piątek, 2 października 2015

Chciejka #24 | PAŹDZIERNIK w zapowiedziach

Chciejka to mój w pełni subiektywny przegląd zapowiedzi nadchodzącego miesiąca. 

***Myślałam, że poprzedni miesiąc był nadzwyczaj obfity w premiery, ale przygotowując post na październik - okazało się, że wrzesień to był tylko skromny przedsmak czytelniczego szaleństwa jakie czeka na nas właśnie teraz ;)

Przekrój poniższych zapowiedzi ułożyłam jak zawsze według klucza: 

* literatura dla kobiet (trudna i wymagająca przechodząca w lekką), 
* książki kryminalne, fantastyka i inny mroczny kaliber, 
* literatura młodzieżowa (New Adult, sf i inne)

Zapraszam do lektury! 
Wyszukałam bardzo bardzo dużo tytułów, aż bałam się je liczyć ;)


Wszystkie opisy oraz grafiki okładek pochodzą ze stron Wydawców.
Data premiery może ulec zmianie.1001 filmów, które musisz zobaczyć
Wydawnictwo Elipsa
Premiera: 21 październik (wznowienie)

Kolejne, zaktualizowane wydanie książki, która cieszy się ogromnym powodzeniem u czytelników już od wielu lat. Ten kanon sztuki filmowej - jak każdy wybór - może wydawać się dyskusyjny. Jednak znajdują się tutaj omówienia najważniejszych filmów, które powinien zobaczyć każdy. Po przeczytaniu zajmującego artykułu, dogłębnie omawiającego temat dzieła, którego się nie widziało człowiek ma ochotę natychmiast biec do wypożyczalni po ten film. Wspaniały przewodnik po świecie kina. Tajemna historia
Donna Tartt
Wydawnictwo Znak literanova
Premiera: 5 październik

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa. Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?
Tajemna historia - to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć. Tajemna historia to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki Szczygła. Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku. 


Przeminęło z wiatrem
Margaret Mitchell
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 7 październik

Książka - legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomniana postać głównej bohaterki, która nie ma sobie równych w całej historii literatury. Rok 1861. Czas wojny secesyjnej - Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa, wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość. Scarlett O`Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, ma zaledwie szesnaście lat, jednak jej duma, upór i energia wydają się nie znać granic. Kiedy jej ukochany Ashley Wilkes zaręcza się z inną kobietą, Melanią, dziewczyna na złość jemu i sobie wychodzi za mąż za jej brata. Jej małżeństwo nie trwa jednak długo, małżonek rychło umiera, zaś Scarlett sama musi dać sobie radę z przytłaczającą rzeczywistością...


Ścieżki północy
Richard Flangan
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 8 październik

Australijska Wojna i pokój. Nagroda Bookera 2014
Osadzony w japońskim obozie, którego jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie, chirurg Dorrigo Evans nie może przestać myśleć o romansie z żoną swego wuja sprzed dwóch lat. Bliski rozpaczy codziennie musi walczyć o ocalenie podlegających mu żołnierzy przed głodem, cholerą, torturami... Pewnego dnia otrzymuje list, który zmieni jego życie na zawsze.
Jest to opowieść o wielu rodzajach miłości i śmierci, o wojnie i prawdzie, do której dochodzi się z wiekiem, o sukcesie, który osiąga się po to tylko, by uświadomić sobie, co się straciło.Dziewczyna z pociągu
Paula Hawkins
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 21 październik

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.
*Prawa do wydania powieści kupiły 44 kraje, zaś prawa filmowe sprzedano wytwórni Dreamworks.


Świat według Garpa
John Irving
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera: 22 październik

Opisując z pozoru nieprawdopodobne perypetie swoich niezapomnianych bohaterów, John Irving piętrzy i ujmuje w karykaturalnym skrócie problemy, lęki i zagrożenia obecne we współczesnym świecie. Z wyrozumiałością, choć w krzywym zwierciadle, ukazuje nasze - zwykle żałosne - próby zapanowania nad żywiołem, który nas przerasta: życiem.
*Powieść przyniosła autorowi rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana.
Udawajmy, że to się nie wydarzyło
Jenny Lawson
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 14 październik

Jak może wyglądać życie młodej kobiety dorastającej na prowincji Teksasu z ojcem, który zajmuje się wypychaniem martwych zwierząt, i matką, która całe życie kierowała się zasadą „co cię nie zabije, to cię wzmocni”? Jenny Lawson, jedna z najpopularniejszych blogerek w Stanach Zjednoczonych, w swojej debiutanckiej książce mierzy się z doświadczeniem depresji, stanów lękowych i poronienia, równoważąc bolesne doświadczenia absurdalnym językiem i opisami ekscentrycznych zainteresowań. W książce "Udawajmy, że to się nie wydarzyło" Lawson udowadnia, że nawet o trudnych sprawach można mówić z dystansem.Zagubieni wśród hiacyntów
Jhumpa Lahiri
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 16 październik

Dwaj bracia. Każdy z nich poszukuje wolności – każdy ma na nią inny pomysł. Subhash i Udayan urodzili się w tradycyjnej bengalskiej rodzinie. Mimo różnic charakterów są ze sobą mocno związani i niemal nierozłączni. Po zakończeniu studiów Subhash jedzie do Ameryki, by rozpocząć studia doktoranckie i w końcu osiada na stałe w USA. Udayan zostaje w rodzinnym mieście – angażuje się politycznie i wiąże z maoistowskim ugrupowaniem ekstremistycznym. Odrzucając tradycyjny obyczaj, bez wiedzy rodziców żeni się ze studentką filozofii, Gauri, którą z czasem wciąga w spisek zmierzający do zabicia policjanta. Gdy jego wywrotowa działalność wychodzi na jaw, zostaje rozstrzelany przez policję na oczach rodziny. Ciężarna Gauri zostaje na łasce nieprzychylnych jej teściów. Na wiadomość o śmierci Udayana, Subhash odwiedza rodziców. Wierny pamięci brata, postanawia pomóc dziewczynie. 

I odpuść nam nasze...
Janusz Leon Wiśniewski
Wydawnictwo Od deski do deski
Premiera: 28 październik

W październiku 1991 Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem "Stu". Jego towarzyszka Zuzanna Leśniak umiera w chwilę potem w karetce pogotowia. Strzelał mąż Zuzanny. Zabójstwo genialnego polskiego muzyka jazzowego stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zazdrości. Historii o tym, jak miłość może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść, jak silne mogą być emocje i do czego może się posunąć zraniony człowiek.
Seria "Na F/Aktach" to dokumentalne powieści najlepszych współczesnych polskich pisarzy. Powieści niezwykłe, oparte na prawdziwych wydarzeniach. Autorzy na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych oraz zeznań i artykułów prasowych, stworzyli sfabularyzowane historie głośnych zbrodni, które popełniono w ciągu ostatnich dekad. Prawdziwe historie i obraz społeczeństwa tworzą swoisty reportaż z polskiej codzienności, który porywa czytelnika w świat tamtych wydarzeń.


Mary Rose postanawia żyć
Ann- Marie MacDonald
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 21 październik

Intrygująca i odważna powieść o macierzyństwie, rodzinie i miłości.
Mary Rose jest przede wszystkim matką. Porzuciła własną karierę na rzecz rodziny. Z kolei jej partnerka Hilary jest bardzo zapracowaną dyrektorką teatru, która w domu bywa raczej rzadko. To na barkach Mary Rose spoczywa opieka i wychowanie dwójki małych dzieci - Matthew i Maggie, troska o dom, podtrzymywanie ogniska domowego i - na dokładkę - pilnowanie niesfornego psa. Robienie wielu rzeczy naraz to dla niej norma, ale każdy dzień przynosi nową falę frustracji. Oliwy do ognia dolewają jej trudne relacje z rodzicami. Ale poza aktualnymi problemami macierzyństwa, z którymi się boryka, Mary Rose musi zmierzyć się z bolesnym wspomnieniem dzieciństwa.Półsłówka
Blanca Busquets
Wydawnictwo WAB
Premiera: październik

Katalońska prowincja, przemyt, tajemniczy Francuz, a przede wszystkim miłość, namiętność i perfumy – Blanca Busquets przedstawia porywającą historię rodziny, w której nikt nie jest tym, kim się wydaje…
Na łożu śmierci ojciec wyznaje trójce czuwających przy nim dzieci, że w noc nieudanego zamachu stanu, 23 lutego 1981 roku, zamordował człowieka. Annabelle, Albert i najmłodsza Nina są zszokowani jego słowami. Każde z nich wraca myślami do tego dnia – choć sami byli wtedy młodzi, przeżywali własne dramaty, o których nie wiedziała reszta rodziny. Co więcej – ich historie mają ze sobą wiele wspólnego.


Cztery drogi
Tommi Kinnunen
Wydawnictwo WAB
Premiera: 7 październik

Wnikliwy portret ludzi, których marzenia okazały się większe niż możliwości. Przekonująca, wzruszająca powieść o Finlandii, zwykłych ludziach, wielkich domach i niewygodnych sekretach życiach. Maria, położna i samotna matka, zyskuje sobie szacunek lokalnej społeczności dzięki zimnej krwi, z jaką odbiera nawet najbardziej skomplikowane porody. Jej córka Lahja otwiera zakład fotograficzny, lecz przede wszystkim za wszelką cenę stara się utrzymać swoje małżeństwo. Jednak jej mąż Onni, podróżując od miasta do miasta w ramach pracy, szuka krótkotrwałego szczęścia w przelotnych romansach. Kilkadziesiąt lat później Kaarina urządza dom odziedziczony po teściu. Kobieta postanawia poznać prawdę o przodkach swojego męża, do tej pory starannie przemilczaną przez rodzinę. 
*Debiutancka powieść Kinnunena została uhonorowana najważniejszymi fińskimi nagrodami literackimi.


A potem przyszła wiosna
Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 21 październik

Pola Gajda jest znaną aktorką. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę, żyje w zawrotnym tempie: praca na planie, wywiady, imprezy u producentów i związek z celebrytą. Jej życie nie jest jednak wyłącznie pasmem sukcesów i radości, bowiem prześladuje ją wścibski paparazzo. Pewnego dnia Pola znajduje w internecie zdjęcie swojego ukochanego z inną kobietą. W jednej chwili cały jej świat rozsypuje się niczym zamek z piasku. Zdrada ukochanego tylko uwidacznia pustkę, w którą zamieniło się jej życie w blasku fleszy.
Agnieszka Olejnik w sposób niezwykle przekonujący ukazuje zarówno najczarniejszy smutek, jak i budzącą się na nowo nadzieję i radość życia. „A potem przyszła wiosna” to przepiękna opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne.


Jutro zaświeci słońce
Joanna Sykat
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 7 październik

Wyobraź sobie, że Twoja matka jest źródłem Twojego lęku i destrukcji. Wyobraź sobie, że jesteś zakładniczką rodzinnej tajemnicy.
Anita marzy o byciu pisarką. Wspierana przez męża decyduje się na kolejne ważne kroki i zmiany w swoim życiu. Wspólnie kupują upragnione mieszkanie i powoli budują własny świat. Nie jest im jednak dane cieszyć się małżeństwem ani sukcesami. Despotyczna matka Anity, która od zawsze zaniżała jej poczucie wartości, starając się podporządkować sobie całkowicie córkę, wkracza ponownie do ich życia. Czy Anitę znajdzie siłę, żeby walczyć o swoje życie?
Joanna Sykat pisze tak plastycznie, że łatwo sobie wyobrazić podobną relację z ... własną matką. „Jutro zaświeci słońce” to książka, która wierci dziury w duszy, stawia niewygodne pytania i oczyszcza umysł. To jedna z tych książek, które chciałoby się przytulić do serca.Po prostu bądź
Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo Filia
Premiera: 7 październik

Możemy się umówić i zawrzeć pewien pakt...
On był miłością jej życia, gdy go zabrakło jej świat runął. Została pustka i jeszcze ktoś... W pobliżu zawsze był przyjaciel. Jego przyjaciel, któremu nie wolno było czuć. Ale możemy się umówić i zawrzeć pewien pakt. Zaopiekował się nią na dobre i na złe. Ktoś do nich dołączył, a on nadal trwał. Pewnie nie taką miłość wymarzyłaś sobie w snach. Miłość przychodzi bezszelestnie, nikogo nie uprzedza. Równie cicho odchodzi niezauważona. Lecz może pokochasz mnie. Za jakiś czas.W krainie srebrnej rzeki (W krainie kolibrów #2)
Sofia Caspari
Wydawnictwo Otwarte
Premiera 19 październik

Franka i Minę połączyła młodzieńcza miłość. Przyrzekli sobie, że jeśli kiedykolwiek los ich rozdzieli, będą się spotykać w Święto Niepodległości na Plaza de Mayo w Buenos Aires. Co roku Frank czeka na ukochaną w umówionym miejscu, ale ona się nie pojawia. Czy tych dwoje ma szansę na upragnione szczęście? Na argentyńskich estancjach i ulicach Buenos Aires rozgrywa się historia miłości na przekór wszystkiemu i wszystkim. 


W krainie srebrnej rzeki to drugi tom żywiołowo opowiedzianej sagi z zapierającą dech dziewiętnastowieczną Argentyną w tle. Sofia Caspari przeplata historie kilku kobiet – pełne dramatów i cierpień, ale też chwil szczęścia i rozkoszy. Zgubiono, znaleziono
Brooke Davis
Wydawnictwo Czarna Owca
Premiera: 7 październik

Wzruszająca powieść o tym, czym naprawdę są miłość i życie.
Siedmioletnia Millie uświadamia sobie, że wszystko dokoła niej umiera. W swojej Księdze Umarlaków odnotowała już śmierć dwudziestu siedmiu różnych stworzeń. Teraz musi do niej wpisać swojego ojca. Agatha ma osiemdziesiąt dwa lata i od śmierci męża nie wychodzi z domu. Siedzi przy oknie, ukryta za zasłonami i bluszczem, i wrzeszczy na przechodniów, wyładowując swój gniew na obcych ludziach. Aż do dnia, gdy po drugiej stronie ulicy dostrzega dziewczynkę. Karl ma osiemdziesiąt siedem lat, kiedy jego syn przywozi go do domu starców, całuje go w policzek na pożegnanie i znika. Wtedy właśnie Karl przeżywa chwilę umysłowej klarowności. Ucieka z domu starców i wyrusza na poszukiwania czegoś innego. Troje zagubionych ludzi, którzy muszą się odnaleźć. Millie, Agatha i Karl łamią zasady i dzięki temu odkrywają sens życia.Powiedz panno gdzie ty śpisz (Ene, due, śmierć #2)
M.J. Arlidge
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 7 październik

Bezkompromisowa inspektor Helen Grace powraca w wyśmienitym thrillerze "Powiedz, panno, gdzie ty śpisz". W dzielnicy czerwonych latarni ginie mężczyzna. Zabójca jest bezlitosny. Ciało jest okaleczone, a na miejscu zbrodni brakuje serca... Parę godzin później serce ofiary zostaje dostarczone żonie i dzieciom przez kuriera. Zaczynają ginąć kolejni mężczyźni. Helen Grace ponownie będzie musiała stawić czoło seryjnemu mordercy, mimo własnych problemów osobistych.


Opposition (Lux #5)
Jennifer L. Armentrout
Wydawnictwo Filia
Premiera: 28 październik

V i ostatni tom bestsellerowej serii Lux
Katy wie, że świat zmienił się w noc, gdy przybyli Luksjanie. Nie wierzy, że Daemon nie zrobił nic, kiedy jego rasa groziła usunięciem ludzkości i hybryd z powierzchni Ziemi. Jednak granice między dobrem a złem rozmyły się. Daemon zrobi wszystko, by uratować tych, których kocha, nawet jeśli ma to oznaczać zdradę. Wkrótce odróżnienie wroga od przyjaciela stanie się niemożliwe, a świat zacznie się walić dookoła nich. Cena za uratowanie przyjaciół i ludzkości może okazać się bardzo wysoka.


Skazani na ból
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo Novae Res
Premiera: 24 październik

Aleks ma dwadzieścia lat i od szesnastego roku życia jest skinheadem. Ma swoje bractwo, ideały i prawdy, w które wierzy. Amelia to osiemnastolatka, licealistka, która ma za sobą tragiczną przeszłość. Drogi Amelii i Aleksa nigdy nie powinny się przeciąć. Nie łączy ich nic – ani pochodzenie, ani poglądy, ani rodzinna przeszłość. A jednak młodzi poznają się w dramatycznych okolicznościach i zakochują w sobie. Od tej chwili zmienia się wszystko.
„Skazani na ból” to historia, która zwala z nóg. Dramatyczna pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia, bolesne poszukiwanie własnej tożsamości i zakończenie, które nie pozwoli zasnąć.Trzynaście powodów
Jay Asher
Wydawnictwo Rebis
Premiera 20 październik (wznowienie)

„Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”.

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…
„Trzynaście powodów” to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.


Ocalenie Callie i Kaydena (Przypadki Callie i Kaydena #2)
Jessica Sorensen
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Premiera: 19 październik

Mroczny sekret, od lat skrywany przez Kaydena w końcu wyszedł na jaw. Co gorsza, chłopak stoi w obliczu groźby oskarżenia przed sądem o pobicie. Jedynym sposobem, by mógł oczyścić swoje imię jest zdradzenie przez Callie jej tajemnicy. Ale Kayden nigdy jej o to nie poprosi. Zamiast tego zrobi wszystko, co w jego mocy, by ją chronić. Nawet jeśli oznacza to opuszczenie przez niego jedynej dziewczyny, którą kiedykolwiek pokochał. Callie wie, że Kayden pogrąża się w ciemności i rozpaczliwie pragnie go ocalić. Lecz uda jej się to jedynie wtedy, gdy stawi czoła swojemu największemu lękowi i wyzna wszystkim własne bolesne tajemnice. Pomysł przerwania milczenia wzbudza u niej trwogę, ale nie tak wielką, jak myśl o utracie Kaydena.


Pewnego dnia (Każdego dnia #2)
David Levithan
Wydawnictwo Dolnośląskie
Premiera: 21 październik

Kontynuacja książki KAŻDEGO DNIA
Kiedy Rhiannon spędza cudowny dzień ze swoim chłopakiem, który wreszcie jest taki, jakim go sobie wymarzyła, nie wie jeszcze, że w rzeczywistości to nie był Justin, ale A – szesnastolatek codziennie budzący się w ciele innej osoby. Zakochany w Rhiannon A zrobi wszystko, żeby codzienna zmiana płci, wyglądu, charakteru i miejsca zamieszkania nie stanowiła przeszkody dla ich miłości. Tylko czy Rhiannon to wystarczy?
Zapytaj księżyc
Nathan Filer
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 9 październik

„Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.” Matthew z dużą dozą determinacji i szczerości postanawia spisać swoją historię. Czy przyczynił się do śmierci swojego brata Simona, ponieważ ten niósł go do domu po pewnym pechowym upadku? Do zdarzenia doszło letnią nocą 1999 roku, gdy obaj bracia wymknęli się ukradkiem z przyczepy kampingowej usytuowanej na malowniczym, lecz niebezpiecznym klifowym wybrzeżu półwyspu Portland. Dziewięcioletni Matthew wyciągnął Simona z łóżka, ponieważ chciał mu pokazać coś ciekawego. Ta z pozoru niewinna nocna eskapada zakończyła się tragicznie. Od tej pory w życiu dziewięcioletniego Matthew pojawił się zamęt. Czuł się odpowiedzialny za śmierć starszego brata. Niemal dekadę później, Matthew trafia do szpitala psychiatrycznego. Od pierwszych stron spisywanej przez siebie książki, powraca do wydarzeń sprzed lat i choć o samym wypadku mówi niewiele, wiemy, że nęka go poczucie winy, a śmierć brata wywarła ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.

Istnieją książki, których nie można przestać czytać; takie, których nie odłożysz przez całą noc – to jedna z nich. To powieść, która zmusza do spoglądania w głąb własnej duszy. Odważna i przełomowa. Głęboko poruszający, ale zarazem pełen humoru błyskotliwy debiut literacki. 
Płonąca korona (Dziewczyna ognia i cierni #2)
Rae Carson
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 16 październik


***
Moje październikowe chciejki to przede wszystkim: 
Tajemna historia, Przeminęło z wiatrem, Ścieżki północy, Dziewczyna z pociągu, Świat według Garpa, I odpuść nam nasze..., Opposition oraz Skazani na ból


a Wasze? 


37 komentarzy:

 1. "Świat według Garpa" jest cudowny, więc w ogóle się nie dziwię, że jest w Twojej chciejce :D Ja z chęcią przytuliłabym "Dziewczynę z pociągu" i "Półsłówka".

  OdpowiedzUsuń
 2. "Powiedz Panno gdzie Ty śpisz" mam już u siebie i po prostu nie mogę doczekać się żeby po nią sięgnąć! :)

  Zaciekawiła mnie również pozycja "Pewnego dnia", ale nie czytałam oczywiście jej poprzedniczki :/

  "Zapytaj księżyc" równie intrygująca..

  Spisuję kilka pozycji, nadrabiam zaległości i kupuję! :)

  Pozdrawiam Iza

  Niech książki będą z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Powiedz panno gdzie ty śpisz" - czytałabym :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już od dawna czekam na "Dziewczynę z pociągu", ale widzę tu jeszcze kilka innych ciekawych zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Większość książek, które wymieniłaś ma cudowne okładki! Ja muszę zakupić "Przeminęło z wiatrem", bo to wydanie mnie powaliło. Do tego kusi mnie "1001 filmów..." :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podoba ta okładka do "Przeminęło z wiatrem"

  OdpowiedzUsuń
 7. "Powiedz panno gdzie ty śpisz" i "Dziewczyna z pociągu" to moje typy na ten miesiąc;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Październik jest rzeczywiście obfity w bardzo ciekawe nowości ;) Szczerze mówiąc, to aż się boję je przeglądać, bo co chwilę dopisuję coś do mojej listy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja w tym miesiącu stawiam na polskich autorów, więc tylko takich będę kupować :) Na pewno kupię nową książkę p.Witkiewicz i p.Wiśniewskiego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sporo tego :) Tytuły od Lawson, Tartt i Mitchell bez wątpienia zakupię, nad resztą pomyślę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten październik naprawdę jest obfity ;) Ja na pewno skuszę się na nową książkę Magdaleny Witkiewicz i to piękne wydanie Przeminęło z wiatrem. :) A co jeszcze, to zobaczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsza pozycja wydaje się bardzo interesująca, ale Świat według Garpa po prostu MUSZĘ kupić, uwielbiam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeminęło z wiatrem w tej okładce to dzieło sztuki :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapytaj księżyc, Trzynaście powodów, Zgubiono, znaleziono, Dziewczyna z pociagu, Tajemna historia ♥ A to nowe wydanie Przeminęło z wiatrem jest śliczne!

  OdpowiedzUsuń
 15. O tak, październik zapowiada się niezwykle ciekawie :) Nowe wydanie "Przeminęło z wiatrem" ma rewelacyjną okładkę :) Sama czekam na "Jutro zaświeci słońce" Joanny Sykat i nieujęte w zestawieniu "Sekretne życie Roberty" Małgorzaty Hayles :) Poprzednie książki autorek bardzo mi się podobały :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie bym przygarnęła "Przeminęło z wiatrem" :D
  Pozdrawiam ;)
  czytaniewekrwii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Dopiero teraz się dowiedziałam że każdego dnia ma kontynuację, a obiecałam sobie że przed świętami nie kupię żadnej serii. Liczyłam że to pojedyńcza książka i jakoś ucisze wyrzyty sumienia.
  Pozdrawiam
  http://kociepelko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziewczyna w pociągu to mój must have tego miesiąca :) Jestem niezwykle zaciekawiona tą pozycję szczególnie po tylu zachwytach nad nią za granicą :)

  Dziewczyna z książkami

  OdpowiedzUsuń
 19. Dla mnie ciekawe wydaję się "Dziewczyna z pociągu" i "Zapytaj księżyc".

  OdpowiedzUsuń
 20. Po prostu bądź muszę zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Z chęcią sięgnę po Pewnego dnia. O reszcie książek nie słyszałam, więc nie wiem czy czekać czy nie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. I jak sobie poradzić z takim natłokiem nowości? :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Za każdym razem jak widzę listy z zapowiedziami to sobie mówię że nie zerknę, ale Jakoś zerkam i mnie ściska :)
  Z wyżej wymienionych czytałam już dwie i gorąco polecam: Po prostu bądź i Skazani na ból

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja tam i tak pewnie żadnej nowości znając życie nie kupię. :C

  OdpowiedzUsuń
 25. Z "serii z miotłą" wydawnictwa W.A.B. miałam okazję czytać "Fatamorganę" Chiki Unigwe. "Półsłówka" zapowiadają się równie intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 26. Polecam wszystkim serdecznie "Tajemną historię" Donny Tartt. Kawał dobrej literatury.

  OdpowiedzUsuń
 27. Skazani na Ból, Po prostu bądź, Ocalenie Callie i Kaydena z chęcią bym przeczytała. Planuje dwie pierwsze na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. M. Witkiewicz na 100% do przeczytania, a co do reszty - zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Najbardziej czekam na "Zapytaj księżyc" i "Dziewczynę z pociągu". Październik będzie naprawdę bardzo ciekawy :D

  http://thebookishcity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. masz rację! premierowe szaleństwo :) mnie najbardziej interesują wszystkie thrillery :) a ponadto "Przeminęło z wiatrem" zachęca pięknym wydaniem, choć będę musiała sobie darować, gdyż kupiłam ją ostatnio na bibliotecznym kiermaszu, w pięknej twardej oprawie za ...2zł :)

  OdpowiedzUsuń
 31. ''Po prostu bądź'', już po samym opisie mogę tę pozycję pokochać! ;) ''Opposition'', ''Ocalenie Callie i Kaydena'', ''Pewnego dnia'' oraz ''Płonąca korona'' też znajdują się w moich planach :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Zdecydowanie w tym miesiącu można znaleźć coś dla siebie. I właśnie zauważyłam, że w swoich zapowiedziach zapomniałam o Przeminęło z wiatrem. Piękna ta okładka i na pewno dobrze zastąpiłaby mój zużyty egzemplarz.

  pokoleniezaczytanych

  OdpowiedzUsuń
 33. Coś mnie przyciąga w pozycji "Zapytaj księżyc" ;)
  oza tym przeczytam na pewno "Ocalenia Callie i Kaydena", "Opposition" i "Jutro zaświeci słońce". reszta jakoś niekoniecznie mnie przekonuje. "Przeminęło z wiatrem" mam w starym wydaniu i chętnie wymieniłabym je na to cudowne nowe, ale myślmy realnie, po co? ;)
  Znalazłaś bardzo wiele pozycji, jesteś niesamowita ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. No faktycznie sporo nam się pokrywa :) Nic tylko czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Podłączam się do Twojej chciejki, a przede wszystkim ,,Przeminęło z wiatrem" :))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...