poniedziałek, 2 maja 2016

Chciejka #32 | MAJ w zapowiedziach

Chciejka to mój przegląd zapowiedzi nowego miesiąca. 

* * *

Witam serdecznie w Chciejce majowej!

Czyli trochę o tym, co mi wpadło w oko :)


Wszystkie opisy oraz grafiki okładek pochodzą ze stron Wydawców.
Data premiery może ulec zmianie.Małe życie
Hanya Yanagihara
Wydawnictwo W.A.B.
18 maja

Światowa sensacja literacka! Najgłośniejsza amerykańska powieść ubiegłego roku, nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award; laureatka prestiżowej Kirkus Prize. Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół - o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić... To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata - Nowym Jorku - który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki.


Ósme życie
Nino Haratischwili
Otwarte
9 maja

Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl.


Beatlesi
Lars Saabye Christensen
Wydawnictwo Literackie
19 maja 

Beatlesi — klasyczna powieść i największy międzynarodowy bestseller Larsa Saabye Christensena — nareszcie w Polsce! Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. Love Me Do, She Loves You, Strawberry Fields Forever… nie ma dla nich większego święta, niż wspólne słuchanie płyt słynnej grupy. Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć własny zespół. Piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach i libacjach, buncie i konfrontacji z rzeczywistością? Tak, ale nie tylko. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do gwałtownych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie i rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu. Beatlesi to jeden z największych norweskich bestsellerów w historii  i książka otoczona aurą kultowości — zwyciężyła w plebiscycie norweskiego dziennika „Dagbladet” na najlepszą książkę 25-lecia. Miliony czytelników w kilkunastu krajach świata umieszcza ją na listach swoich lektur odmieniających życie. Najczulsza i najbardziej przekonująca powieść o dojrzewaniu, jaką czytałeś od bardzo, bardzo dawna.


Modlitwa za Owena
John Irving
Prószyński i S-ka
24 maja

Historia osobliwa i wzruszająca, okraszona czarnym humorem, pełna mrocznego, gorzkiego symbolizmu. Najbardziej niezwykły utwór w dorobku pisarza, łączący elementy powieści inicjacyjnej i surrealistycznej, komedii, rozprawy teologicznej, pamfletu politycznego. Snując opowieść o dorastaniu pokolenia, któremu przyszło się zmierzyć z doświadczeniem wojny w Wietnamie, autor podjął próbę przeniknięcia tajemnicy ludzkiego losu. Kluczem do niej jest kontrowersyjna postać tytułowego bohatera. Kim jest Owen Meany? Ofiarą ślepego trafu czy też wizjonerem, który przejrzał zamysły samego Boga? Nowym Mesjaszem czy bluźniercą? Zbiorowym sumieniem pokolenia młodych Amerykanów walczących w Wietnamie, czy może wyzwaniem – albo przestrogą? 


Złodziej z mgły
Lavinia Petti
Filia
12 maja

Wspaniała i magiczna podróż w poszukiwaniu utraconych wspomnień... Książka zachwyci wielbicieli Jonathana Carrolla, Carlosa Ruiza Zafona i Michaela Ende! Pisarz Antonio M. Fonte odniósł międzynarodowy sukces, ale sława i bogactwo nie mają dla niego żadnego znaczenia. Roztargniony samotnik, niemal obsesyjnie unika ludzi. Pewnego dnia w stosie korespondencji od wielbicieli swej twórczości, znajduje list sprzed piętnastu lat adresowany do nieznanej mu kobiety. Ku jego zdumieniu – i nie ma co do tego wątpliwości – jego nadawcą jest… on sam. W liście opowiada o utraconych wspomnieniach i… o zamordowanym, być może przez niego samego, człowieku. Antonio niczego jednak nie pamięta. Czeka go długa podróż w głąb enigmy, do krainy ciągłych zmian i metamorfoz, w poszukiwaniu własnej tożsamości… Porównywana do Cienia wiatru i Niekończącej się historii cudownie nostalgiczna i pełna ukrytego piękna współczesna baśń dla dorosłego czytelnika która zachwyciła krytyków we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii.


Niebanalna więź
Sarah Waters
Prószyński i S-ka
5 maja

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...


Klasztor
Zachar Prilepin
Czwarta Strona
18 maja

Klasztor-więzienie na Wyspach Sołowieckich – pierwszy sowiecki obóz koncentracyjny zwiastujący nadejście nowej mrocznej epoki. W odizolowanej od świata kolonii mieszkają obok siebie czerwonoarmiści i ich byli przeciwnicy z wojny domowej, kryminaliści i przedrewolucyjna elita, intelektualiści, poeci i niepiśmienni chłopi, Kozacy i Czeczeni, czekiści i kontrrewolucjoniści, zachodni dyplomaci, aktorzy i kościelni hierarchowie. To dziwne fantasmagoryczne miejsce, w którym naturalnie sąsiadują ze sobą grypsera, język literacki i bolszewicka nowomowa, kaci zamieniają się miejscem z ofiarami, a bestialstwa czekistów są tak samo na porządku dziennym, jak salony literackie i konne przejażdżki. W tej odludnej scenerii rosyjskiej Północy rozgrywa się tragiczna i piękna historia o miłości, samotności i granicach ludzkiej wolności.


Japoński kochanek
Isabel Allende
Wydawnictwo Muza
18 maja

Alma Belasco, bogata dama ze znanej i szanowanej rodziny, niespodziewanie porzuca dostatnie życie i przenosi się do Lark House, nietypowego domu seniora pełnego ekscentrycznych staruszków. Tam zaprzyjaźnia się z jedną z pracownic, Iriną Bazili, przed którą stopniowo odsłania swoją przeszłość. Irinę i Setha, ukochanego wnuka Almy, intrygują przede wszystkim zdjęcia nieznanego Japończyka i listy, które starsza pani wymienia z tajemniczym kochankiem; razem próbują zrekonstruować pasjonującą historię jej wielkiej miłości, która mimo licznych przeszkód przetrwała kilkadziesiąt lat. Akcja powieści toczy się w San Francisco. Współczesną opowieść autorka przeplata wspomnieniami Almy i historią jej rodziny, sięgającą początków XX wieku. Główne bohaterki, Almę i Irinę, na pozór różni niemal wszystko: wiek, status społeczny, doświadczenia. Pierwsza jest dumną, pewną siebie kobietą, druga zahukaną dziewczyną, tragicznie doświadczoną przez los. Obie jednak wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych z Europy – Alma z Polski, a Irina z Mołdawii – w poszukiwaniu lepszego życia, przeszłość obu kryje tajemnice. „Japoński kochanek” to książka przede wszystkim o miłości, ale także opowieść o starości i umieraniu, o losach japońskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych podczas drugiej wojny światowej, o oderwaniu od korzeni i trudnej walce z konwenansami.


W krainie białych obłoków (wydanie 2)
Sarah Lark
Sonia Draga
11 maja

Fascynująca opowieść o miłości i nienawiści, zaufaniu i zdradzie na tle wspaniałych krajobrazów i mało znanej historii Nowej Zelandii. Rok 1852. Helen Davenport, młoda guwernantka bogatego londyńskiego gospodarza, tęskniąc za własną rodziną, odpowiada na anons szanowanego farmera poszukującego żony. W tym samym czasie w nieodległej Walii piękna Gwyneira Silkham, córka zubożałego hodowcy owiec, przygotowuje się do zaaranżowanego przez ojca małżeństwa z synem "owczego barona", potajemnie marząc, że przeprowadzka do Nowej Zelandii odmieni jej życie. Dwie młode kobiety, które tylko pozornie wszystko dzieli, spotykają się na statku płynącym w kierunku Christchurch i razem wyruszają w rejs na tajemniczą wyspę, rozpoczynając w ten sposób nowe życie. Odległa i owiana legendą Nowa Zelandia - kraina białych obłoków, z którą wiążą swoją przyszłość, jest dla nich obietnicą raju. Tylko czy rzeczywiście tam, na drugim końcu świata, uda im się odnaleźć prawdziwą miłość i długo oczekiwane szczęście? Barwna saga rodzinna, której akcja rozgrywa się w zapierającej dech w piersiach scenerii Nowej Zelandii.Maleńka Dorrit
Charles Dickens
Wydawnictwo MG
16 maja


Amy Dorrit, urodzona i wychowana w więzieniu, opiekuje się swoim ojcem osadzonym tam przed laty za długi. Nie zna innego świata, ale staje się w tym ponurym miejscu dobrą duszą, wspierającą wszystkich, z którymi zetknie ją los. Amy zarabia na życie swojej rodziny, szyjąc u pani Clennam, która zamieszkuje w ponurym domu tylko w towarzystwie dwójki służących. Zmianę zwiastuje powrót – po dwudziestu latach – Arthura Clennama, jej jedynego syna, który spędził połowę życia wraz ze swym ojcem w Chinach. Przed śmiercią rodzic starał się przekazać Arthurowi jakąś dręczącą go tajemnicę, która w niespodziewany sposób wydaje się młodemu człowiekowi powiązana z osobą szwaczki. Poszukiwanie prawdy zaprowadzi Arthura do więzienia Marshalsea, ale też do poznania wielu niezwykłych ludzi. Naprowadzi go też na trop tajemnicy… Dickens jest mistrzem w kreowaniu wyrazistych postaci. Jego burzliwe, bogate w doświadczenia koleje losów powodują, że czerpie z nich garściami, odmalowując przed nami obraz ponurego, a jednocześnie wielobarwnego Londynu, z całą galerią niezwykłych bohaterów.


Sułtanka Kosem. Księga 1. W haremie
Demet Altinyeleklioglu
Wielka Litera
18 maja

Hit dla wielbicielek imperium osmańskiego i Sulejmana Wspaniałego. Książka, na podstawie której powstał serial produkcji tureckiej "Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kösem", następca hitowego serialu "Wspaniałe stulecie". Kösem to niezwykła postać z dynastii osmańskiej, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w historii Osmanów. Podobnie jak dobrze znana z serialu "Wspaniałe stulecie" Hurrem, Sułtanka Kosem posiadała ogromną władzę i autorytet. Ciekawostką jest, że była dużo większą intrygantką niż Sułtanka Hurrem, dlatego serial przedstawiający jej losy może okazać się jeszcze większym sukcesem niż "Wspaniałe stulecie". Kosem była żoną osmańskiego sułtana Ahmeda I i to właśnie dzięki niemu, a później dzięki synom zdobyła władzę w Imperium Osmańskim.


Ostatni wieczór
Sarra Manning
Zysk i S-ka
16 maja

Dwie kobiety. Dwie miłości. Jedna fascynująca historia. Stacja kolejowa Kings Cross, rok 1943. Do Londynu przybywa Rose. Ma nadzieję, że dzięki tej decyzji uniknie ciężkiej pracy, przeżyje przygodę i przyjemnie spędzi czas, tańcząc z amerykańskimi żołnierzami w słynnym klubie Rainbow Corner przy Piccadilly Circus. Las Vegas, siedemdziesiąt lat później. Jane, piękna dziewczyna w sukni ślubnej, wkracza do obskurnego baru i pierwszego napotkanego mężczyznę prosi, żeby się z nią ożenił. W Londynie Jane poznaje Rose, obecnie starszą damę. Początkowo kobiety nie przypadają sobie do gustu, lecz z czasem okazuje się, że wiele je łączy...


Zostawić Daringham Hall
Kathryn Taylor
Otwarte
9 maja

W Daringham Hall zapanował spokój. Ben realizuje plan przywrócenia majątkowi dawnej świetności. Kate odnajduje upragnione szczęście u boku Bena. Sielanka nie trwa jednak długo – nagle wybucha pożar, który trawi nie tylko rezydencję, ale i zaufanie między kochankami... Ben zamierza odejść, lecz jeśli to zrobi, w angielskiej posiadłości zostawi swoje serce. Czy będzie miał odwagę opuścić Daringham Hall na zawsze? Historia Bena i Kate trzyma w napięciu do ostatniej strony. Poznaj dalsze losy rodziny Camdenów, Petera, Tilly i innych mieszkańców Salter’s End w najbardziej dramatycznym romansie tego roku.


Jedyna
Marisa de los Santos
Prószyński i S-ka
5 maja

Poruszająca historia o przyjaźni, rodzinie i rodzinnych sekretach, drugich szansach, groźnej obsesji i odkupiającej mocy miłości. Eustacia „Taisy” Cleary kochała w życiu trzech mężczyzn: Bena Ransoma – kolegę ze szkoły, swojego brata bliźniaka Marcusa i Wilsona Cleary – uczonego, wynalazcę, podrywacza, milionera i błyskotliwego dupka – swojego ojca. Przed siedemnastoma laty Wilson porzucił żonę i dwoje dzieci dla nowej rodziny. Od tamtego czasu Taisy widziała się z nim tylko raz. A teraz, dwa tygodnie po ciężkim zawale, Wilson wzywa Taisy do swojego domu – w mieście, w którym się wychowała i którego w dorosłym życiu nigdy nie odwiedziła. Taisy szybko się przekona, że Wilson nadal jest oziębły i władczy, a Ben, jej dawny chłopak, wciąż chowa do niej urazę. Mimo wszystko ma nadzieję na odnowienie tej znajomości. Niełatwa okazuje się również relacja z szesnastoletnią Willow, zaborczo zazdrosną o ojca przyrodnią siostrą. Rozpisana na dwa głosy – dowcipnej, szczerej i spostrzegawczej Taisy oraz naiwnej, rozczulająco marzycielskiej Willow – „Jedyna” jest wyrazistą, zabawną, nostalgiczną powieścią o sile więzi rodzinnych i nierzadko mrocznych zakamarkach ludzkiego serca. 


Przeznaczeni
Katarzyna Grochola
Wydawnictwo Literackie
18 maja

Powieść rozgrywa się w USA i Polsce. Historie bohaterów krzyżują się w decydujących, acz niespodziewanych, momentach. Ta opowieść rozpoczyna się od... znaków. Od rozpaczliwego szukania znaków, które zapowiadały przyjście przełomowych zdarzeń, czyli miłości i śmierci. Śmierć i miłość znajdują się tu bowiem na głównym planie. Dwie siły, które mogą w jednej chwili zmienić życie, nie wiadomo kiedy! Co więc jest ważne, na co trzeba być UWAŻNYM? Katarzyna Grochola opisuje takie zwrotne momenty, ów moment CZERWONE ŚWIATŁO, który zmienia życie i po którym szuka się znaków, jakie świat wcześniej „wysyłał” – a to że tramwaj się spóźnił, a to że żarówka się spaliła, a to że ktoś przed śmiercią spojrzał jakoś dziwnie, a to że przed spotkaniem „tego jedynego” popatrzyłam przez przypadek na witrynę ze strojami ślubnymi (z ironią, oczywiście, bo kto dziś wierzy w takie rzeczy!). Czy to, że spotkaliśmy takich, a nie innych ludzi – ma znaczenie i sens? Czy to przypadek? Czy spotkania przypadkowe są przypadkowe? Czy miłość przychodzi zawsze tylko do ludzi na nią gotowych?


Miłość i kłamstwa
Cecelia Ahern
Wydawnictwo Akurat
18 maja

Zapomniane dzieciństwo. Odkryte na nowo życie. A jeśli masz tylko jeden jedyny dzień, żeby dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś? Kiedy Sabrina Boggs przypadkiem natrafia na tajemniczą kolekcję, która znajdowała się w posiadaniu jej ojca, odkrywa prawdę tam, gdzie nigdy nie podejrzewała istnienia kłamstwa. Człowiek, przy którym spędziła całe dzieciństwo, nagle staje się kimś zupełnie obcym. Niespodziewany przełom w monotonnym, rutynowym rozkładzie dnia pozostawia jej tylko jeden dzień na poznanie sekretów mężczyzny, którego rzekomo tak dobrze znała. Dzień, który wydobywa na światło dzienne wspomnienia, historie i ludzi, o istnieniu których nie miała dotąd pojęcia. Dzień, który na zawsze zmieni ją i wszystkich wokół niej.  „Miłość i kłamstwa” to zachęcająca do rozmyślań powieść o tym, w jaki sposób pozornie najzwyklejsze decyzje, które podejmujemy, mogą wywierać nadzwyczaj ważki wpływ na całe nasze życie. I jak czasami wystarczy strumień światła, skierowany na kogoś innego, żebyś w pełni mógł poznać samego siebie.


Mimo moich win
Tarryn Fisher
Otwarte
23 maja

Pierwsza część historii Olivii, Caleba i Leah. Nie, nie jestem bez winy, ale zanim mnie osądzisz, pozwól, że coś Ci powiem. Pomyśl o mężczyźnie, którego kochasz najbardziej. Pomyśl o każdej wspólnej chwili wypełnionej rozmowami i milczeniem, o lepszych i gorszych dniach, o budzeniu się u jego boku. A teraz wyobraź sobie, że go tracisz. Ktoś wyszarpał, wydarł ukochanego z Twojego życia i zostawił pustkę. Cholernie niesprawiedliwe, prawda? Mogłabym odpuścić, zapomnieć, wyjechać… Jednak czy zrobiłabyś to samo, gdyby w grę wchodziło odzyskanie każdego wspólnego dnia z ukochanym? Do tej pory cierpiałam. Teraz postanowiłam zawalczyć, nawet jeśli to oznacza, że inni też będą cierpieć. Bo miłość zawsze boli i nadszedł czas, by przygotować się na rany i blizny. A Ty, mimo moich win, nie potępisz mnie. Widzę, że już się wahasz, patrzysz w stronę ukochanego i myślisz, ile byłabyś w stanie poświęcić, by go odzyskać. O. Powieść o tym, że serce można oddać tylko raz, a pozostałe związki są jedynie echem pierwszej miłości.


Promyczek
Kim Holden
Filia
16 maja 

Życie Kate Sedgwick nigdy nie było bezbarwne. Dziewczyna pomimo problemów i tragedii zachowała pogodę ducha – nie bez powodu jej przyjaciel Gus nazywa ją Promyczek. Kate jest pełna życia, bystra, zabawna, ma również wybitny talent muzyczny. Nigdy jednak nie wierzyła w miłość. Właśnie dlatego – gdy wyjeżdża z San Diego by studiować w Grant, małym miasteczku w Minnesocie – kompletnie nie spodziewa się, że przyjdzie jej pokochać Kellera Banksa. Oboje to czują. Oboje mają powód, by z tym walczyć. Oboje skrywają tajemnice. Kiedy wyjdą one na jaw, mogą uzdrowić… Mogą również zniszczyć.


Welon Weroniki
Mickey Okrent
Wydawnictwo W.A.B.
18 maja

SERIA Z MIOTŁĄ. Odważ się na miłość! Justyna mieszka w małym śląskim miasteczku. Po zakończeniu związku z nieodpowiedzialnym (i żonatym) Lucjanem ucieka w gry internetowe. W ten sposób poznaje Joan, która w Nowym Jorku zmaga się z kryzysem małżeńskim. Los dwóch kobiet splata się w nieoczekiwany sposób... Mickey Okrent w olśniewającym stylu kreśli obraz związku ludzi po przejściach, skomplikowanych relacji rodzinnych i świata, w którym każdy wie lepiej, jak powinno wyglądać cudze życie. 


Samotna gwiazda
Paullina Simons
Świat Książki
18 maja

Zakochać się było najłatwiej… Kilka tygodni przed wyjazdem do college’u Chloe z chłopakiem i dwójką przyjaciół wyrusza na wielką europejską wyprawę. Ich celem jest Barcelona, która obiecuje romans i tajemnicę. Jednak wcześniej muszą przejechać przez kilka miast Europy Wschodniej, by uregulować stary rodzinny dług. Podróżując pociągiem przez obcy krajobraz postkomunistycznego świata, Chloe poznaje chłopaka, który jedzie na wojnę. Johnny wiezie ze sobą gitarę, ma urzekający uśmiech, a jego życie jest pełne sekretów. Wyprawa staje się zdradliwą podróżą do najmroczniejszej historii Europy i przeszłości Johnny’ego – podróżą, która może rozerwać więzi łączące przyjaciół od lat. W drodze z Rygi przez Treblinkę do Triestu, Chloe musi stawić czoło najgłębszym pragnieniom, które nie przystają do przyszłości, o jakiej do niedawna marzyła. Dla Chloe i Johnny’ego jedno jest pewne. Bez względu na cel podróży, ich życie już nigdy nie będzie takie samo.


Ponad wszystko
Nicola Yoon
Wydawnictwo Dolnośląskie
18 maja

Maddy jest uczulona dosłownie na wszystko. Nigdy nie opuszcza domu, a jedynymi osobami, które widuje, są jej mama i pielęgniarka. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się ze światem zewnętrznym i wtedy spotyka Olly'ego. Czy podejmie największe ryzyko w swoim życiu?
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick
Otwarte
9 maja

Stella to nie jest moje prawdziwe imię. Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem. Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać… Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo. 


Złe dziewczyny nie umierają. Tom 2. Od złej do przeklętej
Katie Alender
Feeria young
18 maja

Alexis jest ostatnią dziewczyną, po której można by się spodziewać, że zaprzeda czemuś swoją duszę. Ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia – cudownego chłopaka, prawdziwą przyjaciółkę i ukochaną młodszą siostrę Kasey, odzyskaną po opętaniu przez złego ducha. Kiedy więc Kasey nawiązuje nowe znajomości, angażując się w działania pewnego klubu, Alexis jest przeszczęśliwa. Wydaje się, że przyjaźnie są właśnie tym, czego potrzebuje jej siostra. Członkinie klubu doświadczają jednak zadziwiającej metamorfozy, z nietowarzyskich dziwadeł przeistaczają się z dnia na dzień w przebojowe modniachy. Kto wie, co się za tym kryje? Czyżby Kasey znalazła się znów w niebezpieczeństwie? Jest tylko jeden sposób, żeby się o tym przekonać – Alexis i jej najlepsza przyjaciółka Megan decydują się wstąpić do klubu. Tylko czy to jest na pewno właściwa droga do celu?


Purgatorium
Eva Pohler
Replika
10 maja

Hortense Gray jest psychologiem eksperymentalnym. Ratuje życie, ale ceną, jaką trzeba za to zapłacić jest… śmiertelne przerażenie. Siedemnastoletnia Daphne Janus nie może uwierzyć, że rodzice pozwalają jej jechać z najlepszym przyjacielem na wakacje. Tak naprawdę pobyt w pięknym kurorcie na niewielkiej wyspie u wybrzeży Kalifornii to ostatnia, desperacka próba jej ocalenia. W miejscu tym są przeprowadzane eksperymentalne terapie dla osób ze skłonnościami samobójczymi. Początkowo niekonwencjonalne zajęcia są ekscytujące – duchy w pokoju, awaria windy, przygoda podczas wycieczki kajakiem – to wszystko robi wrażenie, zwłaszcza kiedy człowiek uświadomi sobie, że w danym dniu terapia dobiegła końca. Ale kolejny dzień przynosi nowe wyzwania… Gdy podczas jazdy terenowej dziewczyna odłącza się od grupy, rozpętuje się istne piekło. Daphne zaczyna zastanawiać się, czy rodzice wysłali ją na wyspę po to, by jej pomóc, czy też aby ją ukarać.


Nevermore. Otchłań 
Kelly Creagh
Jaguar 
kwiecień/maj

Dla Isobel Lanley cienka linia pomiędzy życiem a śmiercią zatarła się już dawno. Po spotkaniu z Varenem, które omal nie zakończyło się jej śmiercią, dziewczyna boi się wracać do niebezpiecznego świata snu. Ale koszmary powracają i zaczynają się wplatać w rzeczywistość, nie pozostawiając jej wyboru. Ciemność Varena znowu zagraża nie tylko jej, ale całemu światu, który może pochłonąć. Isobel obawia się o swoje codzienne życie, o swoje zdrowe zmysły i o Varena – szczególnie po nowej stracie, jaka go dotknęła. Co gorsza, upiorna Lilith pragnie zatrzymać chłopaka dla siebie i zrobi wszystko, by się jej nie wymknął – naprawdę wszystko. Czy Isobel ma szansę na szczęśliwe zakończenie? Światy się stapiają, a losy się krzyżują w zapierającym dech w piersiach finale trylogii „”Nevermore””.” FINAŁ TRYLOGII NEVERMORE!


Pandora
M.R. Carey
Otwarte
18 maja

Mocny thriller! Pandora (gr. pan – wszystko, d?ron – dar) to według jednego z mitów greckich pierwsza kobieta. Kobieta, którą bogowie wyposażyli we „wszystkie dary” i posłali na ziemię jako karę dla ludzkości za nieposłuszeństwo Prometeusza. Melanie ma dziesięć lat i odkąd pamięta, mieszka w celi bez okien. Każdego dnia uzbrojeni po zęby żołnierze przywiązują ją do wózka i zawożą na lekcje. Nie rozmawiają z nią. Chyba się boją, że ich zje – tak jak „głodni”, którzy zjadają innych ludzi po tym, jak zarazili się dziesiątkującym ludzkość grzybem Ophiocordyceps unilateralis. Gdy Melanie zostaje sama, lubi sobie wyobrażać, że jest niezwykła i odważna jak mityczna Pandora. Że tak jak ona została obdarowana. Że potrafi obronić swoją ukochaną nauczycielkę przed zagrożeniem. Także przed sobą…


Złudzenie
Charlotte Link
Sonia Draga
4 maja

Wielowarstwowa, wyrafinowana i trzymająca w napięciu do ostatniej strony nowa powieść kryminalna z wątkiem psychologicznym autorki bestsellerów Charlotte Link. Peter Simon, szanowany biznesmen, człowiek sukcesu, kochający mąż i ojciec znika bez śladu podczas  podróży  do Prowansji. Jego żona, Laura, zaczyna go rozpaczliwie szukać. We Francji odkrywa kolejne rewelacje, zaprzeczające obrazowi męża, jaki miała do tej pory. Kobieta nie tylko musi się pogodzić ze świadomością, że Peter wcale nie był takim człowiekiem, za jakiego go uważano... Ale także zmierzyć się z tym, że odkrycie prawdy wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.


Igrając z ogniem
Tess Gerritsen
Wydawnictwo Albatros
18 maja

Autorka bestsellerowej serii “RIZZOLI & ISLES”tym razem napisała thriller osnuty wokół utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej. Julia Ansdell, skrzypaczka, matka trzyletniej Lilly, podczas pobytu w Wenecji wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio” skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy Julia próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na powodzenie we Włoszech Benito Mussoliniego.


2084 Koniec świata
Boualem Sansal
Sonia Draga
18 maja

Abistan to olbrzymie imperium, którego nazwa pochodzi od proroka Abi, "wysłannika" Yolaha na ziemię. Jego system bazuje na amnezji oraz posłuszeństwie jednemu Bogu. Jakiekolwiek osobiste poglądy skazują na wygnanie, wszechobecny system kontroli umożliwia poznanie niewłaściwych myśli oraz czynów. Oficjalnie, zgodny naród żyje w poczuciu szczęścia, jakie daje wiara, którą przyjmuje się bez zadawania pytań. Główny bohater - Ati - podaje w wątpliwość narzucone mu przekonania. Rozpoczyna poszukiwania Bóg ludu odszczepieńców, którzy żyją w gettach i nie wyznają żadnej religii... Boualem Sansal jawi się jako jeden z ważniejszych głosów we współczesnej literaturze, wyśmiewając skrzywienie i hipokryzję zagrażającego demokracji religijnego radykalizmu. Kolejne strony tej opowieści, pełnej zabawnych i niepokojących pomysłów, wpisują go w orwellowski rodowód. "Sansal ośmielił się przekroczyć granicę bardziej ode mnie. Ta książka to lament za wolnością, wezwanie do buntu. Wciągająca, satyryczna powieść pełna oskarżeń kierowanych w stronę religijnego fundamentalizmu, którego hipokryzja i ciasnota zagrażają nowoczesnym demokracjom i ich podwalinom". Michel Houellebecq
* * *

A myślałam, że będzie trochę mniej niż zawsze... ;)


Co Was najbardziej skusiło?


60 komentarzy:

 1. Najbardziej zainteresowało mnie Ósme życie.
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Złudzenie" mam już u siebie więc będę czytać, ale kusi mnie także "Małe życie". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jeszcze nie czytałam żadnej książki Charlotte Link, choć Beti G. wielokrotnie w swoich recenzjach mnie nią kusiła... Może więc się skuszę na Złudzenie :)

   Usuń
  2. Napisałam długi komentarz i niestety się nie dodał wrrrr...
   Z Link różnie bywa, bardzo podobały mi się dwa tytuły - Lisia Dolina oraz Ciernista Róża, Wielbiciel za to miał okropną główną bohaterkę. Moja mama czytała WSZYSTKIE jej książki, więc oczywiście kupię jej Złudzenie:)

   Usuń
 3. "Ósme życie" może być naprawdę ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam :) Zresztą, 4 pierwsze książki z tej listy, plus Sarah Waters to moje absolutne MUST HAVE tego miesiąca :)

   Usuń
  2. "Welon Weroniki" Okrent porusza tematykę "typową" dla Waters, akcja tej powieści toczy się częściowo w Polsce. "Niebanalną więź" oczywiście warto przeczytać, choć mnie bardziej jednak podoba się "Złodziejka".

   Usuń
 4. Jest tu kilka pozycji, które mnie zainteresowały.
  Między innymi "ósme życie", ale i Waters mnie intryguje od jakiegoś czasu, i "Maleńką Doritt" bym chętnie powtórzyła. A może do czytania Grocholi bym powróciła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem tej Dorrit, bo MG lubi niestety "skracać" powieści i obawiam się, że i Dorrit skróci co najmniej o połowę... tak jak to było w przypadku chociażby Braci Karamazow. No ale zobaczymy :)
   Czytałam Waters 'Złodziejkę' i 'Muskając aksamit' - więc nie potrafię nawet sobie wyobrazić, że "Niebanalnej więzi" mogłabym nie przeczytać, tym bardziej, że jest uważana za najlepszą książkę autorki, no i ta fabuła... Cud miód :)
   Nowa Grochola brzmi naprawdę dobrze! Na pewno się na nią skuszę :) Tak jak na "Ósme życie".

   Usuń
  2. A to ciekawe! Nawet mi przez myśl nie przeszło, że jakieś wydawnictwo może skracać książki, jak to robi Ridgest....Już tytuł został zmieniony bo brzmiał w starym wydaniu "Mała Doritt" a Nie "Malutka...." Jakoś mnie to uderzyło. Stare wydanie, pamiętam, było w dwu tomach i to objętościowo dość solidnych. Rozglądnę się za starymi wydania Dickensa.
   Właśnie akurat ta Grochola wydaje się dobrze zapowiadać. Liczę na to, ż biblioteka powiększy o nią swój zbiór książek tej autorki, bo własnie to w niej pożyczałam wcześniejsze. Co do Waters to już nie byłabym taka pewna.Ale może się mylę.

   Usuń
  3. Oj.. coś mi się w imieniu pomyliło...

   Usuń
 5. Ile super propozycji, szczególnie mam chęć na ,,Klasztor"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Klasztor czekam odkąd po raz pierwszy przeczytałam zapowiedź, czyli chyba od lutego :) Mam nadzieję, że do mnie dotrze. Brzmi naprawdę świetnie! Czegoś takiego jeszcze nie czytałam :)

   Usuń
 6. Och, nowa książka Dessen!Cudownie :) Mnie kusi całe mnóstwo pozycji - "Promyczek", "Małe życie", "Mimo moich win", "Jedyna", "Ponad wszystko", "Moje serce należy do ciebie", "Teraz albo nigdy", "Miłość i kłamstwa". Ech, a miałam już nie kupować nowych książek :D

  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co miesiąc wklejam te nowe książki Dessen do chciejek, ale jakoś żadnej nie mogę przeczytać ;) Wiem tylko z recenzji innych, że fajnie się ją czyta. Może kiedyś i ja się o tym przekonam, na razie niech tu sobie wisi :D

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Bardzo ładną okładkę dostała :) Szalenie mi się podoba! Jeśli treść będzie tak samo dobra, to będę spełniona :D

   Usuń
 8. "Pandorę" i "Ponad wszystko" muszę dorwać jak najszybciej :D Poza tym interesują mnie "Niebezpieczne kłamstwa" oraz "Promyczek".
  Pozdrawiam :)
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pandora kusi i mnie, mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać :) Ciekawa jestem na ile ten "mocny thriller" okaże się naprawdę mocny :D

   Usuń
 9. "Ósme życie" ma niesamowicie intrygującą okładkę. Zapowiada się interesująco. :)
  Pozdrawiam ♥
  Skrzynka Pełna Książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też wpadła w oko ;) Choć przeraża mnie obszerność tej książki i fakt, że to dopiero pierwszy tom, ale jeśli będzie dobra, to... dam się wciągnąć ;)

   Usuń
 10. Dwie pierwsze okładki baaardzo mi się podobają. I to wydanie Dickensa chciałabym mieć u siebie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja czekam aż ktoś wznowi "Wielkie nadzieje" Dickensa i chętnych brak ;(

   Usuń
 11. Cecelię Ahern też bym chętnie przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 12. Tylko Irving do mnie przemawia na chwilę obecną. Ale to nie problem, bo w maju i tak będzie co czytać z zaległych rzeczy. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem ciekawa najnowszej książki Ahern - jak na razie wszystkie jej dzieła miło mnie zaskoczyły :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja czekam na najnowszą książkę Pratchetta <3 i Od złej do przeklętej :)

  Nasz Książkowir

  OdpowiedzUsuń
 15. Miłość i kłamstwa przez sentyment do Cecelii Ahern, Ponad wszystko za piękną okładkę i wiele zasłyszanych pozytywnych recenzji i Niebezpieczne kłamstwa za intrygujący opis - te książki z Twojej chciejki i ja bym przygarnęła ;)
  Pozdrawiam ;)

  Amanda z amandaasays.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Pisząc krótko: wszystko :) Nie mam pojęcia tylko, kiedy na te wszystkie książki znaleźć czas, ale to dylematy wszystkich książkoholików :)

  OdpowiedzUsuń
 17. A Nevermore to już przypadkiem nie wyszło w kwietniu? :)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 18. O po kilka z tych książek zdecydowanie będę musiała sięgnąć. :D
  Więc tylko czekać na premiery. :3
  Lost in books

  OdpowiedzUsuń
 19. Znowu na bogato :D Wiedziałem ,że nie uda Ci się krótko bo to jest po prostu niemożliwe :) Nic dziwnego jeśli ktoś tak uwielbia książki jak ty. Bardzo dobrze cię z tym akurat rozumiem bo moja półka do przeczytania ciągle rośnie mimo że na bieżąco odhaczam kolejne przeczytane pozycje. Z twojego zestawu zdecydowanie pierwsza trójka jest bardzo mocna i myślę, ze wszystkie trzy przeczytam - "Male życie" już jest w trakcie i powiem że zdecydowanie warto.Beatlesi tak czuję będą piękną książką :) Bardzo zachęcająco wygląda też Klasztor.

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwielbiam to, że ciągle wznawiają wydania powieści Irvinga. Dzięki temu mam okazję je nabywać po kolei w ładnych wydaniach.

  OdpowiedzUsuń
 21. "Złodziej z mgły" też mnie ciekawi;) "Zostawić Daringham Hall" też z pewnością przeczytam, ale najpierw muszę sięgnąć po "Ocalić..." ;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Po raz pierwszy od dawna w maju nic mnie nie zainteresowało! A przeglądałem wszystkie wydawnictwa :D

  OdpowiedzUsuń
 23. "Małe życie" to coś, co MUSZĘ sobie kupić.

  OdpowiedzUsuń
 24. Widzę tutaj kilka bardzo interesujących pozycji, szczególnie zaciekawił mnie "Złodziej z mgły". Chyba czas na małe zakupy (znowu) :D

  OdpowiedzUsuń
 25. "Nevermore. Otchłań" mam już za sobą, weszło do sprzedaży już w ubiegłym miesiącu :) Jestem ciekawa "Promyczka" oraz z chęcią (kiedyś) przeczytam "Niebezpieczne kłamstwa" oraz "Ponad wszystko" :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Kilka książek porwałabym na swoją półkę, ale najbardziej nie mogę się doczekać Kasi Grocholi :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Z Twoich propozycji Irving i Gerittsen.

  OdpowiedzUsuń
 28. Najbardziej kusi mnie "Jedyna" - czeka już na czytniku. :) A maj obfituje w nowości!

  OdpowiedzUsuń
 29. Proszę, nie kuś tym zapowiedziami :(

  OdpowiedzUsuń
 30. Maj na szczęście ograniczył ilość książek, które chciałabym przeczytać do 3, a kupić do 2. To jak zbawienie dla mojego portfela :p

  Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
 31. Chętnie przeczytałabym książkę Charlotte Link. Autorka kreśli świetne sylwetki psychologiczne bohaterów, umie stworzyć nastrój, a akcja trzyma w napięciu. ''Ostatni ślad'' i ''Grzech aniołów'' rozczarowały mnie swoim zakończeniem, ale dla tych zalet na pewno sięgnę po jej inne książki.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie lubię romantycznych książek ale Paulina Simons jest w miarę znośna i cieszę się, że pojawiają się jej nowości wydawnicze.

  OdpowiedzUsuń
 33. Z tego co przedstawiłaś interesuje mnie tyle tytułów! Chyba zbankrutuję w maju, choć wszystkiego i tak nie kupię! Chciałabym mieć "Jedyna", "Mimo moich win", "Ponad wszystko", "Purgatorium" oraz "Pandora", zastanawiam się jeszcze nad "Złudzeniem" i "2084...", bo lubię takie tematy! :)


  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 34. "Niebezpieczne kłamstwa" na pewno muszę mieć. Bardzo ciekawi mnie ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. Na "Złodzieja z mgły" czekam już od paru miesięcy, a "Niebezpieczne kłamstwa" zdecydowanie polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 36. Złe dziewczyny nie umierają. Tom 2. Od złej do przeklętej i na Purgatorium czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Też ostatnio przeglądałam listę zapowiedzi majowych i byłam szczęśliwa, że aż tyle ciekawych dla mnie pozycji zostanie wydanych w tym miesiącu. Ale patrząc na Twoją listę, zauważyłam ze są tam całkiem inne książki, niż sama wybrałam. Cieszy mnie to jednak, że każdy czytelnik i bloger, pomimo lubianych bestsellerów, lubuje się w różnych gatunkach i czyta inne pozycje. Dzięki temu blogi nie są takie same, nie zawierają recenzji tych samych książek, bo to byłoby nudne ;)
  www.kate-with-books.blogsspot.com

  OdpowiedzUsuń
 38. Jakie piękne wydanie Dickensa <3 no i nowa książka w serii "z miotłą" która uwielbiam. Bardzo tez mnie intryguje 2084 Koniec świata. Zapowiada się niesamowicie

  OdpowiedzUsuń
 39. ja wyczekuję "Łaskuna" pani Puzyńskiej, i książki Włodka Markowicza ;) ale o Promyczku, o którym wspomniałaś, czytałam już wiele dobrego, więc moze się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 40. Kilka tytułów mnie zainteresowało, ale najbardziej "Sułtanka Kosem" :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Ile książek O.O Jestem w szoku. Tyle wydaje się interesujących, ale znalezienie pieniędzy i czasu na czytanie niestety graniczy z cudem. Ale najbardziej zaintrygowało mnie "Purgatorium"

  OdpowiedzUsuń
 42. W tym miesiącu nie miałam kiedy przejrzeć chciejki:( Tyle się dzieje zawsze:( Na pewno przeczytam Allende, Ahern i Fisher. Dziś zainteresowała mnie także Pandora - oglądałam trailer ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. Najbardziej wyczekuję Grocholi ;)
  http://reading-mylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 44. mnie bardzo ciekawi nowa książka Ahern.😊 może być interesująca!

  OdpowiedzUsuń
 45. Przybywam Cię zaprosić do konkursu - ponad 20 książek do wygrania - wiele hitów! :)
  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/05/wielki-urodzinowy-konkurs-4-lata-bloga.html

  OdpowiedzUsuń
 46. Nie mogę się już doczekać "Pomimo moich win"! Książka zapowiada się super :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Na całe szczęście na sam maj nie ma żadnej premiery, której oczekuję z niecierpliwością - ufff, ufff, bo bym nie wyrobiła się z innymi książkami (czytaj: sesja is coming!). Ale zaraz po niej - nadrabiam!! Będę czytała tak, jakby jutra miało nie być!!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...