sobota, 19 grudnia 2015

"Historia II wojny światowej"Bogato ilustrowany album o historii II wojny światowejII wojna światowa była katastrofą o niespotykanej wcześniej skali. Do dziś nie udało się nawet oszacować faktycznej liczby pochłoniętych przez nią istnień ludzkich - wydaje się, że do podawanych często 30 mln zabitych w Europie, dodać można mniej więcej tyle samo ofiar w Azji. Procentowy udział strat w ogólnej liczbie ludności był bez wątpienia największy w Polsce - 17% (6 mln zabitych). Niemców zginęło 5-6 mln (z czego milion w sowieckich obozach jenieckich), Japończyków - około 2 mln. W wyniku wojny Niemcy, Japonia i Włochy zostały zdruzgotane i usunięte z mocarstwowego klubu. Francja i Wielka Brytania stanowiły już tylko cień dawnej potęgi. Jako supermocarstwo wyłoniły się natomiast z tej dziejowej zawieruchy Stany Zjednoczone, na które w 1945 roku przypadała połowa światowej produkcji przemysłowej i dwie trzecie rezerw złota. Największy wzrost potęgi przeżył jednak Związek Sowiecki. Stalin jako jedyny uczestnik światowego konfliktu zakończył go terytorialnym zyskiem i to tak kosztem wrogów, jak i państw neutralnych oraz sprzymierzonych. Oprócz tego z Europy Środkowej i Bałkanów uczynił strefę swych absolutnych wpływów. Mimo licznych zmian związanych z upadkiem komunizmu i rozpadem Związku Sowieckiego, następstwa II wojny stanowią nadal fundament współczesnego świata. Jej historia jest nie tylko przerażająca, ale i pasjonująca... 


Niniejszy bogato ilustrowany album o historii II wojny światowej omawia wszystkie bitwy i fronty wojenne: od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939, przez kampanię wrześniową, plan "Barbarossa" i atak na Pearl Harbor, aż po D-Day, upadek III Rzeszy i kapitulację Japonii. Profesonalnie opisuje każdy etap wojny ukazując jej okrucieństwo i dramat zwyczajnych ludzi. 


Przedstawia szeroką panoramę II wojny światowej opartą na najważniejszych wątkach konfliktu i opracowaną z największą starannością przez trzech autorów: Dariusza Grzybka, Romana Marcinka i Jakuba Polita. Niewątpliwym atutem publikacji jest również fakt, że każdy rozdział książki ilustrują dokładne mapy, szczegółowe kalendaria oraz liczne czarno-białe i kolorowe zdjęcia - często niemal nieznane.


"Historia II wojny światowej" to doskonałe źródło wiedzy i mądry pomysł na prezent zwłaszcza dla uczniów.


________________________________________________________________________________
Dariusz Grzybek, Roman Marcinek, Jakub Polit, Historia II wojny światowej
stron 112, Wydawnictwo Bellona, 2015
Format: 205x285 mm
Oprawa twarda

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Bellona

9 komentarzy:

 1. Oo, to może być naprawdę świetne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie również, tym bardziej, że jest to album, przez co forma jest przystępniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prezentuje się naprawdę obiecująco :)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka raczej nie dla mnie :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasy II wojny światowej to chyba jedyny okres historii, którym się interesuję, dlatego chciałabym mieć taki album u siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. I kolejna książka, którą mogłabym podarować Tacie jako prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo zainteresowana historią II wojny światowej i taka encyklopedia byłaby dla mnie ogromną raością.
  Pozdrawiam i serdecznie zapraszam:
  kruczegniazdo94.blogspot.comPozdrawiam i serdecznie zapraszam:
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo się naczytałem o II wojnie. Ten album może się kiedyś przyda. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...