czwartek, 29 maja 2014

Uwięziony w mroku - Małgorzata Cimek-Gutowska


Nikt nie ucieknie przed własnym sumieniem. 
[s. 211]


Piękno jest zawsze kruche i w zetknięciu z brutalnością świata przegrywa. [s. 37]
Ignacy urodził się ze zdeformowaną twarzą, a w wyniku komplikacji przy porodzie umarła jego matka. Ojciec nie potrafił go zaakceptować ani tym bardziej pokochać i zawsze traktował inaczej niż starszego brata. Chłopiec dorastał więc wychowywany przez nianię. Od dziecka towarzyszyła mu jednak fascynacja pięknem - razem z bratem oddał się pasji kolekcjonowania motyli i godzinami zgłębiał ich każdy milimetr. Po śmierci ojca obaj mężczyźni odziedziczyli jego majątek i stali się właścicielami sklepu jubilerskiego. 
Jednak to Ignacy tworzy misterne filigrany przelewając w nie swój talent i miłość do precyzji dzięki czemu wiedzie im się bardzo dobrze. Dnie spędza w pracowni znajdującej się w suterenie budynku zaś noce poświęca na obserwację tętniącego rozpustą miasta. Jest wnikliwym analizatorem, a jego szczególną uwagą cieszą się kobiety lekkich obyczajów oczekujące na rogach ulic, w bramach i na chodnikach na niecierpliwych spełnienia mężczyzn. Ignacy nie czuje wobec nich wstrętu, a zrozumienie i pewną cielesną tęsknotę. 
Kobiety! Kuszą jak piękne motyle, a potem tracą blask i powszednieją. Tak o nich myślę. Piękne są tylko na wolności, gdy idą ulicą, a wiatr rozwiewa im włosy (...) gdy wymykają się męskim dłoniom, gdy rozkwitają na barwnej palecie snów... Schwytane powszednieją niczym piękne owady uwięzione w bezruchu w szklanej gablocie. [s. 75]
Któregoś dnia podczas pracy dostrzega przez okno pracowni nogi kobiety. Te nogi stają się jego namiętnością i obiektem pasji. Przez kolejne dni nasłuchuje chwili, gdy się pojawią i kontempluje ich piękno. 
Opanowała moją wyobraźnię bez reszty. Chcę być częścią jej życia, ale wiem, że to niemożliwe. Może dlatego tak rozpaczliwie jej pragnę? [s. 19]
Jednak po jakimś czasie to przestaje mu wystarczać. Angażuje się w swoją fascynację głębiej. Kobieta imieniem Irma staje się jego obsesją. Zaczyna ją śledzić i nawet czuć wobec niej prawa... Całkowicie traci zdrowy rozsądek, co doprowadzi go do moralnego upadku a następnie zepchnie na samo dno.
Szatańskie pomysły rodzą się najszybciej. [s. 92] 
Niczym ciemny owad kojarzony ze smutkiem i kresem, przemierzam przestrzenie nocy w poszukiwaniu ciebie - jedynej kobiety, której tak naprawdę pragnę... I zdobędę cię, Irmo, nawet wbrew twej woli. Nacieszę się tobą, choćby miał to być jedyny - pierwszy i ostatni raz. [s. 128]
Największym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że akcja powieści toczy się w latach 30. ubiegłego wieku - wobec czego wszechobecne są dorożki, słabo oświetlone i przesiąknięte swądem uryny ulice, a nawet wtrącenia na temat wschodzącej gwiazdy Hitlera. Autorka jednak całkiem zgrabnie porusza się w tej złożoności uwarunkowań historycznych i socjologicznych, a nawet obyczajowych. Niemniej Uwięziony w mroku to powieść przede wszystkim mroczna, daleka od światła, barw i piękna natury jak również przepełnionych szczęściem postaci.
W głębi duszy jestem takim samym kołtunem, jak ci, wśród których żyję. (...) choć przeczytałem mnóstwo książek, niewiele to zmieniło w moim postrzeganiu świata i prawideł rządzących ludźmi. Rozum mówi swoje, a uczucia podążają własną drogą. [s. 57]
Pani Małgorzata stworzyła niezwykle plastyczną i sugestywną historię nakreśloną niebanalnym językiem i ciekawym stylem. Kompozycja utworu złożona z krótkich rozdziałów to bardzo trafione rozwiązanie ze względu na wzbudzenie chęci do refleksji, a dzięki pierwszoosobowej narracji stajemy się świadkami mrocznych myśli głównego bohatera którego kreacja niejednokrotnie prowokuje do dyskusji. Bowiem Ignacy to postać tragiczna - jest młody, inteligentny i zdolny jednak na drodze jego szczęścia stoi przeszkoda, której nie może pokonać - jego brzydota. Deformacja twarzy stała się piętnem, którego brzemię nie pozwala mu czerpać radości z tego co ma. Oprócz licznych zaburzeń psychicznych targają nim głównie zazdrość i egoizm. Jest skupiony jedynie na sobie i własnej krzywdzie wręcz domagając się z każdej strony zrozumienia, gdy sam nie potrafi zrozumieć. 
Mam wrażenie, że każdy kogo mijam, patrzy na mnie ze wstrętem, a ja nie mogę temu zapobiec (...) czuję się nagi pod spojrzeniami obcych, każdy krok sprawia mi ból. [s. 195]
Ignacy rozwinął w sobie także silną seksualną żądzę. Ta książka to swoisty erotyk wprost kipiący od scen erotycznych. Autorka porusza temat seksualności bardzo odważnie i bardzo głęboko, ale w sposób pozbawiony dosłowności i wulgarności - co wzbudziło we mnie pewną konsternację i zdumienie, ponieważ po raz pierwszy spotkałam się z "takim" sposobem opisu zmysłowej miłości. Erotyka poruszona w tej pozycji jest elektryzująca i fascynująca w jak najbardziej mrocznym i artystycznym tego słowa znaczeniu. 
Miłość i nienawiść splatają się w mocny sznur owinięty płomieniem wokół mnie. Nie mogę stanąć ani się cofnąć, gdyż ciągnie mnie za sobą... [s. 158]
Uwięziony w mroku to głębokie studium psychologiczne człowieka ogarniętego obsesją, istnym szaleństwem poszukiwania miłości idealnej - zmysłowej i pełnej. Autorka doskonale uchwyciła złożoność natury ludzkiej dzięki czemu znajdziemy tutaj wiele pytań o sens życia, niesprawiedliwość społeczną, a nawet istnienie Boga. Powieść swoją wymową wywołuje mnóstwo sprzecznych uczuć oraz nawiązuje do problematyki obecnej w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, a zamiast potępienia - rodzi czytelniku uczucie litości i pewnego rodzaju współczucia.


________________________________________________________________________________
Małgorzata Cimek-Gutowska, Uwięziony w mroku, stron 228, Wydawnictwo Novae Res, 2014

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Innowacyjnemu Novae Res

Wyzwania:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: +1,8 cm
Klucznik: +1

50 komentarzy:

 1. Nie myślałam, że ta książka jest swoistym studium psychologicznym człowieka ogarniętego obsesją. W takim razie chętnie ją poznam, bo mnie zaciekawiłaś i to bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam Cyrysiu, powinna przypaść Ci do gustu :)

   Usuń
 2. Widzę, że książka godna uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę jak zaczęłam czytać pomyślałam, że to chyba nie jest książka dla mnie, ale później po myślałam, że jednak muszę po nią sięgnąć.

  Dziękuję za wizytę u mnie:) i muszę Cię przeprosić, bo przy akceptacji komentarza niechcący go usunęłam:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam!
   Nic się nie stało, aczkolwiek dziękuję za przeprosiny :)

   Usuń
 4. Nic dodać, nic ująć. Po prostu trzeba przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Zauważyłam, że mamy dość podobne gusta, więc myślę, że ta pozycja Cię nie zawiedzie.

   Usuń
 5. Kolejna bardzo dobra pozycja, która mnie zainteresowała. No od razu zapiszę sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapisuję do zeszytu, bo bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam chęć na te książkę od dłuższego czasu :]

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo podoba mi się okładka. Być może przeczytam tę powieść ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Również zapisuję, wydaje się naprawdę dobra.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz czytam o tej książce i muszę powiedzieć, że bardzo mnie nią zaciekawiłaś. I czasy w jakich rozgrywa się akcja, i to "głębokie studium psychologiczne" Ignacego bardzo mnie interesują:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz mi uwierzyć, że połączenie tego wszystkiego daje naprawdę elektryzującą i fascynującą treść :)

   Usuń
 11. Wydaje się być interesująca chociaż do erotyków mam lekką niechęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seksualna obsesja Ignacego jest tutaj ważnym elementem fabuły, chociaż przyznam szczerze, że mnie najbardziej zafascynowała jego paranoiczna żądza "własności Irmy" - bardzo intrygujące studium!

   Usuń
 12. Bardzo interesująco się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Po opisie wydała mi się nieco...dziwna, ale po przeczytaniu recenzji wiem, że jest to egzemplarz dla mnie. czas zacząć polowanie, jesli rzeczywiście będzie tam dobrze zgłębiona ludzka psychika, a już ta, która popadła w obłęd, to zdecydowanie mi się spodoba, choć te treści erotyczne, nawet inne niż zwykle, nieco mnie zniechęcają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Treści erotycznej jest tutaj naprawdę dużo, ale autorka zadbała o subtelność i plastyczność tychże opisów wobec czego nie przekraczają one granicy dobrego smaku. Poza tym na pierwszy plan wysuwają się emocje Ignacego, który jest postacią naprawdę złożoną i dynamiczną.
   Mimo wszystko zachęcam - całość poprowadzona pięknym stylem i pięknym polskim językiem, który niestety w literaturze polowi zanika...

   Usuń
 14. Recenzja jest ciekawa i intrygująca, ale ja się boję troszkę takich książek ;O

  OdpowiedzUsuń
 15. Studium psychologiczne oraz porównanie do "Zbrodni i kary" mnie zainteresowało ;o

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam wrażenie, że mogłaby mi się spodobać. Lubię pozycje, w których analizie poddawana jest właśnie psychika ludzka, a szczególnie jej mroczne zakamarki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj właśnie tak jest - Ignacy jest postacią pełną zaburzeń i sprzeczności.

   Usuń
 17. Ciekawie to opisałaś, ale niestety nie są to moje klimaty i nie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale dużo cytatów! To dobry znak - jak jest co cytować, to jest co czytać! A książka wydaje się być ciekawa, skusiłaś mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety, nie interesuje mnie ta książka... ;/

  OdpowiedzUsuń
 20. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją. Powiem szczerze, ze nawet bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 21. I tu Cię chyba nie zaskoczę, bo to też chciałabym przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam bardzo ciekawa jaki komentarz mi tutaj pozostawiasz ;)

   Usuń
 22. Erotyki nie są dla mnie, ale ta recenzja tak mnie zauroczyła, że jak nadarzy się okazja chętnie sięgnę po książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) Napisanie tej recenzji było dla mnie niezwykle trudne ponieważ lektura wywołała we mnie mnóstwo emocji i potrzebowałam aż czasu by odetchnąć i nabrać troche dystansu.

   Usuń
 23. Dużo scen erotycznych? Czyli nie dla mnie, nie lubię takich książek. Trochę szkoda, bo sama tematyka interesująca. No i ten mrok...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale rozumiem. Może więc za jakiś czas? ;)

   Usuń
 24. Niezaprzeczalnie kusi mnie klimat lat 30. Z chęcią bym przeczytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo wyczuwalny - sposobem nakreślenia momentami przypominał mi "Pachnidło" Suskinda :)

   Usuń
 25. Nie przepadam za tego typu książkami, a poza tym jestem niepełnoletnia.

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie wiem dlaczego, ale czytając Twój nieco mroczny opis głównego bohatera, już poczułam ciarki. I jeszcze ten specyficzny klimat lat 30. Och, tytuł jest idealny dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie przepadam za tym okresem w historii, ale bardzo ciekawi mnie wątek psychologiczny w książce. Gdybym miała powieść czytać, to właśnie ze względu na niego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Brzmi naprawdę interesująco :) Będę pamiętać o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo się cieszę, bo mam tę książkę (wygrałam w blogowym konkursie) i czeka już na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Chce ją mieć ! :) Dziękuję za dobrą recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Lubię książki, gdzie psychologia bohaterów jest mocno uwzględniona, jednak erotyki to nie moja działka, więc raczej się za top nie zabiorę, szczególnie, że fabuła mnie nie pociąga

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...