niedziela, 3 stycznia 2016

Chciejka #28 | STYCZEŃ w zapowiedziach

Chciejka to mój w pełni subiektywny przegląd zapowiedzi nowego miesiąca. 

***


Witam serdecznie w Chciejce styczniowej!

Zapraszam na przegląd zapowiedzi pierwszego miesiąca nowego 2016 roku.
Podejrzewam, że styczeń przygniecie nas potężną dawką książkowego szaleństwa! 

Przejrzałam sumiennie. Wybrałam subiektywnie. 
Szczerze to wątpię, bym przeczytała to wszystko, ale co tam, chcieć zawsze można ;) 


Wszystkie opisy oraz grafiki okładek pochodzą ze stron Wydawców.
Data premiery może ulec zmianie.

Królowe przeklęte
Cristina Morato
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 20 styczeń

Fascynująca opowieść o życiu sześciu kobiet, które pozostawiły głęboki ślad w historii. Legendarne królowe: Krystyna szwedzka, Maria Antonina, cesarzowa Sissi, Eugenia de Montijo, królowa Wiktoria i jej wnuczka Aleksandra Romanow pokazane od bardziej ludzkiej strony – tej, o której czasem milczy oficjalna historia. Cristina Morató spróbowała zajrzeć za kulisy oficjalnego wizerunku niektórych znanych i legendarnych władczyń Europy. Ich życie przedstawiane w filmach i powieściach upływało w niezwykłym przepychu, budzącym zazdrość zwykłych śmiertelników. One jednak w swoim wspaniałych pałacach czuły się jak w „złotych klatkach”. Czasami korony z brylantów raniły je bardziej niż ciernie. Ich uroda, wykwintne stroje i klejnoty, wspaniałe bale i przyjęcia tworzyły miraż bajecznej rzeczywistości, lepszego świata wybrańców. Piękne, potężne i wyjątkowe, były przede wszystkim zwykłymi kobietami, które czuły, kochały, pragnęły i nienawidziły, przeżywały rozpacz bądź strach. Musiały stawić czoło wyzwaniu rządzenia państwem lub, jako królowe współmałżonki, podporządkować swoje pragnienia wymaganiom Korony. Nie zawsze potrafiły sprostać okolicznościom, płacąc za to wysoką cenę. Ich na pozór cudowne życie niewiele miało wspólnego z bajką. 


Ginekolodzy
Jurgen Thorwald
Wydawnictwo Marginesy
Premiera: 13 styczeń

Najbardziej kontrowersyjna książka Jürgena Thorwalda. Zanim ginekologia stała się tym, co znamy dziś, trwał horror. Lekarze, czy jak ich nazywano "rzeźnicy", prześcigali się, kto szybciej wytnie macicę, odbierze poród kleszczami czy usunie torbiel. Z biegiem czasu okazało się, że wzbudzające zachwyt operacje chirurgiczne i sprawne posługiwanie się skalpelem bardziej służyły sławie ginekologów niż zdrowiu pacjentek, które zbyt często kończyły na cmentarzu. Gdy pojawiali się lekarze chcący ulżyć pacjentkom, stawali się tematem kpin, tracili prawo wykonywania zawodu, a nawet trafiali przed sąd. Innych chciano wieszać. Konserwatyści wołali, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii. I że badanie lekarskie powinno być przyzwoite. Prekursorom nowoczesnej diagnostyki nie było łatwo. Jürgen Thorwald opisuje tych, dzięki którym udało się zmniejszyć śmiertelność rodzących, a także tych, dzięki którym badanie lekarskie nie kończyło się powikłaniami i stanem zapalnym, oraz tych, dzięki którym mamy dziś całą gamę środków antykoncepcyjnych. Thorwald znów serwuje fascynującą opowieść o historii medycyny. Z niezwykłą precyzją opisuje rozwój metod i narzędzi chirurgicznych niezbędnych do leczenia najbardziej intymnej części ciała kobiety. Autor niejednokrotnie przełamuje wstydliwe tabu i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice.


Wybrańcy
Steve Sem-Sandberg
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 14 styczeń

Wiedeń, czasy II wojny światowej. Na terenie ośrodka dla umysłowo chorych zostaje utworzony zakład opiekuńczo-wychowawczy, Spiegelgrund. Trafiają tam "wybrańcy" - dzieci i młodzież sprawiający tak zwane problemy wychowawcze. Ci, dotknięci najdotkliwszym kalectwem i najcięższymi chorobami, znikają za drzwiami pawilonów numer 15 i 17. Nieoficjalnie znajdują się tam również tacy, których obejmuje nazistowska akcja T4 - "eliminacji życia niewartego życia". Wśród nich jest Adrian Ziegler. W Spiegelgrund obowiązują inne zasady. Poczucie nieustającego zagrożenia i regularnie zadawane cierpienia są codziennością, a zastrzyk z luminalu - podawany nieprzydatnym - to szczyt dobroci. O losie pacjentów decydują wyłącznie władze kliniki, a ich polecenia wykonuje między innymi siostra oddziałowa, Anna Katschenka. Po latach, w piwnicach kliniki, zostają odnalezione słoje z formaliną. Ich zawartość w makabryczny sposób łączy się z wojenną historią ośrodka... Wybrańcy to książka, w której Steve Sem-Sandberg umiejętnie balansuje między literaturą a dokumentem; znakomicie łączy tajemnice z obnażeniem; cierpienie ofiar i zaślepienie oprawców. To historia odczłowieczenia, dokonywanego w imię badań naukowych i rasowej selekcji. Przerażająca, a jednocześnie fascynująca lektura, którą z pewnością docenią czytelnicy Biednych ludzi z miasta Łodzi tego autora, Łaskawych Jonathana Littella oraz Małej Zagłady Anny Janko.Muzeum osobliwości
Alice Hoffman
Wydawnictwo Wielka Litera
Premiera: 27 styczeń

Nowa powieść jednej z najbardziej uwielbianych pisarek Ameryki, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Osadzona w burzliwej epoce narodzin nowoczesnego Nowego Yorku (pierwsza dekada XX, Coney Island) urokliwa opowieść o miłości dziewczyny-syreny, żywego eksponatu z Muzeum Osobliwości i zafascynowanego fotografią wrażliwego młodego chłopaka, rosyjskiego Żyda. Książki Alice Hoffman przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, doczekały się ponad stu zagranicznych wydań, a trzy z nich -  "Totalna magia", "Król rzeki" oraz "Akwamaryna" - zostały sfilmowane.


Wieczorny wiatr
Jean D'Ormesson
Wydawnictwo Marginesy
Premiera: 20 styczeń

Pierwszy tom słynnej trylogii Jeana d'Ormessona, w której losy bohaterów przeplatają się z wielką historią XIX i XX w., a toczą m.in. w Brazylii, Rosji, Indiach, RPA, Szkocji, Austrii… Narrator opisuje postaci z wielką pobłażliwością, ukazując ich różne słabości, ze świadomością, że i tak czas – jak wiatr – zatrze wkrótce wszelkie ich ślady…
Zagubiony autobus
John Steinbeck
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera: 21 styczeń

Steinbeck opisuje podróż autobusem po drogach Kalifornii. W autobusie spotykają się przypadkowi pasażerowie, każdy z nich jest inny i każdy ma do powiedzenia swoją historię. Spotykamy tu ludzi chciwych, skąpych, intelektualistów, marzycieli, pięknych i brzydkich, głupich i dobrodusznych. Poznajemy ich marzenia i troski, stosunek do życia i drugiego człowieka.
Aleja tajemnic
John Irving
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera: 12 styczeń

Czternastoletni Juan Diego, który urodził się i dorastał w Meksyku, ma młodszą siostrę Lupe, która myśli, że zna przyszłość, zwłaszcza swoją i brata. Jest telepatką, czyta w myślach i umie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi, z którymi ma do czynienia. Z przyszłością różnie bywa, ale wyobraźcie sobie, co czuje dziewczynka, która myśli, że wie, co czeka ją lub osobę, którą najbardziej kocha. Do czego się posunie, aby odwrócić bieg przeznaczenia? Z wiekiem, szczególnie w snach i wspomnieniach, żyjemy przeszłością. Bywa, iż żyjemy nią bardziej niż tym, co otacza nas w chwili obecnej. Po latach Juan Diego wyruszy w podróż na Filipiny, ale będą mu towarzyszyć sny oraz wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania; to w nich jest najbardziej żywy. "Los naznaczył go swoim piętnem", opisuje John Irving Juana Diego. "Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia – to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać pod znakiem zapytania, trwać niewidoczne, albo rzucać się w oczy. Aleja tajemnic to opowieść o tym, co spotyka Juana Diego na Filipinach, gdzie wydarzenia z przeszłości – z Meksyku – ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić. Pociągają mnie bohaterowie, którzy znają przyszłość – albo tak im się zdaje" - John Irving


Najlepsza książka na świecie
Peter Stjernstrom
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 13 styczeń

Zmęczony rozrywkowym życiem podstarzały literat czuje się coraz bardziej wyobcowany. Potrafi jednak genialnie pisać, o ile uda mu się utrzymać w trzeźwości. Jego kolegą jest młody, przystojny poeta, który emanuje takim ciepłem, że mógłby ożywić nawet kamień. Kocha cały świat. Obydwaj wpadają przypadkiem na podobny, rewelacyjny pomysł napisania książki, która będzie najlepsza i znajdzie się na czele list bestsellerów w najróżniejszych kategoriach – jako kryminał, poradnik dla odchudzających się, książka popularnonaukowa i psychologiczna, książka kucharska itd. Wszystko w jednym! Sukces zapewni autorowi fortunę i nieśmiertelność. Jednak tylko temu, który będzie pierwszy.


Zjawa
Michael Punke
Wydawnictwo Sonia Draga
Premiera: 13 styczeń

Na podstawie powieści powstał znakomity film z Leonardo Di Caprio w roli głownej! W roku 1823 trzydziestosześcioletni Hugh Glass zaciąga się do oddziału  formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych, który wyrusza na  niebezpieczną wyprawę przez dziewicze, niezbadane terytoria. Pewnego dnia zostaje straszliwie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału- Johna Fitzgeralda, bezwzględnego najemnika oraz młodego Jima Bridgera, przyszłego "Króla ludzi gór". Gdy do ich obozowiska zbliżają się Indianie, Fitzgerald i Bridger pozostawiają Glassa na pastwę losu. Co gorsza, zabierają rannemu broń i całe wyposażenie - wszystko to, co dawałoby mu jakąś szansę na samodzielne przeżycie. Opuszczony, bezbronny i wściekły, Glass składa samemu sobie obietnicę, że przetrwa. I że dokona zemsty.


Żniwa zła (Wołanie kukułki #3)
Robert Galbraith
Wydawnictwo Dolnośląskie
Premiera: 15 styczeń

Trzecia powieść Roberta Galbraitha to diabelsko inteligenta zagadka kryminalna, a zarazem wciągająca historia kobiety i mężczyzny, którzy znaleźli się w trudnym momencie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i osobiste. Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę.


Niewłaściwa dziewczynka
David Hewson
Wydawnictwo Marginesy
Premiera: 13 styczeń

Detektyw Pieter Vos – z Laurą Bakker u boku – znów na tropie: podczas parady świątecznej w Amsterdamie doszło do porwania dziewczynki. W trakcie śledztwa wychodzi na jaw, że porywacz uprowadził nie tę dziewczynkę, którą planował porwać. Przedstawia więc władzom zaskakujące żądania. Vos i Bakker muszą się spieszyć, żeby ocalić małą Natalię...


Dotrzymana obietnica
Jill Anderson
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera: 21 styczeń

Zapadająca głęboko w pamięć, poruszająca opowieść o miłości wystawionej na najcięższą próbę. W roku 2005 Jill Anderson stanęła przed sądem w Leeds, oskarżona o zabójstwo męża. Paul Anderson, 43-letni lingwista, od wielu lat cierpiał na zapalenie mózgowo-rdzeniowe oraz zespół ustawicznego zmęczenia, z powodu choroby kilkakrotnie usiłował popełnić samobójstwo. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, zażył śmiertelną dawkę leków. Po powrocie Jill powiedział jej, że "tym razem wziął dosyć", i błagał, żeby nie wzywała pomocy. Uszanowała jego życzenie i - choć trawiona rozpaczą - pozwoliła mu odejść. Wkrótce potem doświadczyła na sobie surowości prawa: wielokrotnie przesłuchiwana, została pozbawiona paszportu i stanęła wobec perspektywy spędzenia nawet 15 lat w więzieniu. Jej historię śledziły media z całego kraju; choć ze względu na stan zdrowia nie mogła uczestniczyć we własnym procesie, ława przysięgłych jednogłośnie uznała ją za niewinną. Ta książka to spisana przez Jill opowieść o nadzwyczajnej emocjonalnej wędrówce, elegancka i zarazem wstrząsająca. Suche stenogramy przesłuchań przeplatają się z historią miłości Paula i Jill, oraz z opisami wczesnych, szczęśliwych lat ich związku, kiedy jeszcze nie musieli stawić czoła koszmarowi choroby, na którą medycyna nie zna lekarstwa. Po lekturze tej zaskakująco szczerej książki czytelnik musi zadać sobie pytanie: "Co ja zrobiłbym na jej miejscu?".Dziewczyna z ogrodu
Parnaz Foroutan
Wydawnictwo Kobiece
Premiera: 20 styczeń

Niezwykły debiut literacki. Trzymająca w napięciu opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie. Pomimo wielkiego bogactwa i pozornego sukcesu – Asher będący głową rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah - nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko. Jego młoda żona, Rakhel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym jej wartość ocenia się przez pryzmat zdolności do wydawania na świat zdrowych synów. Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Z czasem Rakhel zaczyna hodować w sobie zazdrość i mściwość, które na zawsze ją odmienią. Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rakhel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status. Ta zainspirowana zdarzeniami z rodziny autorki książka została napisana z perspektywy jedynej żyjącej dziedziczki rodu, Mahboubeh, obecnie starszej kobiety żyjącej w Los Angeles. Historia, która wyryła się w jej pamięci, to sugestywna, przejmująca, liryczna, a zarazem napełniająca nostalgią opowieść i nieusuwalnym dziedzictwie, kształtującym całe pokolenia.


Na imię jej Rose
Christine Breen
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 20 styczeń

Ciepła, wzruszająca opowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy życie przestaje się toczyć zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ludzie uważali Iris Bowen za piękność. Miała burzę rudych włosów, wysokie kości policzkowe, poruszała się jak tancerka. Ale to było dawno. Teraz Iris, ogrodniczka i matka adoptowanej Rose, w wiejskim domu na zachodzie Irlandii stara się prowadzić w miarę normalne życie po śmierci męża. Uwiera ją jednak obietnica dana mężowi przed jego śmiercią; obietnica, której nie zamierza spełnić. Tak jest do dnia, w którym odbiera telefon od swojej lekarki. Po tej rozmowie niespełnione przyrzeczenie Iris, że odnajdzie biologiczną matkę Rose, żeby dziewczyna miała rodzinę, gdyby z nią stało się coś złego, zaczyna ją wręcz prześladować. Wiedziona impulsem, z jedynym dowodem – kopertą sprzed dwudziestu lat – udaje się w podróż śladami przeszłości, która zawiedzie ją do Bostonu i przyniesie zaskakujący rozwój sytuacji nie tylko jej, ale i Rose, przyjaciołom, a nawet zupełnie nieznanym ludziom. 


Pozytywka
Agnieszka Lis
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 13 styczeń

Gdy cichną weselne dzwony, nadchodzi proza życia. Monika nie wierzy własnemu szczęściu. Wystawny ślub, którego zazdrości jej cała wieś, bogaty i przystojny mąż oraz wspaniałe życie w okazałej willi teściów na warszawskim Żoliborzu. Wielkie miasto otwiera przed dziewczyną nowe możliwości, ale kryje też wiele pokus. Coraz częściej ulega im Robert, który nawet w oczach żony przestaje być księciem z bajki. Młodych łączy jednak marzenie o dziecku. Gdy więc w wigilijny wieczór Monika ujawnia rodzinie wynik testu ciążowego, nic jeszcze nie zapowiada tragedii… Pozytywka to słodko-gorzka opowieść o marzeniach, które potrafią się spełniać w zaskakujący sposób. O samotności pośród ludzi, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać. Wreszcie o stracie, która wyzwala najgorsze instynkty, ale też wielką siłę.Nad rzeką marzeń
Lin Stepp
Wydawnictwo Jaguar
Premiera:  20 styczeń


Nigdy nie jest za późno, by zacząć od nowa… Przez całe życie Grace Conley swój czas poświęca przede wszystkim rodzinie – jest szoferem, opiekunką i rozjemcą w niekończących się sporach. Jej dorosłe już dzieci przyzwyczaiły się, że mają ją zawsze pod ręką, gotową, by pomóc w każdej kryzysowej sytuacji. Gdy Grace oznajmia, że zamierza kupić dom w Smoky Mountains i założyć w nim pensjonat, cała rodzina jest oburzona. Mimo braku wsparcia ze strony najbliższych, kobieta stawia na swoim i opuszcza gwarne Nashville, by przeprowadzić się do malowniczego Townsend. Początki nie są łatwe. Sytuację komplikuje to, że do Grace dołącza jej najmłodsza córka Margaret, która dopiero co skończyła college i nie jest zachwycona perspektywą życia w sennej mieścinie… Na horyzoncie pojawia się jednak przystojny sąsiad, który uważa, że on i Margaret są dla siebie stworzeni.


Lustrzany świat Melody Black
Gavin Extence
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 14 styczeń

Raz na wozie, raz pod wozem. Najnowsza powieść autora głośnego debiutu Wszechświat kontra Alex Woods. Jak to nieraz w życiu bywa, wszystko zaczęło się od trupa. To był zwykły sąsiad, nie ktoś, kogo Abby dobrze by znała, jednak mimo wszystko... Znalezienie zwłok, podczas gdy przyszło się pożyczyć puszkę pomidorów, może być lekko szokujące. A przynajmniej powinno być. Teraz, ponownie analizując minione wypadki, kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby feralnej środy nie weszła do mieszkania naprzeciwko. A z pewnością nie poznałaby Melody Black... Brytyjski humor, literacki talent i nieszablonowa historia. Lustrzany świat Melody Black jest drugą powieścią Gavina Extence'a, autora znanej już polskim czytelnikom książki Wszechświat kontra Alex Woods. To szalenie błyskotliwa i uszczypliwie prawdziwa opowieść o tym, że każdy ma swoje wzloty i upadki, a życie bardzo łatwo potrafi wyślizgnąć się z rąk.


Odkąd cię nie ma
Morgan Matson
Wydawnictwo Jaguar
Premiera: 27 styczeń

Zanim Emily poznała Sloane nie chodziła na imprezy, nie rozmawiała z chłopakami, nie robiła niczego szalonego. Sloane wtargnęła niczym tornado do jej życia i przewróciła je do góry nogami. Tuż przed rozpoczęciem szalonego lata Sloane nagle zniknęła. Żadnych telefonów, wiadomości. Ani śladu po przyjaciółce. Znaleziono jedynie przypadkową listę rzeczy do zrobienia. A na niej 13 wybranych przez Sloane dziwacznych zadań, których Emily na pewno sama z siebie by nigdy nie zrobiła. Okazuje się jednak, że wykonanie ich naprowadzi na ślad zaginionej przyjaciółki. Dla Emily wyzwanie dopiero się zaczyna!


Kołysanka
Sarah Dessen
Wydawnictwo HarperCollins
Premiera: 13 styczeń

Remy zawsze wybiera idealny moment, żeby zerwać z chłopakiem: między początkowym romantycznym uniesieniem a przed wystąpieniem pierwszych oznak zaangażowania. Nauczyła się tego od matki pisarki, która miała czterech mężów i właśnie szykuje się do ślubu po raz piąty. Dlaczego więc porzucenie Dextera sprawia Remy tyle kłopotów? Powinna natychmiast rozstać się z kimś tak beznadziejnym – niezorganizowanym i porywczym, a do tego, niestety, muzykiem. Muzykiem był także jej ojciec. Napisał dla niej piosenkę, bardzo popularną, ale zniknął z jej życia, zanim zdążyła go poznać. "Kołysanka" to urzekająca powieść o dziewczynie, która wierzy, że ma serce z kamienia, a jej chłopak udowadnia, że to nieprawda.


Pięć sposobów na upadek (Dziesięć płytkich oddechów #4)
K.A. Tucker
Wydawnictwo Filia
Premiera: 20 styczeń

Czasami nie możesz czegoś zmienić - a czasami nie chcesz. Odkryjcie historię Bena w czwartym już tomie serii autorstwa K.A Tucker, nagradzanej za sympatyczne postacie, gorące romanse i zaskakujące zwroty akcji.

Aż do DNA
Renata Choczko
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Premiera: 25 styczeń

Roxi ma 19 lat i jest piękną dziewczyną. Pewną siebie, pozbawioną wszelkich hamulców i kompleksów. Jej życie to ciąg imprez, używek, seksu z przypadkowymi mężczyznami dającego jej poczucie władzy nad nimi. Do czasu... Roxi poznaje starszego, intrygującego mężczyznę i zaskoczeniem odkrywa, że życie to nie tylko wieczna balanga, ale też samotność, konieczność wyboru, potrzeba miłości. Czy pod zasłoną imprezowiczki kryje się wrażliwa, łaknąca prawdziwej bliskości dziewczyna? Czy przeżycia kobiet w poprzednim pokoleniu będą mieć wpływ na jej wybory?
Roxi będzie musiała zadecydować, jak dalej pokierować swoim życiem. Jedna z dróg będzie prowadzić do dna, do upadku, druga – do ocalenia. Którą z nich wybierze? O tym w jej pamiętniku – tak kontrowersyjnym i tak bardzo osobistym, że najlepiej czytać go w ukryciu.


Ta dziewczyna (Pułapka uczuć #3)
Colleen Hoover
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 13 styczeń

Colleen Hoover bestsellerową serią Pułapka uczuć podbiła serca milionów czytelników. Ta dziewczyna to trzeci i ostatni tom serii. Layken i Will biorą w końcu ślub. Ich znajomość pełna była wzlotów i upadków, miłość pomogła im jednak przetrwać wszystkie trudne chwile. Teraz, po ślubie, mają kilka dni dla siebie i mogą cieszyć się wymarzonym "weekendem miodowym". To dla nich okazja, by powspominać przeszłość. Will woli nie wracać do bolesnych chwil, ale Layken chce wiedzieć wszystko. A przede wszystkim interesuje ją, jak ich historia wyglądała właśnie z jego perspektywy. Will dzieli się z nią więc najskrytszymi myślami i opowiada o swoich uczuciach, nie ukrywając absolutnie niczego...


Kłamstwa o prawdzie 
Courtney C. Stevens 
Wydawnictwo Amber
Premiera: 19 styczeń

Czasem ciężar tego, co się stało, jest zbyt wielki, by go nieść. Ale miłość daje siłę, by go zrzucić. Dla siedemnastoletniej Sadie życie skończyło się rok temu. W dniu wypadku, w którym zginął jej przyjaciel Trent, a na jej twarzy i ciele zostały blizny. Boi się wyjść z domu, cierpi na ataki paniki. Rozumie ją tylko brat Trenta, Max. Po tragedii wyjechał z rodzicami, ale codziennie piszą do siebie maile. Teraz Max wraca. Sadie boi się, jak zareaguje, gdy zobaczy jej okaleczoną twarz. Jednak Max patrzy na jej blizny i nie odwraca wzroku. I wie o postanowieniach, które Sadie każdego wieczoru pisze na piasku plaży. To lista rzeczy, które musi zrobić, zanim będzie gotowa zapomnieć o przeszłości. Lista – zdawałoby się – niemożliwych do wykonania celów, które musi osiągnąć, żeby znów zacząć żyć.


Tu i teraz
Ann Brashares
Wydawnictwo YA!
Premiera: 13 styczeń

Ann Brashares, autorka bestsellerowej serii Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów, powraca z poruszającą i romantyczną historią o dziewczynie, która jest zdolna odmienić losy świata. Wszystko ma jednak swoją cenę... Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju - przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z "tubylcami" jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves? Dzieli ich kilkadziesiąt lat, łączy uczucie. We dwoje są zdolni odmienić bieg historii. Ale czy będą w stanie to zrobić?


Złe dziewczyny nie umierają
Katie Alender
Wydawnictwo Feeria Young
Premiera: 13 styczeń

Alexis ucieka w fotografowanie i trzyma się na uboczu, jak niejedna nastolatka. Nie każdy jest urodzoną cheerleaderką. Zresztą jak się żyje z takimi rodzicami, nie ma w tym nic dziwnego. Młodsza siostra Alexis, trzynastoletnia Kasey, też jest specyficzna, z tym swoim zbzikowaniem na punkcie starych lalek. W sumie życie Alexis, choć trochę wyobcowane, nie odbiega od normy. Tak się przynajmniej wydaje… Nagle sprawy wymykają się spod kontroli. Staje się jasne, że złowróżbne sygnały to był dopiero przedsmak prawdziwej grozy. Kasey zaczyna się zachowywać jeszcze bardziej niepokojąco niż wcześniej: jej błękitne oczy skrzą czasem zielonym blaskiem, pamięć odmawia jej posłuszeństwa, a słowa… słowa, które wypowiada, są żywcem wyjęte z dawnych epok. Kasey z radosnej kolekcjonerki lalek zmienia się w uosobienie zła. Dziwne rzeczy dzieją się też w domu. Drzwi otwierają się i zamykają, pchane niewidzialną ręką, woda sama się gotuje, klimatyzacja, choć wyłączona, przepełnia całe wnętrze chłodem. Początkowo Alexis bierze te sytuacje za urojenia, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że wszystko dzieje się naprawdę i tylko ona może podjąć walkę z czającym się zagrożeniem i ratować siostrę. Tylko czy zielonooka potworna dziewczynka to wciąż ta sama osoba co wcześniej?


Kuracja samobójców (Program #2)
Suzanne Young 
Wydawnictwo Feeria Young
Premiera: 13 styczeń 

Sloane i James podjęli próbę ucieczki przed epidemią i programem, ale zagrożenie nie znikło. Bo program nie chce o nich zapomnieć…Teraz, dołączywszy do grupy buntowników, muszą uważać na to, komu mogą zaufać, i znaleźć sposób na obalenie programu oraz powstrzymanie epidemii. A to jest bardzo trudne, gdy w pamięci mają tyle białych plam. Pomóc im może tylko kuracja – tajemnicza tabletka, która może przywrócić wspomnienia. Za bardzo wysoką cenę. I istnieje tylko jedna dawka.


Porwana pieśniarka
Danielle L.Jensen
Wydawnictwo Galeria Książki
Premiera: 13 styczeń

Czasami trzeba zrobić coś niewyobrażalnego. Od pięciu stuleci trolle nie mogą opuszczać miasta pod ruinami Samotnej Góry. Więzi je klątwa czarownicy. Przez wieki wspomnienia o ich mrocznej i złowrogiej magii zatarły się w ludzkiej pamięci. Niespodziewanie pojawia się przepowiednia o związku, który złamie potężne zaklęcie. W Cécile de Troyes rozpoznano kobietę z przepowiedni. Zostaje więc porwana i uwięziona pod górą. Od pierwszej chwili w podziemnym mieście dziewczyna myśli tylko o jednym – o ucieczce. Trolle, które ją uprowadziły, są jednak inteligentne, szybkie i nieludzko silne. Porwana musi czekać na właściwy moment i stosowną okazję. Z biegiem czasu dzieje się coś niezwykłego – w sercu Cécile kiełkuje uczucie do tajemniczego księcia, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje kolejne osoby, nawiązuje przyjaźnie i powoli uzmysławia sobie, że może być jedyną nadzieją dla mieszańców zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt. A Tristan, jej książę i przyszły król, jest jego tajnym przywódcą. W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata Cécile przestaje być córką prostego rolnika, staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus, podziemne miasto.
* * *

No i to by było na tyle. 
Pytanie, jak tu nie zwariować? 
48 komentarzy:

 1. Boooże, ile książkowego zachwytu! ;)
  Powiem Ci, że wstrząsa mną opis "Ginekologów"; nie wiem czy dałabym radę przebrnąć przez taką książkę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś podobne rzeczy, co w tamtym opisie, widziałam w pierwszym odcnki The knick, obrzydliwe...

   Tyle książek, że trudno się zdecydować. :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Marzą mi się Królowe Przeklęte, lubię historię :).
  Co do reszty, to ciekawie też się zapowiada Zjawa, na film również wyczekuję z niecierpliwością oraz Porwana pieśniarka. Co do okładek, to śliczną ma Tu i Teraz, ale tak nie ocenia się książek :D
  Pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. 4 lub 5 książek, które chciałabym przeczytać, baaaardzo! :<

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna czekam na "Lustrzany świat Melody Black" <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że mamy dosyć podobny gust. Z chęcią sama bym przeczytała większość. Niestety u mnie czeka cała sterta 'do przeczytania', a czasu brak. ;)
  Pozdrawiam. ;*

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim absolutnym must read jest "Dotrzymana obietnica" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dla mnie to "Porwana pieśniarka" i "Zjawa", którą chętnie bym przeczytała przed obejrzeniem ekranizacji w kinie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam nadzieję że w końcu wydadzą "A court of thorns and roses" Sarah J. Maas bo nie chce mi się czytać na ebooku :/
  Pozdrawiam
  Pozdrawiam
  czytaniapasja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz jest tyle wspaniałych premier, że chyba mój portfel umrze,gdyż co drugą książkę chciałabym mieć u siebie :3

  OdpowiedzUsuń
 10. Sporo tego... ale na Ginekologów będę musiała się wziąć, bo zaciekawiło mnie to.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie da się nie zwariować:) Porwaną Pieśniarkę bardzo bym chciała, czekam na pierwsze recenzje:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pytanie, skąd wziąć na to pieniądze i czas :D Pozdrawiam!

  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Ile ciekawych pozycji!! ^^ Patrzę, czytam i ciągle tylko mówię sobie: to chcę, to chcę... Najbardziej zainteresowały mnie "Złe dziewczyny nie umierają", "Nad rzeką marzeń", "Najlepsza książka na świecie" (jakże skromny tytuł ^^), "Muzeum osobliwości" i "Aleja tajemnic". Zapowiada się świetny czytelniczy miesiąc, a ja postanowiłam oszczędzać i nie kupować książek! Chyba nie podołam...
  zaczarrowana

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem oczarowana okładką "Muzeum osobliwości" <3

  zksiazkawreku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój portfel się obrazi... "Żniwa zła", "Kłamstwa o prawdzie", "Pięć sposobów na upadek", "Ta dziewczyna"... zamówione i niebawem do odbioru. <3

  OdpowiedzUsuń
 16. Same cudowne książki. Wiele z nich z przyjemnością bym przeczytałam, może tak z połowę z tych. :D Zobaczę jak będę z pieniędzmi,a może biblioteka będzie miała, ale coś z tego muszę przeczytać. :D
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. W styczniu niezły wysyp. :) Interesuje mnie wszystko w dół od "Kłamstwa o prawdzie". W grudniu nie kupiłam ani jednej książki, więc w styczniu zaszaleję, a co! :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Królowe przeklęte chętnie bym zobaczyła na swojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wiele pozycji odpowiednich dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Gdybym miała nieograniczony budżet, to kupiłabym pewnie większość z tych książek;)

  OdpowiedzUsuń
 21. "Zjawa" i "Aleja tajemnic" zapowiadają się świetnie, chociaż Steinbeck też jest bardzo ciekawy :) Ja mimo wszystko najbardziej czekam na lutowe premiery i "Małego przyjaciela" Tartt.

  OdpowiedzUsuń
 22. Kilka ciekawych pozycji wypatrzyłem, ale nie kupię nic spoza mojej listy must have :)

  OdpowiedzUsuń
 23. "Ginekolodzy" zapowiadają się fascynująco.

  OdpowiedzUsuń
 24. Na "Zjawę" czaję się i ja :D
  Pozdrawiam!
  zaczytana.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Upatrzyłam sobie kilka pozycji i teraz z niecierpliwością oczekuje pierwszych recenzi.
  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post:
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Znalazłam tu kilka ciekawych pozycji dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mój portfel tego nie wytrzyma ;) Trochę się załamuję jak widzę takie listy pełne niesamowitych książek, których nie mogę kupić od razu ;P
  Na pewno przeczytam wiele pozycji wymienionych przez Ciebie, jak: "Tą dziewczynę", "Pięć sposobów na upadek", "Odkąd cię nie ma" i "Złe dziewczyny nie umierają".
  Poza tym czekam z niecierpliwością na "Armadę" Cline'a, "Królów przeklętych. Tom 3" oraz "Czasomierze" Mitchella.
  Pozdrawiam :D
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Tyle świetnych pozycji, a tak mało czasu na czytanie :(

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Na "Muzeum osobliwości", "Wieczorny wiatr" i "Żniwa zła" też czekam. Ogólnie bardzo dużo ciekawych premier się szykuje w pierwszym kwartale 2016 :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Naprawdę mnóstwo ciekawych propozycji :) Trzeba oszczędzać.
  Dotrzymana obietnica bardzo mnie zaciekawiła. Czekam już na swojego ebooka.
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja już zwariowałam... dlatego nic nie napiszę więcej i żadnych tytułów, które chcę, bo chcę dużo... :D

  OdpowiedzUsuń
 33. "Na imię jej Rose" i "Pięć sposobów na upadek" obowiązkowo i jeszcze kilka innych, których nie ma w tym zestawieniu

  OdpowiedzUsuń
 34. Zwariować - nie zwariować! Książek do przeczytania wiele i kilka pokrywa się z moimi typami na styczeń, luty.
  Mam bardzo ważne pytanie: co się dzieje z Twoimi wyzwaniami. Czy zamierzasz je dalej prowadzić - nic nie napisałaś? Czekam i sądzę, że nie tylko ja :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo długa lista. Podejrzewam, że uda mi się poznać zaledwie kilka. "Melody black" i najnowszy Irving chcę przeczytać obowiązkowo. :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Jak tu nie zwariować, pytasz? A w lutym będzie jeszcze "gorzej", bo ciekawych premier trzy razy tyle!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 37. Ciekawe się zapowiadają premiery, myślę że znajde coś dla siebie.

  http://recenzje-parabatai.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 38. Ilość książek, na jakie miałoby się ochotę, jest porażająca. Skąd brać na to wszystko pieniądze? :D
  Na pewno kupię trzeci tom "Slammed" Colleen Hoover. Z chęcią przeczytałabym "Wybrańców". Zaciekawili mnie także "Ginekolodzy". :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Najciekawsze: Ginekolodzy. Coś, co zdecydowanie przyciąga moją uwagę już samym opisem. Zresztą sam autor jest wizytówką tego, że pozycja będzie świetna.

  Irving! Irving...! Nie kupiłam sobie żadnej książki od ponad roku, ale tej nie odpuszczę!

  OdpowiedzUsuń
 40. Wszystkie bardzo interesujące, ale najbardziej "Królowe przeklęte" :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Na pewno będę chciała sięgnąć po "Porwaną pieśniarkę", "Tu i teraz" oraz "Złe dziewczyny nie umierają". Te trzy książki to zdecydowanie mój must have ;)

  OdpowiedzUsuń
 42. Jak na Ciebie, to i tak jakoś mało wynalazłaś tych premier :)
  Zainteresowała mnie Zjawa, poczekam na Twoją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Sporo książek naprawdę zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Wow, kilka książek mocno mnie zaciekawiło. Pewnie nie dałabym rady tylu przeczytać (studia), ale "Pozytywka" jest na mojej liście obowiązkowej w tym miesiącu :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...