na zawsze" to dwie książki, których domaga się moja biblioteczka ;)

  OdpowiedzUsuń
 36. Planuję przeczytać Ann Brashares - Nigdy i na zawsze z wielką ochotę, a reszty to niestety nie znam, ale na pewno się zapoznam ^^

  OdpowiedzUsuń
 37. Trzy ostatnie pozycje to moje Must Read. ;) Ciekawią mnie od dłuższego czasu. ;) Mam nadzieję, że Ty trafisz w końcu na wszystkie. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie czytałam żadnej z tych książek... ba! Pierwszy raz widzę te tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 39. Siedem minut po północy brzmi zachęcająco :) Dwie ostatnie pozycje czytałam i z czystym sumieniem mogę je polecić.

  OdpowiedzUsuń
 40. Niektóre z tych pozycji są też na mojej liście chciejstwa:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...