piątek, 21 listopada 2014

"Klasycy dzieciom"
Kto z nas nie zna takich cytatów, jak: "Miłe złego początki", "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", "Wolnoć Tomku w swoim domku", czy "Osiołkowi w żłoby dano"? Wszystkie wiersze i utwory zawarte w prezentowanej antologii powstały dawno, niektóre nawet ponad dwieście lat temu, ale dzięki najnowszemu wydaniu, proponowanemu przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia odzyskują dawną młodość i mają piękną szansę trafić do serc współczesnych, najmłodszych czytelników. 

Jako mała dziewczynka uwielbiałam kiedy mama mi czytała. Moimi ulubionymi książkami były te z baśniami oraz te z pięknymi ilustracjami. Do dzisiaj mam wszystkie swoje dziecięce książki. Stoją na półkach, na zasłużonych miejscach domowej biblioteczki i gdy tylko na nie patrzę odczuwam wielki sentyment. Czasami wracam do nich przeglądając je kartka po kartce i przywołując w duchu wspomnienia... :) Książka dla dziecka to chyba jeden z najpiękniejszych prezentów, ponieważ zostaje na zawsze. Warto zadbać o to, by były to piękne i wartościowe treści.

"Klasycy dzieciom" to piękny zbiór bajek i wierszy. Znajdziemy tutaj utwory wybitnych polskich poetów i prozaików: Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Marii Konopnickiej. Warto jednak wiedzieć, że ani Krasicki, ani Mickiewicz, czy też Słowacki - nigdy nie tworzyli dla dzieci. Dopiero po latach zaczęto dostrzegać w ich tekstach wartość dydaktyczną i umieszczać je w wydaniach kierowanych do młodego odbiorcy. "Klasycy dzieciom" to książka dla mniejszych i dla większych dzieci, choć uważam, że nie tylko, bo ja również z miłą chęcią je czytałam. Z perspektywy czasu zauważam, że te piękne bajki, często spotkane po raz pierwszy w podręcznikach do języka polskiego, mają naprawdę wielką wartość i dają do myślenia, a krytykowane w nich wady, takie jak: kłamstwo, obłuda, skąpstwo, dewocja, czy czcze pochlebstwo, mają charakter ponadczasowy i uczą do dziś. Tylko od nas zależy co i w jaki sposób przekażemy młodym umysłom - oczywiście niezwykle ważne jest, żeby były to treści mądre i żeby zachwycały pięknym polskim językiem, ale jeżeli dodatkowo - będą to treści, które nam, przekazali nasi rodzice i wychowawcy - będziemy mieli swój niebagatelny wkład w rozwój narodowej kultury. Ta antologia to ponadczasowe kompendium życiowej mądrości, które jako element polskiej tradycji powinno się znaleźć wśród lektur młodych czytelników, doskonale zwraca uwagę, że ludzie nadal mają i to raczej pewne, że wciąż będą mieli - cechy "opisanych" zwierząt. 

Twarda, przecudnej urody oprawa, kryje w sobie równie zachwycającą treść, wydrukowaną na papierze dobrej jakości. Z pewnym przerażeniem przyglądam się dzisiejszym książkom dla dzieci, których ilustracje często przedstawiają coś, co właściwie nie wiadomo czym jest... Z każdej strony dziecko zasypywane jest komputerowymi, zniekształconymi bohaterami i często rażącą przemocą - na szczęście w "Klasykach..." jest zupełnie inaczej. Doskonałe i trafne, nowoczesne ilustracje Emilii Dziubak tylko idealnie podkreślają, że zawarte w tej książce treści absolutnie nie są nudnymi lekturami szkolnymi - a uniwersalnymi i pełnymi mądrości tekstami, które dzięki nowej szacie graficznej z powodzeniem przypadną do gustu współczesnym dzieciom.________________________________________________________________________
Klasycy dzieciom, stron 280, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

28 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze, że takie bajki są odnawiane - w końcu to dzieci później zadecydują o tym, co się stanie z książkami. :) W końcu mogłyby wybrać komputer czy inne cacko (współczesna technologia tak bardzo), a gdy zaszczepi się w nich miłość do literatury to wtedy będzie lepiej. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ohh, niesamowita książka, chciałabym ją mieć! i do tego jakie piękne ilustracje :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdybym miała tylko jakiegoś malucha w rodzinie, to nie zastanawiałabym się ani chwili by ją zakupić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od strony graficznej świetna książeczka :) często bajki kuleją rysunkowo, ale ta mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna książeczka.
  Mądre bajki, które powinno poznać każde dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam to Wydanwictwo i uwielbiam takie ksiazki! Mam nadzieje ze tez niedługo dostanę coś z "dziecinnej" serii do recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie ilustrowana książka. Aż tęskni człowiek za błogim dzieciństwem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna książka. Chętnie kupię ją jakiemuś maluchowi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama chętnie przeczytałabym tę książkę. Coś niesamowitego! Ostatnio na zaliczenie przedmiotu "Literatura i kultura dziecięca" musiałam znaleźć wartościową książkę dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Był problem, bo nie mogłam sięgnąć po klasyków, a brane pod uwagę były pozycje wydane po 2000 roku. Gdybym mogła sięgnąć po klasyki, w 5 minut miałabym kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt propozycji. ;) Współczesne książeczki to nie to samo co kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja to muszę mieć, Natalka byłaby zachwycona ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I taki komentarz zostawię pod każdą książką z NK, moim marzeniem jest zdobycie wszystkich pozycji, łącznie z Poczytaj mi mamo ;)

   Usuń
 11. Takie książki świetnie rozbudzają wyobraźnię u dzieci - zresztą my dorośli powinniśmy czasem przenieść się do krainy dzieciństwa - czytając dzieciom. Ładne wydanie z ciekawą szatą graficzną. Taka książeczka to fajny prezent pod choinkę;) Może mogła by zainteresować moją bratanicę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobra inicjatywa, aby wydać taką antologię, ale ilustracje nie są najlepsze. Mimo młodego wieku, wychowałam się na baśniqch z lepszą szatą graficzną.

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdybym miała dziecko to bym mu kupiła :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetnie, że niektóre wydawnictwa nadal pamiętają o klasykach i chętnie wydają ich utwory. W dodatku szata graficzna jest naprawdę przepiękna! Jestem pod ogromnym wrażeniem. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze, że powstają nowe wydania takich książek, bo teraz to takie ilustracje można stworzyć, że bajka ;)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Zakupię książkę pod choinkę bratu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Sama z chęcią bym się zapoznała z tą publikacją. Cudowna książka!

  OdpowiedzUsuń
 18. Może niekoniecznie dla mnie, ale dla rodzeńsstwa jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie poszukuję książki, którą mógłbym podarować brata dzieciom szóstego grudnia....

  OdpowiedzUsuń
 20. Tak sobie myślę, czy nie kupić jej nam (nam dorosłym) pod choinkę. Toż my się na tych bajkach sami wychowaliśmy, ale nasze stare cieniutkie książeczki już dawno się zaczytały na amen i w trakcie wielu przeprowadzek przepadły. Jako pamiątkę, wspomnienie i dla miłych chwil wspólnego czytania oraz wspominania :) Święta to czas idealny!

  OdpowiedzUsuń
 21. Przepiękne wydanie, już ją przeglądałam i jestem oczarowana oprawą graficzną. Coś czuję, że i treść mnie nie zawiedzie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Pieknie wydana. Bardzo sie ciesze ze mój synek lubi ogladac ksiazeczki. Mam nadzieje, ze kiedys mu taka własnie kupie i bedziemy juz nie tylko ogladac, ale i czytac :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ale przepiękna grafika! I skoro treść jest równie dobra, to chyba sprawię młodszej siostrze taki prezent, już wkrótce. ;) Masz rację, że książka pozostaje z człowiekiem na zawsze, bo i ja przechowuję swoje powieści z dzieciństwa, zbiory opowiadań i tak dalej, bo jednak przywołują jedne z najpiękniejszych chwil w życiu i ponownie uczą postrzegać świat z innej perspektywy. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 24. WŁAŚNIE ZAKUPIŁAM ......UWIELBIAM CAŁĄ SERIĘ NASZA KSIĘGARNIA I PRZYZNAM SIĘ ZE KUPUJĘ JE DLA CÓRCI I CZYTAM JEJ PRZED SNEM ALE TAK PO TROCHU DLA SIEBIE .....CUDOWNIE WYDANE I NIE TAKIE TAM BZDURKI ALE TAKIE KLASYKI .....CUDO

  OdpowiedzUsuń
 25. przepiękne wydanie, trochę wzrusza ale w cudowny sposób przenosi w świat dzieciństwa :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...