sobota, 19 grudnia 2015

"Poczet władców Polski"Albumowa publikacja popularyzująca wiedzę o dziejach monarchii w PolsceŚwiadomość historyczna stanowi podstawę społecznej, obywatelskiej dojrzałości. Dlatego tuż obok książek historycznych, spełniających podstawowe wymogi, niezbędna jest także książka popularna, poprawna merytorycznie i przyciągająca uwagę doborem tematyki - taka jak opisywany tutaj właśnie "Poczet władców Polski". 


"Poczet władców Polski" to jedyny w swoim rodzaju poczet 46 władców Polski (koronowanych i niekoronowanych), którzy sprawowali władzę w naszym kraju na przestrzeni 830 lat trwania monarchii (od ok. 960 r., gdy rządy nad państwem Polan objął Mieszko I do abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1795 r.). 

Historyczną opowieść o poszczególnych władcach zilustrowano ich portretami, barwnymi fotografiami przedstawiającymi historię i rozwój oręża polskiego, polskie insygnia koronacyjne, numizmaty, wielkie bitwy Polaków, jak i miasta, związane z działalnością tychże monarchów i pochodzące z czasów ich władania. 

Album ten pomaga odnaleźć najcenniejsze pamiątki polskiej historii we współczesności zachęcając do pasjonującej podróży śladami władców naszej Ojczyzny.

Począwszy od pierwszej dynastii panującej w Polsce, czyli Piastów, którzy rządzili od powstania państwa polskiego (około 900) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291-1306). Przez rozbicie dzielnicowe (w latach 1138-1320), kiedy to władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich. Aż po dynastię Andegawenów (1370-1399) i Jagiellonów (1386-1572). I następnie od roku 1573 aż do upadku Rzeczypospolitej w 1795 r. (III rozbiór Polski) kiedy władcy naszego kraju byli wybierani w drodze wolnej elekcji. 

To znakomite kompendium wiedzy o władcach Polski, opracowane przez 10 autorów, prezentujące bogato ilustrowane i kompetentne wątki biograficzne z najważniejszymi datami i wydarzeniami oraz informacjami o koligacjach rodzinnych władców, łącznie z podsumowaniem ich osiągnięć i niepowodzeń, przeplatane ciekawostkami - to nie lada gratka dla sympatyków historii, jak i tych, którzy chcą dopiero rozpocząć z nią przygodę. To także pozycja, którą powinni posiadać w domowej biblioteczce wszyscy Polacy - bowiem nie tylko broni znaczenia słowa "patriotyzm", ale też jest świetnym sposobem na obudzenie historycznej ciekawości. Polecam, zwłaszcza na prezent!


________________________________________________________________________________
Praca zbiorowa, Poczet władców Polski, stron 112, Wydawnictwo Bellona, 2015
Format: 205x285 mm
Oprawa twarda

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Bellona

8 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie albumowe wydania, no i na prezent idealne, racja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydałby mi się taki album :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak byłam młodsza to lubiłam tego typu albumy. Można było się czegoś dowiedzieć i ładne obrazki pooglądać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealny prezent dla sympatyków historii ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie albumowe wydania do perełki w każdej biblioteczce, mam kilka takich pozycji w swojej, ale z oczywistych względów marzą mi się kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja raczej nie przepadam za historią, ale myślę, że dla miłośników tych tematów będzie to świetna książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem wielbicielką historii.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...