piątek, 28 sierpnia 2015

"Basia i kask" Zofia Stanecka


Wydawnictwo Egmont jako inicjator akcji "Czytam sobie", objęło sobie za cel główny rozbudzanie w dzieciach miłości do książek. Ta akcja czytelnicza ma oczywiście także drugi cel - zaangażowanie rodziców ;) Nie zapominajmy, że to właśnie dorośli mają być przewodnikami w podróży przez magiczny świat książki - to właśnie oni mają zarażać dziecko miłością czytania.

Ogólnie rzecz biorąc jestem pod wrażeniem dobrze przemyślanego pomysłu podejścia do nauki czytania, które oferują właśnie książeczki z serii "Czytam sobie". Dzięki tym niepozornym historyjkom - dzieci niepostrzeżenie wciągają się w sztukę czytania, która tylko na początku  może wydawać się trudna. Samodzielne czytanie jest czymś niezwykle istotnym dla malucha - jest nobilitacją. Dlaczego? Ponieważ, gdy dziecko nauczy się umiejętności zarezerwowanej dla dorosłych (mam tutaj na myśli czytanie) - czuje się wtedy dowartościowane i spełnione. Radość z obcowania z mądrą, dobrą, pięknie wydaną, dobrze zilustrowaną i oczywiście pasjonującą książką to najlepsza droga na związanie młodego czytelnika z dużym światem literatury. Przeglądając te barwne książeczki dziecko nie tylko zaczyna traktować książkę jako propozycję przyjemnego spędzania czasu, ale również dodatkowo - mimowolnie zwraca uwagę na ortografię i interpunkcję. Oczywiście ważne jest samodzielne czytanie, ale żeby było ono naprawdę skuteczne i żeby dziecko chciało spędzać w ten sposób czas - rodzice muszą się trochę w to zaangażować. Dorosły także odniesie korzyści ze wspólnego głośnego czytania. Jakie? Poprawi swoją dykcję i pogłębi relację z pociechą. Same plusy, czyż nie? ;) Uczmy czytać najmłodszych! W przyszłości, kiedy dorosną, to właśnie one przekażą tę umiejętność swoim dzieciom.Grafika pochodzi ze strony głównej akcji: czytamsobie.pl


"Basia i kask" reprezentuje poziom pierwszy serii "Czytam sobie" składający się z krótkich, prostych zdań (150-200 wyrazów w tekście) bez ogonków i 23 podstawowych głosek w tekście. Fabuła opowiadania skupiona jest na dziewczynce, która widząc swojego brata w nowym kasku, za wszelką cenę chciałaby też mieć kask na głowie. Wypróbowuje więc wiele opcji, niestety mało udanych ;) Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, ale kiedy bałagan staje się coraz większy - w porę zjawia się mama, która ratuje Basię.

Książeczka jest dość zabawna i pozytywnie wpływa na dziecięcą wyobraźnię. Pełna energii, kolorowa Basia, zilustrowana przez Mariannę Oklejak przykuwa uwagę. Myślę że dziecko 4-, 5- lub 6-letnie z wielką ochotą będzie chciało spróbować przeczytać historyjkę samodzielnie. Seria "Czytam sobie" to naprawdę wspaniały początek nauki czytania. Wydawnictwo Egmont regularnie publikuje nowe tytuły adekwatne do wieku i potrzeb początkujących czytelników. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron ramki - ćwiczą głoskowanie. Dodatkowo we wnętrzu tylnej części okładki znajduje się symboliczny dyplom sukcesu i kilka naklejek, którymi można obdarować pociechę w ramach nagrody :) Czy to nie fajne? ;) Oczywiście, że tak!
______________________________________________________________________
 Zofia Stanecka, Basia i kask, stron 32, Wydawnictwo Egmont, 2015
Ilustracje: Marianna Oklejak

Za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Egmont

15 komentarzy:

 1. Korzystamy w domu z tych książeczek. Bardzo je sobie chwalę. Jednak moje dziecko jest cwane patrząc na obrazki próbuje zgadywać tekst.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka już wyrosła z Basi,ale jeszcze kilka lat temu zaczytywałyśmy się tymi historyjkami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z moim młodszym bratem przestudiowałam chyba wszystkie książeczki z tej serii. Teraz jest już starszy i nie potrzebuje już kolorowych książeczek z dużymi literkami :(
  Buziaki!
  www.filigranoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę fajne wydanie :)
  O tak książki bardzo pomagają w nauce ortografii

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tych książkach. Nie czytałam ich i chyba na nie już wyrosłam. :)
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja siostrzyczka uczyła się z nich czytać :)
  http://nieuleczalnyksiazkoholizm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie wydana książeczka! Świetnie, że dba się o najmłodszych czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla dziecka ta książeczka to prawdziwa frajda. Uczymy się, bawiąc :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam tę serię, mój synek uczy się na niej czytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudnie wygląda ta książeczka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Znam tę serię, moim zdaniem jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna seria, my jesteś my na etapie poznawania literek, Mała jeszcze sama nie czyta, ale jeszcze moment i zacznie, więc te książki będą w sam raz :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. rewelacyjna książeczka, czcionka odpowiednia obrazki sympatyczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Znamy seirę Czytam Sobie - rewelacyjna :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...