piątek, 23 października 2015

"Tysiąc wspaniałych słońc" Khaled Hosseini"Nikt nie policzy księżyców, co lśnią na jego dachach, 
ani tysiąca wspaniałych słońc, co kryją się za jego murami."
fragment wiersza z XVII wieku o KabuluOsią fabuły rozgrywającej się w ciągu ćwierć wieku w ogarniętym wojną Afganistanie , są dzieje dwóch kobiet - Lajli i Mariam. W pierwszej połowie powieści autor opisuje oddzielnie życie każdej z nich, aby w drugiej jej części połączyć je jako losy żon tego samego mężczyzny - despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie... w domu Rasheeda i Mariam. Obie kobiety muszą przejść razem wiele okropieństw i upokorzenia, aby zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę mogą liczyć jedynie na siebie nawzajem. Do końca życia połączy je siostrzana miłość. 

"Tysiąc wspaniałych słońc" to przepięknie opisana, wzruszająca, a zarazem chwilami wstrząsająca opowieść o dwóch kobietach, które należą do różnych pokoleń, pochodzą z różnych rodzin i z różnych warstw społecznych - a mimo to, potrafią się zaprzyjaźnić. "Tysiąc wspaniałych słońc" to także wspaniała historia kobiecej przyjaźni - przyjaźni pełnej oddania, poświęcenia i miłości, przyjaźni zrodzonej w bólu, strachu i upokorzeniu, przyjaźni która wielokrotnie dodawała im nadziei, siły i odwagi. 

Czy uwierzycie jeżeli napiszę, że wprost nie mogłam się oderwać od jej czytania? Wiedziałam, że będzie dobra, ale nie spodziewałam się, że aż tak. Chyba jeszcze żadna książka nie wzbudziła we mnie aż tylu skrajnych emocji i tak wielkiego zainteresowania losem kobiet - kobiet skazanych na kaprysy mężczyzn. Kobiet będących ich własnością i traktowanych jak przedmiot, jak podgatunek, którym mężczyzna może dowolnie dysponować. Autor bardzo plastycznie i niekiedy boleśnie przekonująco, pokazał ich sytuację w Afganistanie, w miejscu, w którym kobiety nie mają prawa głosu na żadnej płaszczyźnie; w którym są skazane na przemoc fizyczną i psychiczną, na dotkliwe kary, na życie pełne terroru i strachu - w kraju, gdzie prawem jest słowo Allaha, a przyzwolenia udzielają rzekome nauki Koranu. Codzienność tych kobiet to ciągła walka o przetrwanie, strach o dzieci, o siebie i głód... Mimo tych przeciwności bohaterki powieści nie poddają się. Ich siła oraz zdolność do poświęceń robią ogromne wrażenie, wzruszają i na długo pozostają w pamięci.

Niezwykle bolesna i wzruszająca, ale również przerażająca i okropnie smutna - taka jest właśnie ta książka. To powieść, która zachwyca stylem przekazu i porusza opisywaną historią, która przygniata ciężarem niesprawiedliwości i brutalności, która wywołuje gniew i złość, ale też nakłania do refleksji. To powieść o prawdziwej miłości, poświęceniu, strachu i wojnie. Napisana pięknie i płynnie, a także pełna odniesień do tamtejszej literatury. Pozycja obok której nie można przejść obojętnie. 

Cieszę się ogromnie, że mogłam przeczytać "Tysiąc wspaniałych słońc" ponieważ Khaled Hosseini nie tylko potrafi bardzo wzruszyć i zauroczyć pięknym językiem historii, ale też porusza do samej głębi i pokazuje jak docenić to co mamy - wolność i możliwość decydowania o sobie. Na pewno sięgnę po inne jego książki.________________________________________________________________________________
Khaled Hosseini, Tysiąc wspaniałych słońc, stron 432, Wydawnictwo Albatros, 2015
Przekład: Anna Jęczmyk

Za książkę dziękuję Księgarni internetowej Bonito.pl

18 komentarzy:

 1. Książka na pewno również dostarczyłaby mi wiele emocji, bardzo chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy Khaled Hosseini jest autorem dla mężczyzn? Ta książka chyba raczej nie dla mnie, chociaż ów fragment przytoczony przez Ciebie brzmi fantastycznie. Ten "Chłopiec z latawcem" by się chyba dla mnie nadał? Albo "I góry odpowiedziały echem"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jest to autor zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zdecydowanie polecam "Tysiąc wspaniałych słońc"

   Usuń
 3. Przekonałaś mnie. Bardzo emocjonalna i pouczająca książka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka jest... Boże, nie do opisania. Polecam ci - jeśli nie znasz - także inne książki tego Autora :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie książki naładowane skrajnym emocjami. Ta bez wątpienia jest dla mnie !

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesuje mnie ten tytuł... po Twojej recenzji - tym bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio sięgam po poruszające książki, chętnie przeczytałabym i tę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Chłopca z latawcem" tego autora. To taka historia, której się nie zapomina. Tobie polecam tę, jeśli jeszcze nie czytałaś, a ja z chęcią sięgnę po "Tysiąc wspaniałych słońc".

  OdpowiedzUsuń
 9. Boję się ją przeczytać.. Ale zapewne tak mnie skusi kiedyś i trafi w moje ręce..

  OdpowiedzUsuń
 10. A czytałaś inne książki autora?
  Ja mam za sobą Chłopca z latawcem, na półce czeka "I góry odpowiedziały echem", ciekawa jestem czy jest równie niesamowita co Chłopiec... Tysiąca słońc też jestem ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 11. To jedna z moich ulubionych książek. Mnie też bardzo poruszyła i zszokowała. Jest to nie tylko dobra historia, ale też dobrze napisana książka. A na ostatnim rozdziale z listem ojca do córki tyle się napłakałam... Świetna książka.

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
 12. Hosseini zdecydowanie potrafi tworzyć historie, które nie ulatują z pamięci. Przed laty czytałam "Chłopca z latawcem" i dotąd myślę o tej publikacji z równie silnymi emocjami. Od dawna planuję lekturę "Tysiąca wspaniałych słońc". Jeśli nie czytałaś jeszcze lektury, o której wspominam - koniecznie sięgnij. Z pewnością nie zawiedziesz się! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. To chyba coś dla mnie. Zainteresowała mnie fabuła, a skoro piszesz, że książka wypadła tak dobrze, to grzechem byłoby ją sobie odpuścić :)

  OdpowiedzUsuń
 14. O takiej przyjaźni chciałaby przeczytać, by uwierzyć, że może jest możliwa. Chciałabym, żeby mnie ta książka poruszyła tak, jak Ciebie i na to mocno liczę. Przeczytam na pewno!

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka tak poruszająca , że zakłóca normalne myślenie na jakiś tydzień. Piękna... polecam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...