wtorek, 2 lutego 2016

Chciejka #29 | LUTY w zapowiedziach

Chciejka to mój w pełni subiektywny przegląd zapowiedzi nowego miesiąca. 

* * *Witam serdecznie w Chciejce lutowej!

Zapraszam na subiektywny przegląd zapowiedzi :)

A jest tego trochę!Wszystkie opisy oraz grafiki okładek pochodzą ze stron Wydawców.
Data premiery może ulec zmianie.


Shantaram
Gregory David Roberts
Wydawnictwo Marginesy
Premiera 17 luty

Powieść przygodowo-podróżnicza, zarazem romantyczna i zabawna, opowiadająca prawdziwą historię autora, który po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia znalazł schronienie w Bombaju, gdzie pracował jako lekarz, a potem związał się z miejscową mafią. Stanowi pochwałę cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego nie ma na Zachodzie.


Mały przyjaciel
Donna Tartt
Wydawnictwo Znak litera nova
Premiera 17 luty

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii. Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa. "Mały przyjaciel" - druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize. To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu. Klaśnięcie jednej dłoni
Richard Flanagan
Wydawnictwo Literackie
Premiera 17 luty

Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem. Richard Flanagan jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich. W 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera za "Ścieżki północy". "Klaśnięcie jednej dłoni" to kolejna głośna powieść Flanagana, jaką Wydawnictwo Literackie prezentuje polskim czytelnikom.


Muskając aksamit
Sarah Waters
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera 18 luty

Anglia, schyłek XIX wieku. W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie... „Muskając aksamit” to historia o poszukiwaniu – miłości, szczęścia i tożsamości, również seksualnej. Ma ono wymiar uniwersalny: po drodze Nancy dozna wielu upokorzeń, straci niewinność, lecz zyska wgląd do własnej duszy oraz świadomość swoich potrzeb i pragnień, co pozwoli jej wreszcie odnaleźć szczęście. Jest to również wspaniała powieść historyczna, autorka niesłychanie dokładnie przedstawia społeczne tło epoki oraz mentalność ludzi, których przysłowiowa wręcz pruderia skrywała perwersyjne skłonności.


Równa Słońcu
Anita Amirezzvani
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 10 luty

Legendarne kobiety – od Anny Boleyn, poprzez Elżbietę, aż po Marię Królową Szkotów – które zmieniały bieg historii na dworze królewskim szesnastowiecznej Anglii, zostały dostrzeżone i docenione w dokumentach historycznych i literaturze. Niewielu jednak wie o kobietach sprawujących władzę w świecie muzułmańskim, które zawiązywały sojusze, udzielały rad władcom, lobbowały na rzecz zwiększenia władzy swoich synów lub samodzielnie sprawowały rządy.
Anita Amirrezvan w swojej kunsztownej opowieści o władzy, lojalności i miłości przywraca naszej pamięci jedną z takich kobiet, księżniczkę Pari Khan Khanoom Safavi. Iran w 1576 roku jest państwem bogatym i olśniewającym urodą. Gdy jednak szach umiera, nie wyznaczywszy następcy tronu, dwór pogrąża się w chaosie. Księżniczka Pari, córka i protegowana szacha, wie więcej o zasadach funkcjonowania państwa niż ktokolwiek inny, ale starania księżniczki, by zaprowadzić porządek po niespodziewanej śmierci ojca wywołują kolejne spory i urazy. Pari i jej najbliższy doradca Javaher, eunuch rządzący haremem równie sprawnie jak światem poza murami pałacu, są w posiadaniu informacji o istnieniu skomplikowanej siatki dworskich powiązań i intryg, ta wiedza nada walce o władzę prawdziwie epicki wymiar. Historia, oparta luźno na życiu księżniczki Pari Khan Khanoom, jest przykuwająca uwagę opowieścią o politycznych knowaniach i niezwykłej więzi pomiędzy księżniczką i eunuchem. Anita Amirrezvani po mistrzowsku opowiada swoją historię, zapełniając ją wyrazistymi, pełnymi odwagi i pasji, postaciami, które pałają żywą rządzą władzy i zrobią wszystko, by ją zdobyć.Powrót na Aleję Rothschildów (Dom przy Alei Rothschildów #3)
Stefanie Zweig
Wydawnictwo Marginesy
Premiera 17 luty

Trzeci już tom opowiadający o losach żydowskiej rodziny, żyjącej we Frankfurcie w XX wieku (tutaj historia toczy się w latach 1941–1948). Części rodziny Sternbergów udało się wyemigrować z Niemiec – do Holandii, Palestyny i Afryki Południowej. Tych, którzy pozostali, przepędzono niczym bydło ku Wielkiej Hali Targowej: Victorię z dziećmi oraz jej rodziców. Annie, nieślubnej córce Johanna Isidora, udaje się w zamieszaniu wyciągnąć z kolumny córeczkę Victorii, Fanny, i wraz z nią uciec. Co trzyma przy życiu ludzi, którzy stracili wszystko? Czy można powrócić do życia sprzed czasów wielkiego strachu? Po zakończeniu wojny Sternbergowie miotają się między nadzieją a zwątpieniem. Czy ktoś z ich bliskich przeżył? Pierwsze wiadomości przychodzą po miesiącach, ale dopiero po latach można nawiązać kontakt z zagranicą. Radość z nielicznych ponownych spotkań jest ogromna. Ale pojawiają się kolejne pytania: dlaczego właśnie im się udało? I czy można jeszcze normalnie żyć po tym wszystkim, co się wydarzyło? Śmiać się?


Szeptucha
Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: 3 luty

Porywająca, świetnie napisana powieść, w której XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie, a wiara i obrzędy przodków są cały czas żywe. A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu... Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia - kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście - nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka! Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła? Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim - solidna dawka humoru!


Dziewczyna z rewolwerem
Amy Stewart
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera 17 luty

Prawdziwa i fascynująca opowieść o pierwszej kobiecie, która była zastępcą szeryfa! Nowy Jork,  lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Trzy siostry prowadzą położoną na uboczu farmę i żyją w izolacji od świata. Jednak kiedy pewnego dnia w ich powóz wjedzie samochód prowadzony przez mężczyznę, z którym lepiej nie wchodzić w zwadę, spokojny i poukładany świat sióstr Kopp legnie w gruzach. Jedna z nich – Constance – będzie zmuszona wziąć sprawy we własne ręce. Odważnie stawi czoło niebezpieczeństwom, za wszelką cenę starając się obronić swoją rodzinę.  A przy okazji zapisze się na kartach historii jako jedna z pierwszych kobiet piastujących stanowisko zastępczyni szeryfa w Stanach Zjednoczonych. Amy Stewart wydobyła na światło dzienne zapomnianą postać historyczną Constance Kopp, czyniąc ją bohaterką fantastycznej, porywającej opowieści.I że ci nie odpuszczę
Joanna Szarańska
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera 3 luty

To miał być najpiękniejszy dzień w życiu Kaliny. Długa, biała suknia, ukochany mężczyzna u boku i uroczyste słowa „I nie opuszczę cię aż do śmierci”. Piękny sen pryska, kiedy przed ołtarzem okazuje się, że pan młody wkrótce zostanie tatusiem. . . dziecka innej kobiety. Kalina, mimo niespodzianki, postanawia wykorzystać jedyny prezent ślubny, jaki otrzymuje po przerwanej ceremonii – voucher do spa w zabytkowym dworku. Uzbrojona w walizkę fatałaszków i powieść o Bridget Jones wyrusza, by zakosztować luksusów i wyleczyć złamane serce. . . Niedoszła panna młoda trafia do niezwykłego miejsca, gdzie brakuje wanny z hydromasażem i drogich kosmetyków, zaś urodę poprawia się kozim twarożkiem i kąpielami w mleku. Niespodziewany splot okoliczności sprawia, że Kalina pojawia się w dworku w zupełnie innym charakterze niż planowała, a to dopiero początek niespodzianek. . . „I że ci nie odpuszczę” jest komedią z nutką kryminału i ociupinką romansu.I stał się cud
Lin Stepp
Wydawnictwo Jaguar
Premiera luty


Zola zawsze była trochę inna niż wszyscy. W połowie Tahitanka, z czarnymi długimi włosami i ciemnymi oczami, w połowie góralka. Obecnie prowadzi sklepik z pamiątkami w małej górskiej miejscowości i cieszy się urokiem otoczenia. Ale to nie wszystko… Obdarzona jest bowiem nadzwyczajnym darem przewidywania przyszłości… Pewnego dnia poznaje Spencera Jacksona. Stopniowo odkrywają, że łączy ich niezwykła więź. Podobne doświadczenia z przeszłości postawią ich na wspólnej drodze do pokonania kompleksów wynikających z odrzucenia. Czy stanie się cud?Primabalerina 
Dorota Gąsiorowska 
Wydawnictwo Między Słowami 
Premiera 17 luty

Każdy nowy dzień daje szansę na zmiany. Kiedy Nina stanęła przed bramą starej lwowskiej kamienicy, nie przypuszczała, że kryje się za nią tajemnica. Historia słynnej primabaleriny prowadzi ją śladem rodzinnych sekretów, a kresowy Lwów staje się coraz bliższy sercu. Okazuje się, że Nina może tu odnaleźć klucze do własnej przeszłości. Ale przyszłość też nigdy nie jest taka, jak się spodziewamy. Kiedy Nina przypadkowo spotkała Michaiła, oboje poczuli, że łączy ich coś szczególnego. Czy w powodzi emocji rozpozna to jedno jedyne prawdziwe uczucie? Czy zdoła zawalczyć o szczęście, które czasem bywa kruche jak porcelanowa figurka baletnicy?


Chcę Cię usłyszeć 
Diane Chamberlain 
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera 9 luty

Obietnica złożona przez Laurę Brandon umierającemu ojcu była prosta: odwiedziny u starszej kobiety, o której wcześniej nie słyszała, a która nie pamięta nic poza odległą przeszłością. Wizyta u Sarah Tolley wydawała się niewielkim poświęceniem. Rzecz jednak w tym, że obietnica Laury skutkuje kolejną śmiercią. Jej męża. Świadkiem samobójstwa była ich pięcioletnia córka Emma, która nie chce o tym mówić... nie chce wcale mówić. Zdruzgotana, gnębiona poczuciem winy Laura kontaktuje się z jedyną osobą, która może być w stanie jej pomóc – mężczyzną, którego spotkała tylko raz przed sześciu laty. Który nie wie, że jest prawdziwym ojcem Emmy. Próbując spełnić obietnicę daną ojcu i pomóc własnej córce, Laura odkrywa opowieść o miłości i rozpaczy, o odwadze i niewypowiedzianym złu, opowieść okrytą całunem milczenia...


W krainie wodospadów (W krainie kolibrów #3)
Sofia Caspari 
Wydawnictwo Otwarte 
Premiera 17 luty

Nigdy nie zapominaj, by podążać za głosem serca. Clarissa w tragicznych okolicznościach traci męża. Zmuszona do ucieczki z rodzinnego domu trafia do ogarniętego dżumą Buenos Aires. Tam poznaje młodego lekarza, Roberta, do którego zaczyna czuć coś więcej. Czy Clarissa może pozwolić sobie na rozkwit nowego uczucia i czy uchroni się przed zemstą rodu swojego męża? Na tle argentyńskich pejzaży rozgrywa się wielowątkowa historia pełna ogromnych emocji i licznych zwrotów akcji. "W krainie wodospadów" to ostatni tom żywiołowo opowiedzianej trylogii z zapierającą dech dziewiętnastowieczną Argentyną w tle. Sofia Caspari opowiada o pokoleniu kobiet, które nie bały się walczyć o swój los.


Wersje nas samych 
Laura Barnett 
Wydawnictwo Czarna Owca
Premiera 3 luty

Co by było, gdybyś wtedy powiedziała „tak”? Są chwile, które wpływają na całe nasze życie. Fascynująca opowieść o tym, jak podejmowane codziennie decyzje mogą w zaskakujący sposób kształtować nasz los. "Wersje nas samych" to trzy różne wersje historii znajomości Evy i Jima. Wszystkie łączy moment ich pierwszego spotkania. Kiedy nieznajomej dziewczynie psuje się rower, Jim oferuje jej pomoc nie wiedząc, że to zdarzenie będzie miało decydujący wpływ na całe późniejsze życie ich dwojga. Debiutancka książka Laury Barnett to wyróżniająca się powieść o pozornie nieznaczących wyborach, jakich dokonujemy i różnych ścieżkach, jakimi mogą się potoczyć nasze historie. Co by było, gdyby jedna drobna decyzja mogła zmienić resztę twego życia?Kat miłości
Irvin D. Yalom
Wydawnictwo Czarna Owca
Premiera 3 luty

Jeśli nie możesz znieść bólu, spróbuj nadać mu sens... Oto prawdziwe historie dziesięciu osób, które skorzystały z terapii, aby rozwiązać zwyczajne problemy. Odkryli, że głębokie korzenie ich lęku, strachu, depresji sięgają samych podstaw ich egzystencji. Oprócz bólu egzystencjalnego po utracie najbliższych, tym, co boli najbardziej jest utrata młodości, miłości i wieczna pogoń za szczęściem. Yalom jako terapeuta jest bezwzględnie szczery. Nie pomaga uśmierzać bólu, ale próbuje nadać mu sens. Na ogół - zdaniem autora - w niewłaściwy sposób usiłujemy poradzić sobie z wstrząsami, które oferuje nam życie. Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy - obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.Umysł Andrew
E.L. Doctorow
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera 17 luty

Zwracając się w nieokreślonym miejscu do nieokreślonego rozmówcy, Andrew zastanawia się, wysławia się, snuje opowieść o swoim życiu, o miłości, i o tragediach, jakie przywiodły go do tego miejsca i tego punktu w czasie. A jego wyznania, odsłaniając kolejne warstwy tej niesamowitej opowieści, skłaniają nas do zakwestionowania naszej wiedzy na temat prawdy i pamięci, mózgu i umysłu, osobowości i losu, tego, co wiemy o innych i o sobie samych. Ujmująca głębią psychologiczną i liryczną starannością przekazu, ta trzymająca w napięciu i nowatorska powieść stanowi prawdziwy głos naszego czasu - zabawny, badawczy, sceptyczny, szelmowski, wnikliwy. To zaskakujący zwrot i szczególne osiągnięcie w karierze pisarza, którego proza ma moc tworzenia swego własnego pejzażu i którego przewodnim tematem jest, jak stwierdził Don DeLillo, właściwy dla Ameryki "kompas możliwości, w ramach którego zwyczajne życie nabiera historycznego wydźwięku."Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji
Diane Ducret
Wydawnictwo Znak Horyzont
Premiera 17 luty

Brama, przez którą diabeł dostał się na ziemię. Siedlisko niebezpiecznej kobiecej żądzy. Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet. Tymczasem to tylko... wagina! Dla Platona wagina to wierzgające zwierzę. Da Vinci pomija ją na anatomicznych szkicach. Do 1948 r. jest wymazywana z podręczników medycyny, ale już 30 lat później pornograficzny film "Głębokie gardło" podbija Cannes.  W 1960 r. zdesperowane mieszkanki Kamerunu obalają rząd, publicznie obnażając sromy. W 2006 r. Kolumbijki przez "strajk zaciśniętych ud" rozbrajają mafię narkotykową.  W XIX w. kolonizatorów Afryki szokuje rytuał wydłużania warg sromowych, ale dziś w USA i Europie na zabiegi modelowania narządów płciowych wydaje się miliony dolarów.  W najnowszej książce Diane Ducret pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów kobiet od starożytności po współczesność. To opowieść pikantna i przejmująca, doprawiona nutą ironii i humoru. Powinny ją przeczytać wszystkie kobiety i każdy mężczyzna, który chce je lepiej zrozumieć. 


Ona i On
Marc Levy
Wydawnictwo Albatros
Premiera 3 luty

Subtelna i naprawdę zabawna historia miłosna, która uwiedzie i oczaruje czytelniczki. Nie ma tu księcia z bajki, jest zwykły facet i prawie zwykła dziewczyna, którzy po prostu się pokochali. Ona i on. Nic więcej. Aż tyle. Mia i Paul poznali się poprzez internetowy portal randkowy i zamiast kochankami, zostali przyjaciółmi. Chcą, by nadal tak zostało.

Serce to samotny myśliwy
Carson McCullers
Wydawnictwo Albatros
Premiera 10 luty

W centrum wydarzeń znajduje się głuchoniemy, życzliwy wszystkim John Singer. Do niego właśnie przychodzą pozostali bohaterowie. Wiecznie pijany wizjoner Jake Blount. Biff Brannon, właściciel kafejki i filozof amator. Doktor Benedict Mady Copeland, dla którego osiągnięcie mitycznego życiowego celu, który pozostaje niesprecyzowany, staje się obsesją. Głuchoniemy mężczyzna jest słuchaczem idealnym – nie przerywa, nie ocenia. Odwiedzający go okazują się egoistami. Żaden nie potrafi dostrzec własnej tragedii Singera – aż do chwili, w której jest już na to za późno. Przenikliwe studium ludzkich emocji, refleksja nad odmiennością i samotnością.Dobry kłamca
Nicholas Searle
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 17 luty

Czasem łatwiej uwierzyć w kłamstwo niż w prawdę... Jedna z najbardziej oczekiwanych książek 2016 roku - thriller psychologiczny, w którym nikt nie jest tym, za kogo się podaje! Intryga godna najlepszych powieści szpiegowskich Johna le Carre i powieści Utalentowany pan Ripley Patricii Highsmith: historia wytrawnego oszusta, który całe życie buduje na kłamstwie. Do czasu, gdy trafia na majętną wdowę, która także ma wiele do ukrycia...


Kozioł ofiarny
Daphne du Maurier
Wydawnictwo Albatros
Premiera 24 luty

John, wykładowca historii, ma poczucie jałowości swojego życia. Wyrusza więc do Francji, by zebrać materiały na zajęcia i jednocześnie spróbować odnaleźć samego siebie. W trakcie podróży, na stacji kolejowej w małym prowincjonalnym miasteczku spotyka swojego sobowtóra. Mężczyźni zafascynowani tym spotkaniem postanawiają zjeść razem kolację. Następnego dnia John budzi się w pokoju hotelowym w piżamie swojego niedawnego towarzysza. Okazuje się, że ten skradł mu nie tylko ubranie, ale i tożsamość. Niebawem do hotelu przyjeżdża służący hrabiego i nie zważając na wyjaśnienia i protesty Johna zabiera go do zamku Saint Gilles. Zamiana ról niesie ze sobą szereg nieprzewidzianych konsekwencji. John zmuszony jest zagrać rolę hrabiego Jeana de Gué, czyli pana na zamku, głowę rodziny, właściciela rodzinnego biznesu, męża… i kochanka.  Staje w obliczu rodziny hrabiego: despotycznej matki morfinistki, nieszczęśliwej ciężarnej żony, nadwrażliwej córki, siostry dewotki, która od lat się do niego nie odzywa, sfrustrowanego brata i jego żony. Zostaje wplątany w nękające rodzinę problemy i konflikty, musi stawić czoło jej trudnej sytuacji finansowej. Odkrywa również mroczny sekret Jeana de Gué.  Sytuacja się komplikuje, gdy hrabia ma odziedziczyć olbrzymi majątek…


Byłam Eileen
Ottessa Moshfegh
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 17 luty

Psychologiczne napięcie, horror, obsesja i szaleństwo. Byłam Eileen jest tak samo pogmatwana, mroczna i nieprzewidywalna jak jej główna bohaterka. - "Entertainment Weekly". Pełna zwrotów akcji historia o współczuciu, bezsilności oraz okrucieństwie. Eileen Dunlop, skromnej młodej kobiecie, życie upływa między opieką nad uzależnionym od alkoholu ojcem w domu, którego nędza jest tematem numer jeden wśród sąsiadów, a pracą jako sekretarka w Moorehead, domu poprawczym dla chłopców, gdzie codziennie mają miejsce najstraszliwsze rzeczy. Trawiona żalem i wstrętem do samej siebie, Eileen spędza swoje ponure dni na perwersyjnych fantazjach i marzeniach o ucieczce do dużego miasta. Za to noce i weekendy wypełniają jej kradzieże w sklepach i sprzątanie bałaganu, który zostawia po sobie jej coraz bardziej obłąkany ojciec. Gdy w Moorehead pojawia się któregoś dnia promienna, piękna i wesoła Rebecca Saint-John, Eileen jest nią oczarowana i nie może się oprzeć jej urokowi. Wydaje się, że po raz pierwszy ma szansę na naprawdę cudowną przyjaźń. Jej przywiązanie do Rebeki ostatecznie prowadzi ją do współudziału w zbrodni. Jeden z najciekawszych nowych głosów współczesnej literatury amerykańskiej!


Wszystko czego wam nie powiedziałam
Celeste Ng
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera 11 luty


Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą… Tak zaczyna się ta znakomita debiutancka powieść opowiadająca o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w Ohio w latach siedemdziesiątych. Lydia jest oczkiem w głowie Marilyn i Jamesa Lee, odziedziczyła jasnoniebieskie oczy matki i kruczoczarne włosy ojca. Rodzice pragną, by Lydia spełniła marzenia, które sami musieli porzucić – Marilyn chce, żeby została lekarzem, a nie gospodynią domową, James, żeby miała powodzenie wśród rówieśników i prowadziła bogate życie towarzyskie. Kiedy policja odnajduje ciało Lydii w pobliskim jeziorze, równowaga panująca w rodzinie Lee ulega gwałtownemu zaburzeniu i zmusza domowników do stawienia czoła długo skrywanym tajemnicom, które powoli oddalają ich od siebie.


Nocny film
Marisha Pessl
Wydawnictwo Albatros
Premiera 26 luty

Historia dziennikarza ogarniętego obsesją na punkcie zagadkowego zabójstwa córki filmowego geniusza żyjącego od lat w nieznanym odosobnieniu. W wilgotną październikową noc w opuszczonym magazynie na dolnym Manhattanie zostaje odnalezione ciało pięknej młodej Ashley Codovy. Choć jej śmierć zostaje z miejsca uznana za samobójstwo, doświadczony detektyw śledczy Scott McGrath podejrzewa inną przyczynę zgonu. Badając dziwne okoliczności śmierci dziewczyny i próbując dowiedzieć się czegoś o jej życiu, McGrath staje twarzą w twarz z dziedzictwem jej ojca – Stanislasa Cordovy, legendarnego otoczonego aurą tajemnicy, reżysera kultowych horrorów, którego nikt nie widział od ponad trzydziestu lat. Choć o filmach Cordovy napisano wiele, jego samego zawsze skrywał cień. W opinii dziennikarza kolejna śmierć w tej przeklętej rodzinie nie jest przypadkiem. Wiedziony ciekawością, potrzebą poznania prawdy, ale także zemsty McGrath pogrąża się coraz bardziej w niesamowitym, hipnotyzującym świecie wykreowanym przez diabolicznego reżysera. Ostatnim razem, gdy był blisko zdemaskowania Cordovy, utracił rodzinę i pracę. Teraz ryzykuje znacznie więcej… Książka przypadnie do gustu wielbicielom prozy Stephena Kinga, Gillian Flynn i Stiega Larssona.


Czarne jak moje serce
Antti Tuomainen
Wydawnictwo Albatros
Premiera 19 luty

Rozgrywająca się w ponurej scenerii fińskich krajobrazów opowieść o skutkach ubocznych obsesji, cenie zemsty i poszukiwaniu miłości. Trzymający w napięciu kryminał króla podgatunku Helsinki noir. W wieku 13 lat Aleksi traci matkę. Dwadzieścia lat później jest przekonany, że wie, kto ponosi za to winę. Wszystko wskazuje na biznesmena, Henrika Saarinena, jednak policja odmawia podjęcia śledztwa. Aleksi ma tylko jedno wyjście: zbliżyć się do Saarinena i dowiedzieć prawdy o tym, jaki los spotkał jego matkę. Jednak drążenie tajemnic rodu Saarinenów okazuje się trudnym i niebezpiecznym przedsięwzięciem. Książkę okrzyknięto najlepszą fińską powieścią napisaną po 2000 roku.


Zniknęli na zawsze
Tim Weaver
Wydawnictwo Albatros
Premiera 26 luty

Po ostatniej sprawie, w której omal nie zginął, David Raker – prywatny detektyw, spec od szukania zaginionych – przenosi się na angielską wieś i myśli o zmianie zawodu. Kiedy jednak o pomoc zwraca się do niego Emily, była sympatia sprzed lat, Raker nie może jej odmówić. Sprawa jest wielce nietypowa – cała czteroosobowa rodzina zniknęła nagle, w trakcie szykowania kolacji blisko rok temu, i wszelki ślad po niej zaginął. Raker szybko ustala, że ma to związek z tajemniczą fotografią i że wszyscy, którzy ją widzieli, giną w podejrzanych okolicznościach. W tym samym czasie na miejscową plażę morze wyrzuca zamrożone zwłoki starca. Czy mają one coś wspólnego z zaginięciem rodziny? Śledztwa nie ułatwia fakt, że przeciwnicy Rakera najwyraźniej mają w kieszeni policję po obu stronach Atlantyku. Tropy wiodą Rakera z deszczowego południowego Devonu do skwarnego Las Vegas i każą mu się cofnąć do najczarniejszych kart drugiej wojny światowej. Do karty – a raczej fotografii – tak czarnej, że pewni ludzie są gotowi zabijać bez końca, byleby nie wyszły na jaw ich brudne sprawki z przeszłości.A oni wciąż mnie szukają
Maria Stefanelli, Manuela Moresco
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera 18 luty

Żyje z wyrokiem śmierci i wciąż ucieka przed przeszłością. Maria Stefanelli w 1998 roku wystąpiła przeciwko kryminalnej organizacji, w której się urodziła i dorastała. Została świadkiem koronnym. Małżeństwo z mafijnym bossem było początkiem koszmaru. Jej życie zostało całkowicie podporządkowane interesom męża, parającego się handlem narkotykami i bronią. Nie odmieniło się na lepsze, nawet gdy zginął on w wyniku porachunków między klanami. Maria za wszelką cenę pragnęła uchronić córkę od losu kobiet ‘ndranghety i ustrzec ją przed spiralą pomocy. Zgodziła się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości i wraz z córką zaczęła nowe życie pod fałszywym nazwiskiem. W swoich poruszających wspomnieniach Maria Stefanelli ujawnia tajniki i zasady działania ‘ndranghety, nawołując jednocześnie do walki wszystkie kobiety podległe organizacji.Poszukiwanie
Bryan Reardon
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Premiera 25 luty

Ściskający za serce thriller psychologiczny, w którym ojciec musi zmierzyć się z pytaniem o to, co wie – i czego nie wie – o swoim nastoletnim synu. Przez szesnaście lat żona Simona Connolly'ego codziennie rano wyjeżdżała do pracy w kancelarii prawniczej, podczas gdy on zostawał w domu, by zajmować się dziećmi. Prowadząc syna i córkę przez dzieciństwo, pełen obaw i wątpliwości ojciec starał się, jak umiał, mimo że często zastanawiał się, czy wybory, których dokonał, są słuszne. Radosna i towarzyska Laney zawsze radziła sobie świetnie, ale małomówny Jake od zabaw w grupie i sportu zawsze wolał towarzystwo książek i młodszej siostry. Pewnego dnia Simon otrzymuje esemesa: w szkole doszło do strzelaniny. Razem z tłumem innych niespokojnych ojców i płaczących matek zmuszony jest czekać, przytłoczony niepewnością i burzącymi spokój pytaniami, które przebiegają mu przez głowę. Ile jest ofiar śmiertelnych? Czemu doszło do tej tragedii? Gdzie jest Jake? Co się wydarzyło? Czy to możliwe, że nie znał tak naprawdę własnego syna? Jake nie mógłby nikogo zabić... a może jednak? Podczas gdy wokół zaczyna huczeć od plotek, podchwytywanych i rozpowszechnianych przez wścibskie media, Simon rusza na poszukiwanie odpowiedzi. Ale tylko w jeden sposób może zrozumieć, co się stało: musi znaleźć Jake'a.


Łaska
Anna Kańtoch
Wydawnictwo Czarne
Premiera 24 luty

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Jak udało jej się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska. Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Pewnego dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Tego samego dnia zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi. Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…


Niemoralna propozycja 
Jack Engelhard
Wydawnictwo Replika
Premiera 16 luty

Co byś zrobił, by zyskać milion dolarów? Pozbawiona perspektyw para próbuje szczęścia w kasynie w Atlantic City. Ona, Joan, jest absolutnie zachwycająca, co przyciąga uwagę multimilionera, który może kupić wszystko, na co tylko spojrzy. Ale czy może także kupować ludzi? Może "kupić" Joan? "Niemoralna propozycja" zyskała sobie miejsce w jednym szeregu z takimi klasykami jak "Wielki Gatsby" Fitzgeralda czy "Anna Karenina" Tołstoja. Za sprawą znakomitego języka oraz bogactwa treści powieść pozostaje jedną z najczęściej czytanych i dyskutowanych książek na świecie. Przetłumaczono ją na ponad 20 języków, a Hollywood stworzyło na jej podstawie megahit w gwiazdorskiej obsadzie z Demi Moore, Robertem Redfordem i Woodym Harrelsonem w rolach głównych.


Układ
Elle Kennedy
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Premiera luty

Ona ma właśnie pójść na pewien układ z niegrzecznym studentem…Hannah Wells w końcu znalazła chłopaka, który rozbudził jej namiętność. Wydaje się, że ta dziewczyna  jest pewna siebie w każdym aspekcie życia… ale jeśli chodzi o seks i uwodzenie okazuje się, że ciągnie za sobą dotkliwy bagaż doświadczeń. Żeby zwrócić uwagę swojego wybranka, będzie musiała porzucić kokon bezpieczeństwa i sprawić, by to on się nią zainteresował.  By osiągnąć swój cel, gotowa jest pójść na pewien układ i w zamian za udzielenie korków nieznośnemu, wkurzającemu i zadufanemu w sobie kapitanowi drużyny hokejowej, idzie na fałszywa randkę… On dla kariery sportowej ma zamiar przyjąć od pewnej dziewczyny niemoralną propozycję… Garrett Graham od zawsze marzył o zawodowej karierze w hokeju, ale gdy średnia jego ocen gwałtownie spada, wszystko na co tak ciężko pracował do tej pory, staje pod znakiem zapytania. Decyduje się pomóc pewnej brunetce z ciętym językiem wzbudzić zazdrość w innym chłopaku, bo w zamian za to może zabezpieczyć swoją pozycję w drużynie.  Ale jeden nieoczekiwany pocałunek rozpala żar dwojga ciał i Garrett szybko uświadamia sobie, że udawanie nie wchodzi w grę. Musi teraz przekonać Hannah, że mężczyzna o którym marzy,  wygląda dokładnie tak jak on…


Hotele
Emma Mars
Wydawnictwo Erotica
Premiera 3 luty

Tylko baśnie kończą się stwierdzeniem "żyli długo i szczęśliwie". Prawdziwe  życie takich zakończeń nie przewiduje... Dwudziestotrzyletnia Annabelle nie ma łatwego życia - nigdy nie poznała swojego ojca, jej matka jest poważnie chora, a ona sama, po skończeniu studiów ma problem ze znalezieniem pracy. Aby pomóc w finansowaniu leczenia mamy, zatrudnia się jako call-girl. Od teraz bogaci mężczyźni mogą ją wynajmować, aby spędzała z nimi wieczory. Podczas jednego ze zleceń Annabelle poznaje Davida, w którym zakochuje się bez reszty. Po trzech miesiącach para zaręcza się... a wtedy sprawy się komplikują. Ktoś prześladuje dziewczynę erotycznymi liścikami, z których wynika, że zna ją lepiej, niż można by przypuszczać. Szefowa nie pozwala jej zrezygnować z pracy, a sam David skrywa wielką tajemnicę... W książce nie brakuje pikantnych opisów i bardzo odważnych scen erotycznych - prawdziwy rarytas!


Smak ciemności
C.J. Roberts
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera luty

Czy jesteś gotowy przekroczyć wszelkie granice dla prawdziwego uczucia? Dobrze się zastanów, zanim powiesz… tak. Ostatnia część bestsellerowej trylogii „The dark duet” wywróci do góry nogami Wasze wyobrażenia o Calebie. Piszę to, bo błagaliście. A wiecie, jak ja kocham, gdy błagacie. Właściwie to już za dużo o mnie wiecie. Kim jestem? Cóż, odpowiedź na to pytanie dopiero próbuję poznać. W dzieciństwie byłem dziwką, jako młody chłopak zostałem zabójcą, a w dorosłym życiu potworem. To ja porwałem Livvie. To ja trzymałem ją w ciemnym pokoju przez kilka tygodni. Jednak najważniejsze jest to, że jestem też mężczyzną, w którym się zakochała. Którego kocha. To trochę chore, prawda? Oczywiście naszej historii nie da się streścić w kilku krótkich zdaniach, jednak nie potrafię wytłumaczyć mojego zachowania z tamtego okresu. Zakładam, że jeśli to czytacie, nie muszę już nic tłumaczyć. Zdążyliście już mnie ocenić. Czytacie to, ponieważ pragniecie poznać zakończenie tej historii. Chcecie dowiedzieć się, co się wydarzyło tamtego ciepłego wrześniowego wieczora, kiedy to spotkałem Livvie w Barcelonie. Tamtej nocy moje życie znowu zupełnie się zmieniło. Nie przebiegło to jednak dokładnie tak, jak opisała to Livvie. Bardzo łaskawie potraktowała mnie w swojej opowieści. Prawda jest o wiele bardziej… skomplikowana


Barwy miłości. Czerwień (Barwy miłości #2)
Kathryn Taylor
Wydawnictwo Akurat
Premiera: 17 luty


Przepadła z kretesem. Chociaż Grace doskonale zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest uczucie do Jonathana Huntingtona, to z dnia na dzień kocha go coraz bardziej. Czy szlachetnie urodzony, żądny władzy i wyrachowany mężczyzna naprawdę jest tak nieprzystępny, jak jej się wydaje? Czy naprawdę widzi w niej jedynie zabawkę? Dziewczyna  postanawia zrobić wszystko, aby mu uświadomić, jak bardzo jest dla niej ważny i że chciałaby dzielić z nim życie. Nie wie jednak, że jej starania niemal doprowadzą do katastrofy: Jonathan będzie musiał stawić czoło tragedii z przeszłości i zmierzyć się z traumą, która rzuciła cień na całe jego życie. Jakiego ostatecznie dokona wyboru? Czy gorące uczucie pięknej młodej kobiety wystarczy, by zmiękczyć jego serce i dać im obojgu szansę na szczęście, którego tak bardzo pragną?
Amber
Gail McHough
Wydawnictwo Akurat
Premiera 3 luty


Życie Amber Moretti zmienia się nie do poznania. Osierocona outsiderka, która przez całe życie zmagała się z koszmarami dzieciństwa, pragnie za wszelką cenę rozpocząć nowe życie jako studentka. Kiedy pojawia się na uniwersytecie po raz pierwszy, spotyka dwóch mężczyzn, najlepszych przyjaciół, którzy wnoszą do jej mrocznej egzystencji kolor, świeży powiew powietrza i światło.Sześć serc
L.H. Cosway
Wydawnictwo Filia
Premiera 10 luty

Poznajcie opowieść, Jaya Fieldsa, iluzjonisty, mentalisty, spryciarza. Myślę trójkątami. Wy myślicie liniami prostymi. Pokażę Wam stół i przekonam, że to krzesło. Dym i lustra, sztuczki i triki. Oszukuję i zwodzę. Ale przede wszystkim stawiam na dobre przedstawienie. Wszyscy sądzą, że zabiłem człowieka, ale nie zrobiłem tego. Pragnę zemsty. Pragnę jej dla siebie i dla niej. Chcę rewanżu dla całej naszej szóstki. Ona mnie nie pamięta, choć jest przyczyną tego wszystkiego. Będzie moją nagrodą, gdy wszystko dobiegnie końca. Jeśli tylko okażę się dość silny. Zatem śmiało, wybierzcie kartę. Wejdźcie i obejrzyjcie przedstawienie. Spójrzcie na moje dłonie, przyjrzyjcie się uważnie, tak byście nie widzieli tego, co się dzieje naprawdę. Zniszczę wasz świat w świetle reflektorów. Nie zorientujecie się co robię, dopóki nie będzie za późno. Mam tylko jedno serce, a kiedy moje wielkie oszustwo dobiegnie końca, wręczę je właśnie jej. Usiądźcie wygodnie, znajdujecie się na początku jazdy z piekła rodem.


Obsesja
Jennifer L. Armentrout
Wydawnictwo Filia 
Premiera 17 luty

Jest arogancki, apodyktyczny i… to facet, dla którego można umrzeć. Hunter to bezlitosny zabójca. Ministerstwo Obrony trzyma go w garści, co nie jest do końca złe, ponieważ zabija złych gości. W większości przypadków lubi swoją robotę. Do czasu, kiedy trafia mu się zlecenie, jakiego do tej pory nie miał - chronić. Serena Cross nie uwierzyła swojej przyjaciółce, że widziała, jak syn potężnego senatora zmienia się w coś... nieludzkiego. Kto by uwierzył? Ale kiedy staje się świadkiem morderstwa, dokonanego przez obcego, zostaje równocześnie wciągnięta do świata, w którym się morduje by zachować jego sekrety. Hunter wkrótce złamie wszystkie zasady według których żył, przeciwstawi się swoim mocodawcom, tylko po to by była bezpieczna. Ale czy to obcy i rząd są największym zagrożeniem? A może to on sam?Linia serc
Rainbow Rowell
Wydawnictwo Otwarte
Premiera 3 luty

Georgie McCool, scenarzystce komedii z Los Angeles, pozornie udało się połączyć pracę z życiem rodzinnym. Ma cudowne córeczki Alice i Noomi, opiekuńczego męża Neala i piękny dom na przedmieściach. Jednak w jej małżeństwie od dawna coś nie gra, a Georgie nie ma odwagi ani czasu, by zmierzyć się z problemami. Gdy zamiast świętować z rodziną Boże Narodzenie w mroźnej Nebrasce, wybiera pracę, jej małżeństwo jest o włos od rozpadu. Neal nie odpowiada na telefony, obecność czarującego Setha komplikuje sprawy jeszcze bardziej, a zamęt w sercu nie pozwala Georgie skoncentrować się na pisaniu śmiesznych dialogów. Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, z pomocą przychodzi jej tajemniczy żółty telefon...


Nick i Norah. Playlista dla dwojga
Rachel Cohn, David Levithan
Wydawnictwo Bukowy Las
Premiera 3 luty

„Wiem, że to dziwne pytanie, ale czy miałabyś coś przeciwko udawaniu mojej dziewczyny przez następne pięć minut?" Nick jest bywalcem nowojorskiej sceny rockowej – muzyką próbuje uleczyć złamane serce. Norah także przeżyła zawód miłosny. Pozornie tych dwoje nie łączy nic poza gustem muzycznym, jednak ich przypadkowe spotkanie kończy się szaloną pierwszą randką, która ma szansę zmienić życie obojga... "Nick i Norah", napisana przez gwiazdy literatury młodzieżowej Rachel Cohn i Davida Levithana, współautora "Will Grayson, Will Grayson" z Johnem Greenem, to seksowna, zabawna, ale i wzruszająca opowieść. Jej bohaterowie próbują zapomnieć o złamanych sercach, chcą dowiedzieć się, kim właściwie są, ale przede wszystkim… chcą trafić na występ ukochanego zespołu. Dokąd zaprowadzi ich ta noc?


Papierowe serca 
Courtney Walsh
Wydawnictwo Dreams
Premiera 15 luty

Czy z utraty wielkiego marzenia może wyniknąć szczęśliwe zakończenie? Abigail Pressman nigdy nie myślała, że odręczne liściki miłosne napisane przez anonimową parę na sercach z papieru zmienią jej podejście do miłości. Dziewczyna prowadzi małą kawiarenkę w osobliwym miasteczku i marzy o rozwinięciu biznesu. Jednak ostatnimi czasy unika swatek z lokalnej grupy Walentynkowych Wolontariuszek, które zbierają się u niej, by pielęgnować tradycję przybijania na listach romantycznych znaczków i stempli, z których słynie Love’s Park. Kiedy wbrew sobie zostaje wciągnięta w działalność Wolontariuszek, przypadkowo natrafia na papierowe serca, coś, czego w tym momencie zupełnie nie potrzebuje. Tymczasem trudny do zniesienia lekarz został nowym właścicielem budynku, w którym mieści się jej kawiarnia i grozi jej rozwiązaniem umowy. Walcząc z rodzącym się uczuciem do mężczyzny, który chce zniszczyć jej marzenie, Abigail, postanawia powiesić znalezione serca w swoim sklepie, co wywołuje zainteresowanie całego miasta. Nowa porcja serduszek wskazuje, że coś strasznego przydarzyło się tajemniczej parze. Czy odkrycie ich historii potwierdzi wątpliwości Abigail? Czy może uratuje jej marzenia?


Życie i śmierć 
Stephenie Meyer
Wydawnictwo Dolnośląskie
Premiera 3 luty

Z okazji dziesiątej rocznicy wydania "Zmierzchu" Stephenie Meyer podarowała swoim fanom wspaniałą niespodziankę - napisała nową wersję pierwszego tomu sagi. Tym razem na kartach książki pojawia się piękna wampirzyca Edythe, w której zakochuje się chłopak o imieniu Beau.

A gdybym zniknęła?
Meg Rosoff
Wydawnictwo YA!
Premiera 17 luty
Świat dorosłych jest splątany i pełen sekretów... Dwunastoletnia Mila mieszka w Londynie z dobiegającymi sześćdziesiątki rodzicami: tłumaczem i skrzypaczką. Kanwą fabuły jest podróż, którą odbywa z ojcem do Nowego Jorku w poszukiwaniu jego przyjaciela z młodości. Matthew pewnego dnia wychodzi z domu i nie wraca, zostawiając dziwnie obojętną wobec tego zniknięcia żonę, 14-miesięcznego synka i ukochanego psa. Gil i Mila, obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji połączonym z talentem dostrzegania ludzkich emocji, wyruszają w stronę kanadyjskiej granicy, do leśnego domku rodziny, w którym być może Matthew ukrywa się przed światem. W trakcie wyprawy Mila pieczołowicie rekonstruuje z okruchów informacji obraz życia rodziny przyjaciela ojca i odkrywa, że najbliższe osoby nie zawsze potrafią być dla siebie wsparciem w trudnych momentach.


Szaleństwo 
Susan Vaught 
Wydawnictwo YA!
Premiera 3 luty

Never w stanie Kentucky nie jest zwykłym miasteczkiem… To miejsce, w który martwi i żywi nie mogą zaznać spokoju. Forest, 18-letnia dziewczyna zatrudniona na cmentarzu przy szpitalu Lincolna wie o tym aż za dobrze. Szpital psychiatryczny Lincolna świetnie nadaje się do tego, żeby dorobić na studia. Ale są jeszcze setki niezbyt stabilnych pacjentów, kilometry podziemnych tuneli, dzwony na wieży, które rozbrzmiewają niespodziewanie i pewna szafa, która skrywa coś więcej niż podarowane ubrania. Kiedy pewnej nocy martwy małżonek jednej z pacjentek pojawia się przed oczami Forest, dziewczyna zupełnie traci poczucie rzeczywistości i czasu. W tej historii odegra kluczową rolę, a przy okazji odkryje dziedzictwo, jakiego się nie podziewała.Panika
Lauren Oliver
Wydawnictwo Moondrive
Premiera luty

Wyobraź sobie senne, pogrążone w beznadziei miasteczko. Wyobraź sobie dziewczynę, która nie wierzy, że może ją spotkać coś dobrego. Wyobraź sobie grę, w której każdy musi podjąć śmiertelne ryzyko, by wygrać wielką nagrodę – przepustkę do lepszego życia. Ta gra to Panika. Nikt nie wie, kim są sędziowie, którzy wymyślają zadania i czuwają nad przebiegiem rywalizacji. Uczestnicy zostają zmuszeni do przesunięcia własnych granic, do wyjścia poza strefę bezpieczeństwa, do stawienia czoła najgłębszym lękom. Dziewczyna ma na imię Heather. Od zawsze pogardzała grającymi w Panikę. Ale kiedy jej chłopak odchodzi do innej, pełna wściekłości, bólu i rozpaczy zmienia swoje podejście i decyduje się przystąpić do rywalizacji. Nigdy nie spodziewała się, że to zrobi. Aż do tego lata.
Czy masz odwagę poznać jej historię?


Wiedźma z lustra (Król kruków #3)
Maggie Stiefvater
Wydawnictwo Uroboros
Premiera 3 luty

Trzeci tom bestellerowej serii Król kruków, która zyskała zawrotną popularność nie tylko w USA, ale i na całym świecie! Blue Sargent dorasta w domu pełnym kobiet, z których każda jest jasnowidzką, medium lub wróżką. Nie bardzo umie odnaleźć się w towarzystwie przeciętnych nastolatków. Jednak jej przyjaciele - uczniowie elitarnej męskiej szkoły Aglionby - z pewnością nie są przeciętni: Noah Czerny - duch zamordowanego przed laty chłopaka; Ronan Lynch, który potrafi wyjmować przedmioty ze swoich snów; Adam Parrish - zamknięty w sobie, obdarzony magicznymi zdolnościami. I wreszcie Gansey - lider całej grupy, który budzi w niej uczucia, o jakie by się nie podejrzewała... Ich celem jest znalezienie legendarnego walijskiego króla Glendowera. Są bliżej niż kiedykolwiek dotąd. Ale nie tylko oni go szukają... Wokół przyjaciół zaciska się pajęcza sieć intryg, gróźb i kłamstw. W dodatku pod ziemią znika matka Blue, Maura. A w jaskiniach czai się jeszcze ktoś. Ktoś, kogo nie wolno obudzić pod żadnym pozorem...Szklany miecz (Czerwona królowa #2)
Victoria Aveyard
Wydawnictwo Moondrive
Premiera luty

Wystarczy kropla krwi, by wzniecić bunt. 
W kontynuacji bestsellerowej Czerwonej Królowej Mare Barrow musi zmierzyć się z mrokiem, który ogarnął jej duszę, stawić czoło bezlitosnemu królowi Mavenowi i własnym słabościom. Walka pomiędzy rosnącą w siłę armią rebeliantów a światem, w którym liczy się kolor krwi, przybiera na sile. Mare Barrow ma czerwoną krew, taką samą jak zwykli ludzie. Jednak jej zdolność kontrolowania błyskawic – nadprzyrodzona moc zarezerwowana dla Srebrnych – sprawia, że rządzący chcą wykorzystać dziewczynę jako broń. Mare odkrywa, że nie jest jedyną Czerwoną, która posiada umiejętności charakterystyczne dla Srebrnych. Są też inni. Ścigana przez okrutnego króla Mavena wyrusza na wyprawę, aby zrekrutować Czerwono-Srebrnych do armii powstańców gotowych walczyć o wolność. Wielu z nich straci życie, a zdrada stanie się chlebem powszednim. Mare musi też zmierzyć się z mrokiem, który ogarnął jej duszę. Czy sama stanie się potworem, którego próbuje pokonać?


Magonia 
Headley Maria Dahvana
Wydawnictwo Galeria Książki
Premiera 3 luty

Aza Ray Boyle topi się w powietrzu. Od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, z którą ciężko jest oddychać, mówić – w ogóle żyć. Kiedy więc Aza zauważa statek na niebie, jej rodzina przypisuje to skutkom ubocznym zażywania leków. Aza jednak nie wierzy, by była to halucynacja. Słyszy ze statku głos wzywający ją po imieniu. Tylko jej przyjaciel, Jason, słucha. Jason, na którego zawsze może liczyć.  Jason, do którego chyba czuje coś więcej niż przyjaźń. Ale zanim Aza ma okazję poważniej się nad tym zastanowić, dzieje się coś strasznego. Aza odchodzi z naszego świata, by znaleźć się w innym.  Magonia. Ponad chmurami, w krainie statków handlowych, Aza nie jest już tą słabą, umierającą istotą, którą była wcześniej. W Magonii po raz pierwszy swobodnie oddycha. Co więcej, ma potężną moc - lecz gdy już zaczyna panować nad swoim życiem, odkrywa, że zbliża się wojna między Magonią a Ziemią. W jej rękach spoczywa los całej ludzkości - i chłopca, który ją kocha. Po której stronie opowie się Aza? 
* * *

Tyle.
No to teraz przyznajcie się, kto dobrnął do końca? :D69 komentarzy:

 1. Ależ wysyp dobrych książek! Dla mnie obowiązkowe są "Dziewczyna z rewolwerem", "Zakazane ciało" i "Łaska", ale inne też wyglądają nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Luty przeszedł samego siebie. To chyba przez to, że w tym roku farciarz ma o jeden dzień dłużej, i chce skusić kogo może :P

   Usuń
 2. Ja sama tyle książek chcę, że nie jestem ich w stanie wymienić. Mój portfel już płacze, ale niestety, będzie musiał znieść to dzielnie. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, powiem Ci, że gdyby nie to że popisałam sobie te tytuły w tej chciejce, to też nie byłabym w stanie ich spamiętać :D

   Siły dla Twojego portfela życzę!

   Usuń
 3. Och, wiele z tych pozycji baaaaaaaaaaaaaardzo chciałabym wziąć w swoje łapki:))Najbardziej zachwyca mnie"Szaleństwo" "Amber" "Łaska" i "Primabalerina"

  OdpowiedzUsuń
 4. Same cuda - ja najmocniej czekam na Chamberlain nową :) Mam nadzieję, że egz. dotrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli to te Shantaram, co myślę, to w końcu to wznowili. Już na jakichś forach i LC czytałem, że to sprzedawali za grubą kasę. Więc pewnie niektórzy będą walić barana w ścianę. :P Poza tym tak wiele książek, a tak niewiele dla mnie. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To to to Shantaram! Fantastycznie, co nie? Sama czaiłam się na nie już ohoho!

   No ale, że jak niewiele? Przecież tych tytułów wybrałam grubo ponad 40! Coś Ty taki wybredny Ciastek w tym miesiącu, co? :P

   Usuń
 6. Dużo tych chciejek :) Ja najbardziej bym chciała "Szeptuchę", "Smak ciemności" i "Magonię"

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę doczekac się 'Obsesji'!! Uwielbiam Jennifer L. Armentrout i mam nadzieję,że to będzie świetna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Klaśnięcie jednej dłoni" - nie słyszałam, a tytuł jakby stworzony dla mnie. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo!

   To ten sam autor, który otrzymał Nagrodę Bookera za "Ścieżki północy" :)

   Usuń
 9. Poszalałaś :D Z Twojej listy najbardziej interesują mnie Flanagan i Waters :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, to chyba mało powiedziane :D
   Ale co tam!
   Luty tylko raz w roku, nie? ;)

   Usuń
 10. Ale książek do czytania będzie, większość bym chętnie poznała:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Och.... tak ten rok obradza :) pełen dobrobyt ;) ja muszę mieć Układ i Obsesję - Czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj dorodny, dorodny :D

   Ciekawe jak to będzie w marcu!

   Usuń
 12. Przebrnęłam i od razu zapisałam sobie na L.C najbardziej interesujące tytuły:) Układ mnie kusi, już to widziałam gdzieś i tak mi się teraz przypomniało:) Łaska, Hotele, Amber i Linia serc tak to u mnie wygląda:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :)
   Beatka życzę by do Ciebie trafił te tytuły! :)

   Usuń
 13. Chyba nie chcesz przeczytać wszystkiego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu? Chcieć sobie mogę, gorzej z możliwościami :D

   Usuń
 14. Początek lutego i tyle już cudowności na rynku czytelniczym.. oszaleć można! A tyle jeszcze nieprzeczytanych książek na półce, ech..

  OdpowiedzUsuń
 15. klaśnięcie jednej dłoni - zaciekawił mnie ten tytuł! No i nowa książka Rainbow Rowell też wydaje się ciekawa :)

  Uściski,
  Tirindeth's

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po nową Rowell zapraszam na swój urodzinowy konkurs :)

   Usuń
 16. I że ci nie odpuszczę bardzo mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Naprawdę sporo tych książek. Ja nie mogę się doczekać "Linii serc" i "Szklanego miecza". A poza tym zaciekawiła mnie książka "Sześć serc". Pozdrawiam

  http://wszystkocowiemoksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale dużo! Dobrnęłam do końca! Zamówiłam już Szklany miecz, mam nadzieję, że będzie trochę lepsza od pierwszej części. Buziaki, Idalia ;*

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Jestem z Ciebie dumna :D Mało kto przebrnął przez to wszystko, mi by się chyba nie chciało :P
   (ale chciejkę kleiłam w kilku podejściach!)

   Usuń
 19. Dlaczego tak bardzo kusisz? :( Tyyyyyle bym ich przeczytała! :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Tyle cudeniek! O wielu słyszałam już wcześniej, ale pierwszy raz widzę "Wersje nas samych", a książka brzmi bardzo interesująco :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobrnęłam do końca, ale faktycznie zaszalałaś w tym miesiącu! Wypatrzyłam kilka dodatkowych pozycji, które gdzieś mi widocznie umknęły przy poszukiwaniach moich "chciejek" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo!
   Zaszalałam :D Ale raz się żyje :P
   Poza tym lubię mieć te wszystkie fajne tytuły w jednym miejscu, bo wiesz, zawsze jak je sobie gdzieś tam zapiszę w zakładkach, to kurczę jakoś je gubię :P

   Usuń
 22. Czekam na Chamberlain. Twoja chciejka to MEGA CHCIEJKA!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najdłuższa ever!
   Jeszcze takiej nie miałam :D
   Rozochociłam się w tym miesiącu konkretnie :P

   Usuń
 23. Właśnie czytam "Magonię" :)
  Poza tym interesują mnie "Linia serc", "Panika", "Amber", "Smak ciemności" i jeszcze kilka ;)
  Pozdrawiam serdecznie.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. To jest coś okropnego. Nie kupiłam niczego ze styczniowych nowości, a luty zasypuje kolejnymi. Takie zaległości się zrobią, że aż smutek. Skąd na to wszystko brać fundusze? :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Dobrnęłam do końca ;) Zresztą u mnie podobnie ;)
  Kilka z tych pozycji interesuje również i mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Jesteś trzecia :D Kurczę, czyli jednak komuś chciało się to czytać ;)

   Usuń
 26. "Panika" leży własnie obok mnie, zaraz zaczynam lekturę;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Luty przynosi ze sobą wiele na prawdę ciekawych książek :D
  Pozdrawiam!
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 28. Tyle świetnych zapowiedzi aaaaaaaaa też chce je mieć.

  OdpowiedzUsuń
 29. O rety, zapomniałam umieścić Układu w swoim zestawieniu, a marzę o jego przeczytaniu. ;) Jak ja się cieszę się, że w lutym mam urodziny, bo tyle ciekawych premier, że aż kusi, by je poznać. ;) Kilka już zamówiłam, więc na pewno poznać Obsesję, Panikę i Wiedźmę z lustra. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urodziny? O!
   To już życzę Ci wszystkiego najlepszego :) I duuuuużo wymarzonych książek :)

   Szczęściara :D

   Usuń
 30. Na pewno skuszę się na "I że ci nie odpuszczę" i "Primabalerinę"

  OdpowiedzUsuń
 31. "I że ci nie odpuszczę", "Panika", "Smak ciemności", "Układ", "Poszukiwanie", "Byłam Eileen" oraz "Chcę Cię usłyszeć" to powieści, które kuszą i pewnie przeczytam je za jakiś czas. "Kat miłości" to bardzo dobra pozycja, a w tym miesiącu, jak tylko znajdę czas, zabiorę się za "Amber".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ten "Kat miłości" to taka perełka tej chciejki ;) Czytałaś ją może?

   Usuń
 32. Hmm... Coś bym może wybrała, ale szczerze, to jest jeszcze sporo bardziej dla mnie intrygujących, starszych tytułów, które chciałabym mieć w swojej biblioteczce...

  OdpowiedzUsuń
 33. Trochę tego wybrałaś :D Kilka mnie interesuje, "Szeptuchę" już czytam, ale zabrakło Lupton - myślę, że jej książka to będzie świetny thriller psychologiczny, przynajmniej takie były poprzednie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lupton? A która to książka, bo już mi się chyba mieni w oczach...

   Jak tam Szeptucha? Warto? :)

   Usuń
  2. Czytałaś i podobała Ci się "Ja, diablica"? Bo to książka w tym stylu, fantastyka pomieszana z obyczajówką. Tak ją polubiłam, że ciężki mi się odrywać od czytania :) Jak wszystko dobrze pójdzie, to w sobotę będzie recenzja :)
   Lupton "Barwa ciszy" nie ma w Twoim zestawieniu, w lutym ma premierę :) Jeśli nie czytałaś jej "Siostry", to bardzo polecam, zakończenie mnie zmroziło i do tej pory pamiętam emocje, choć czytałam ją ze 3 lata temu :)

   Usuń
 34. Kurcze sporo interesujących mnie tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Ja dobrnęłam i cieszę się, że są książki, których wcześniej u nikogo innego nie spotkałam :) Mam u siebie już Smak ciemności, intryguje mnie Sześć serc, a poza tym zaintrygowało mnie Byłam Eileen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A bo wiesz, ja tak lubię mieć coś, czego ktoś nie ma :D Dlatego moje chciejki są wyjątkowe! ;) Ale już o tym wiesz :P

   Sześć serc to książka, którą po prostu muszę mieć!

   Usuń
 36. Polecam trylogię "Rosemary beach" Abbi Glines <3 Naprawdę niesamowita! Link do recenzji 1 części : http://bloggmargaret.blogspot.com/2015/04/o-krok-za-daleko.html#links
  Mam nadzieję, że się skusisz i Ci się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Jak to możliwe,że w jednym miesiącu i to jeszcze w tym najkrótszym,wychodzi tyle cudownych powieści? Luty przeszedł samego siebie. Nawet jeśli miałabym tyle pieniędzy,aby je wszystkie kupić,to powoli zaczęłoby mi brakować miejsca w domu. Najbardziej chciałabym sięgnąć po "Linię serc" i "Nick i Noah",lecz ciekawi mnie też "Szklany miecz" i "Panika",ponieważ o książkach Lauren Oliver już tyle słyszałam. Szczególnie o "Delirium".

  OdpowiedzUsuń
 38. Jak to możliwe,że w jednym miesiącu i to jeszcze w tym najkrótszym,wychodzi tyle cudownych powieści? Luty przeszedł samego siebie. Nawet jeśli miałabym tyle pieniędzy,aby je wszystkie kupić,to powoli zaczęłoby mi brakować miejsca w domu. Najbardziej chciałabym sięgnąć po "Linię serc" i "Nick i Noah",lecz ciekawi mnie też "Szklany miecz" i "Panika",ponieważ o książkach Lauren Oliver już tyle słyszałam. Szczególnie o "Delirium".

  OdpowiedzUsuń
 39. ,,Ona i On" mam w planach na 1 miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Imponująca lista..na pewno wszystko przeczytasz:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...