sobota, 10 października 2015

"Żyrafa i mrówka" Danuta ParlakHistoria pewnej przyjaźni


Autorka tej przezabawnej i pouczającej książeczki, Danuta Parlak z wykształcenia jest psychologiem, ale studiowała również teatrologię. Te skłonności artystyczne sprawiły, że związała swoje życie z twórczością. Pisze słuchowiska radiowe i książki dla dzieci, ma wybujałą i nieograniczoną wyobraźnię, a także - nie potrafi sobie wyobrazić życia bez czytania.

Jej najnowsza książka, rewelacyjnie wydana "Żyrafa i mrówka" z fantastycznymi ilustracjami Jagody Charkiewicz gwarantuje maluchom niesamowite przygody, ciekawe sytuacje, a także coś, czego się nie spodziewacie. Z lektury można się m.in. dowiedzieć, jak sturlać pagórek, do czego przydaje się w życiu wyobraźnia, zastanowić nad tym, kim chciałoby się być, gdyby nie było się sobą oraz poznać pewnego osobnika, który w środku lasu pasjonuje się... polityką. 


Sympatyczni bohaterowie, żywa akcja oraz filozoficzna i nieco sarkastyczna refleksja nad światem sprawiają, że z tą książką łatwo się zaprzyjaźnić


Niniejsza książeczka jest szczególnie warta uwagi właśnie teraz, gdy zaczyna się jesień i coraz dłuższe wieczory sprzyjają poznawaniu literackich perełek skierowanych właśnie ku młodym czytelnikom. "Żyrafa i mrówka" to wartościowa, mądra historyjka, dająca do myślenia i ukazująca ciekawe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość oraz zwracająca uwagę na coś, o czym już od jakiegoś czasu niestety się zapomina... 

Zatem podsumujmy: dlaczego maluch powinien poznać tę książkę? Bo autorka nie tylko opisała przyjaźń, jaką trudno sobie wyobrazić (między wysoką Żyrafą i maleńką mrówką), ale również dlatego, że jest to historia pełna śmiechu i wzruszeń, w której wszystko jest możliwe. 

Historyjkę czyta się szybko, jest zabawnie, a i wyobraźnia ma pełne pole do popisu. Jagoda Charkiewicz zilustrowała ją tak wyjątkowo i z takim poczuciem humoru, że każda kartka to graficzna przygoda. Dodatkowo na końcu książki mali czytelnicy znajdą zakładkę do samodzielnego wykonania. Polecam serdecznie i życzę dobrej zabawy!" Żyrafa wspięła się na palce, wyciągnęła szyję wysoko, najwyżej jak mogła, i skubnęła przepływający niebem strzępiasty, biały obłoczek. Potem delikatnie umieściła go na swojej kawie.
- Dla mnie też, dla mnie też - poprosiła szybko Mrówka.
Żyrafa raz jeszcze wspięła się na palce, wyciągnęła szyję wysoko, najwyżej jak mogła, i kolejna porcja lekkiego jak puch obłoczka znalazła się w filiżance. Tym razem w filiżance Mrówki. Piły kawę bez pośpiechu i w miłej ciszy, jak to miały w zwyczaju. Mrówka upiła kolejny mały łyczek i upewniwszy się, że Żyrafa nie patrzy, oblizała się dyskretnie.
- Pychota! - powiedziała. - Niebo w gębie. 
Potem leżały na trawie i przyglądały się chmurom wędrującym po niebie. 
- Cumulusy to najbardziej puszyste chmurki - powiedziała Żyrafa. - Najlepsze do kawy i lodów.
- I do szarlotki - dodała Mrówka i tym razem oblizała się otwarcie.
_________________________________________________________________________
Danuta Parlak, Żyrafa i mrówka, stron 96, Wydawnictwo MUZA SA, 2015
Ilustracje: Jagoda Charkiewicz
Oprawa: twarda
Format: 16x21,5cm


Za książkę dziękuję Business & Culture oraz Wydawnictwu MUZA SA

8 komentarzy:

 1. Jakie piękne ilustracje! Muszę zapamiętać/zapisać tytuł i kupić w prezencie kuzynce, a kiedyś może i dla własnych dzieci :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mona Te [Blog]

  OdpowiedzUsuń
 2. Żyrafa zawsze! Dla mojej rodziny lektura obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne ilustracje :) Szkoda, bo moja córka wyrosłą już z tego typu bajek ;) Przyszedł czas na nieco poważniejsze książki ;) Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne ilustracje. Ja wyrosłam już z takich książek, więc ja nie będę ich czytać. Jednak polecę młodszemu kuzynostwu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na tę pozycję, bo wydaje się bardzo fajna ;) I przede wszystkim nie ma pozbawionej sensu treści, jak to często się zdarza ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jejj...jak dobrze, że takie książki są wydawane!!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyżby kolejny wydatek dla brata... się szykuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Haha,uroczo :D
  Pozdrawiam serdecznie! ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...