sobota, 22 listopada 2014

"Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania"


Kto przychodzi?
- Pan Jezus.
Do kogo przychodzi?
- Do mnie.
Dlaczego przychodzi?
- Żebym był lepszy, kochał ludzi i wszystkim służył.
[s. 229]

Wczoraj prezentowałam Wam "Klasyków dzieciom", a dzisiaj chciałabym przedstawić kolejną przepiękną książkę z tej samej serii, mianowicie "Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania". Kto z Nas nie słyszał o Ks. Janie Twardowskim? Chyba nie ma takiej osoby, a jeżeli nawet jego twórczość nie jest komuś bezpośrednio znana, to samo nazwisko na pewno było gdzieś już wcześniej zasłyszane, chociażby w telewizji. Ksiądz Jan Twardowski to poeta - powszechnie znany przedstawiciel współczesnej liryki religijnej, który za życia był wykładowcą i wychowawcą w warszawskim seminarium, uczył religii w szkole specjalnej, a także - głosił kazania do dzieci w kościele sióstr Wizytek w Warszawie gdzie był rektorem. Bowiem ksiądz Twardowski najbardziej lubił pisać właśnie dla dzieci. Robił to prostym i nadzwyczaj obrazowym językiem. Ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał, ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać.


W roku 2015 obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza - i z tej właśnie okazji - nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazuje się niezwykła antologia. W tej podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji (w przygotowaniu: "Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze") przypomniane zostaną jego najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze oraz opowiadania skierowane do najmłodszych. Tom pierwszy - "Opowiadania" - z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera ponad sto opowiastek uczących szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.

Sama pamiętam jak będąc małą dziewczynką zadawałam mamie "niewygodne pytania", m.in: skąd się biorą dzieci? czy Mikołaj naprawdę odwiedza każde dziecko na świecie? jak wygląda diabeł? skąd się bierze opłatek? dlaczego nie mogę zobaczyć duszy w lusterku? czy jak będę długo patrzyła w niebo to naprawdę zobaczę stopę Boga? czy jak obudzę się w nocy to zobaczę swojego Anioła Stróża przy łóżeczku? Tych pytań było całe mnóstwo, i teraz wiem, że choć niektóre wydają się z pozoru proste, to sama miałabym trudność z udzieleniem odpowiedzi, i to tej jasnej i przejrzystej odpowiedzi, która zaspokoi wymagający młody umysł. Z pomocą przychodzi tutaj ta przepięknie wydana antologia, gdzie ks. Jan Twardowski mówi tym młodszym (i tym trochę starszym też) - jak przyjmować i jak patrzeć na świat, na innych ludzi, na przyrodę i zwierzęta. Uczy i wyjaśnia jak pomagać i jak się cieszyć się nawet z małych zdarzeń, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne, a wcale takie nie są w istocie. Uczy małe dzieci jak czynić dobro, które zawsze do nich powróci, uczy o miłości, o wierze i o Bogu. Myślę, że ta piękna książka pomoże wielu rodzicom odpowiedzieć na szereg "trudnych pytań" i także wskaże kierunek w wyjaśnieniu niektórych pozornie "błahych" zagadnień, które frapują dziecięce umysły. 

To pozycja dobra w szczególności dla tych, którzy pragną swoim pociechom przekazać wartości religijne, wyjaśnić na czym polega post, poświęcenie palmy, ślub kościelny czy chrzest św. Do tego pokazuje dzieciom dlaczego warto być dobrym, grzecznym i posłusznym, jak należy zachowywać się w Kościele, dlaczego warto doceniać to co się ma i dlaczego kłótnie są złe. Mówi jak sobie poradzić podczas zmian, podczas przeprowadzki i na wakacjach, jak się zachowywać na lekcjach religii i jak ważna jest miłości "za nic". Dodatkowo umysł rozbudzają przepiękne kolorowe pastelowe ilustracje doskonale odzwierciedlające treść. Ten zbiór opowiadań może się okazać ciekawym wydarzeniem w trakcie nocnego opowiadania bajek, spędzania wspólnego czasu czy chociażby dobrą motywacją do pracy z tekstem i zagadnieniami dotyczącymi wiary. To książka inna od wszystkich tych przeznaczonych dla dzieci - zdecydowanie nie z gatunku tych "do przeczytania na raz". Do tej książki będzie się powracać i czytać ją ponownie nawet po upływie wielu lat. To publikacja przekazująca wartości religijne i społeczne, i to dzięki niej mały człowiek w bardzo przystępny sposób pozna pochodzenie Apostołów, Matkę Bożą, Jezusa, czy nawet Świętego Mikołaja. A przede wszystkim to książka, do której można wrócić za kilka lat a jej przesłanie będzie nadal prawdziwe i mądre. "Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania" to ciekawy i niepowtarzalny prezent z okazji zbliżających się świat, czy innych okazji takich jak np. urodziny czy I Komunia Św - lub bez okazji - jako podziękowanie prezent idealny. Serdecznie polecam.

__________________________________________________________________________________________
Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania, stron 280, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

25 komentarzy:

 1. Najpierw chciałabym lepiej poznać twórczość ks. Twardowskiego w wersji dla dorosłych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To świetna książka, do uczenia dziecka życia w wierze już od najmłodszych lat! A jeżeli ukazuje źródło nadziei, to musi być piękną lekturą (mam szczególny stosunek do nadziei). Jednak, jak w przypadku wczorajszej recenzowanej przez Ciebie książki, szata graficzna mnie nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobnie jak moja przedmówczyni, chciałbym najpierw poznać twórczość ks. Twardowskiego dla dorosłych. A co do książki - piękne wydanie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Strasznie ci jej zazdroszczę. Myślę, że byłabym nią zachwycona, zwłaszcza po twoich słowach.
  Ilustracje i wydanie są po prostu cudne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewna warta przeczytania i warta posiadania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama bym z chęcią poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo, do tego autora to ja mam sentyment ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Księdza Twardowskiego uwielbiam ponad życie, a jego tomik "Tylko MIŁOŚĆ się liczy" mam w domu i wielbię nieustannie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne ilustrację, więc może podaruję tę książeczkę bratańcowi na Mikołaja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje się być świetną pozycją dla mojego chrześniaka, śliczne są te ilustracje! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne ilustracje... coraz ładniejsze te książki dla dzieci robią ;)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Jako ateistce, niezbyt przekonuje mnie ta pozycja, ale dla jakiegoś szkraba na prezent, bardzo fajny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio recenzowałam sporo książek dla dzieci. Ta także bardzo mi się podoba;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Twórczość księdza Twardowskiego dla dorosłych nie jest dla mnie, nie potrafię się w nią wgryźć, aczkolwiek tą dla milusińskich przeczytałabym bardzo chętnie. Ilustracje są przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy znam tego pana? Oczywiście! Prawie jego imię otrzymało moje stare gimnazjum, do którego uczęszczałam. Dziwnie się poczułam, gdy wybrano innego patrona placówki, gdyż ta szkoła była znana z corocznych konkursów poezji właśnie księdza Twardowskiego.
  Kiedyś przerabiałam jeden z wierszy tego pana i powiem szczerze, że wtedy do mnie nie przemawiał. Byłam wtedy w etapie chorego buntu, który tkwił we mnie do trzeciej gimnazjum. Dopiero teraz wiem, że musiałabym podejść do tego jeszcze raz i wtedy odkryć magię jego słów. Mam nadzieję, iż kiedyś to zrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. O jej, jaka piękna książka! Ilustracje są cudowne!

  OdpowiedzUsuń
 19. Widzę, że to wartościowa i pięknie wydana pozycja:) muszę zapamiętać ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Strasznie się cieszę, że mam młodszą siostrę, której będę mogła - pewnie za jakiś rok, bo na razie jest za mała - sprezentować taką książeczkę, bo dzięki temu sama będę mogła ją sobie przejrzeć. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam ks. Twardowskiego wiersze, mam je w zbiorowej książce. Ale ta z cudownymi ilustracjami też jest piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja to chcę koniecznie! Natalka byłaby zachwycona ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. KUPIŁAM TROCHĘ SIĘ WAHAŁAM ALE PO PRZECZYTANIU OPINII OD PAŃSTWA UPEWNIŁAM SIĘ ŻE WARTO

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja też kupiłam. Zaczytuję się właśnie. Warto!

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzieki za inspiracje i fajna recenzję, wczoraj zamawiałam książki hm :( ale następnym razem zakupię, kurcze kupowanie książek wciąga :) Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...