czwartek, 17 marca 2016

"100 najpiękniejszych miast świata"Żyją w nich miliony ludzi, są największymi ośrodkami gospodarczymi świata, centrami kulturalnymi, bądź finansowymi o znaczeniu międzynarodowym lub po prostu ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Kiedyś ze światem łączyły je linie kolejowe, dziś są połączone międzynarodową siecią lotniczą. O czym mowa? O światowych metropoliach, takich jak Tokio, Nowy Jork, czy Londyn. 

Czym wyróżnia się światowa metropolia? To miasto o nieprzeciętnym znaczeniu globalnym, więcej niż polityczne, ekonomiczne, kulturalne i społeczne centrum danego regionu. Dla tych wszystkich cech można jednak znaleźć wspólny mianownik: miasto jest światową metropolią wtedy, gdy na dźwięk jego nazwy każdy od razi wie, o co chodzi ;)

W książce omówiono zarówno giganty wśród miast XXI wieku, jak i mniejsze ośrodki, które mogą poszczycić się długą tradycją i których wpływy znacznie wykroczyły poza dany rejon. Odnajdziemy tu Nowy Jork, Paryż, Londyn, Moskwę, Tokio, a nawet Warszawę. Jednak pośród tych bardzo znanych miejsc, pojawiają się też mniej znane perełki, jak St. Louis, Quito, czy Algier. Dlaczego się tutaj znalazły? Ponieważ mają swój urok i czar - to po pierwsze. A po drugie, dlatego że odgrywały w historii swego kraju ważną rolę - i że często dzieje się tak nadal. Czy wiedzieliście, że St. Louis był najważniejszym miejscem w czasach zasiedlania Dzikiego Zachodu, a w Quito przez setki lat szukano legendarnego Eldorado? Tych i jeszcze wielu innych ciekawostek, łącznie z faktami dotyczącymi danego miasta oraz plejadą znanych osobistości - dowiecie się właśnie z tej książki. Opisane miejsca mają naprawdę wiele do zaoferowania - od wielkich wydarzeń, które zmieniały bieg historii, do ciekawych anegdot pisanych przez codzienność.

Książka zabierze was w podróż przez wszystkie kontynenty, począwszy od Afryki i jej arabsko-kolonialnego oblicza miast z meczetami, minaretami i dzielnicami europejskimi, których elementem charakterystycznym są głównie nowoczesne drapacze chmur, przez obfitującą w kontrasty azjatyckie Azję, z duchem śródziemnomorskim lub Orientem rodem z tysiąca i jednej nocy,  aż po Europę pełną różnorodnych kultur, które wydaje się scalać tradycja chrześcijańska pełna budowli sakralnych. Nie zabraknie też Ameryki Środkowej i Południowej, która ze swoim Rio de Janeiro - stolicą samby - wprost kipi radością życia i oczywiście Ameryki Północnej przesyconej megamiastami w stylu Nowego Jorku, sprawiającego wrażenie jakby był stworzony na desce kreślarskiej aż po zalaną słońcem Australię i Oceanię pełną stylu kolonialnego i białych plaż. 

Piękna i przyjemna dla oka szata graficzna, pełna zachwycających fotografii szczegółowo odzwierciedla każde z zawartych tutaj miast. Zachwyca także cena tego albumu, który mimo: kredowego papieru, twardej oprawy i obwoluty, a także dużego formatu kosztuje niecałe 35 zł, a jeżeli ktoś dobrze poszuka, może znaleźć tę książkę nawet 10 zł taniej! Naprawdę warto! Jestem pod wrażeniem i gorąco polecam, zwłaszcza na prezent.W serii ukazało się także: "100 cudów świata"
recenzję przeczytasz >tutaj<

_____________________________________________________________________________________
Brenner Falko, 100 najpiękniejszych miast świata, stron 240, Wydawnictwo Olesiejuk, 2016
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 315x252 mm


Za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Olesiejuk

12 komentarzy:

 1. Uważam, że cena jest bardzo atrakcyjna. Albumy zazwyczaj kosztują krocie. A to wydanie jest dodatkowo ładne i przyjemne dla oka. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym mieć oba te tytuły. Na ten o miastach narobiłaś mi mega ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo, mój tata uwielbia takie książki i albumy, a akurat miał imieniny niedawno ;)! Super pomysł mi poddałaś, dziękuję! ;))

  Pozdrawiam ;**

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę tanio, w porównaniu z tym, co książka oferuje. Swojego czasu bardzo lubiłam zbierać takie albumy, z różnymi ciekawostkami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna książka szczególnie dla tych, którzy podróżują lub planują podróże :) A jeśli chodzi o cenę to jest bardzo przyzwoita, bo najczęściej tego typu książki znajduje się za o wiele większe pieniążki i nie mnie niż 50 zł :)

  zaczarowana-oczarowana.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki dlatego, że nie wszędzie będę mogła pojechać, a poprzez takie wydania można być w każdym miejscu na Ziemi :)
  Subiektywne recenzje

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne! Chciałabym mieć taki album na półce! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko 35 zł? Aż naszła mnie ochota na kupno tego albumu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto taką książkę mieć na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię takich książek! Otwierając je, chce byś w tych wszystkich cudownych miejscach na raz! ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super książki, lubię czasami pooglądać takie albumy, ale raczej ich nie kupuję ;)
  (psst: ten link nie przekierowuje do cudów świata ;))
  ściskam :**

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...