środa, 14 września 2016

"Nocny film" Marisha Pessl

"Nocny film" Marisha Pessl

Historia zawarta w "Nocnym filmie" jest z pozoru prosta i banalna. Oto bowiem w wilgotną jesienną noc, w opuszczonym magazynie na dolnym Manhattanie zostaje odnalezione ciało pięknej młodej Ashley Cordovy, córki znanego reżysera. Mimo, że jej śmierć zostaje z miejsca uznana za samobójstwo, doświadczony detektyw śledczy Scott McGrath, podejrzewa inną przyczynę. Badając dziwne okoliczności śmierci dziewczyny i próbując dowiedzieć się czegoś o jej życiu, McGrath staje twarzą w twarz z twórczością jej ojca - Stanislasa Cordovy, legendarnego reżysera kultowych horrorów. Choć o filmach Cordovy napisano wiele - on sam, od ponad trzydziestu lat nie pokazał się publicznie. Brak obecności twórcy tylko zwiększył zainteresowanie jego osobą i doprowadził do powstania specjalnych stron internetowych, gdzie jego ogarnięci obsesją fani, prowadzą dyskusje na temat jego filmów i z fanatycznym zamiłowaniem próbują rozwikłać zagadki poukrywane w jego twórczości. Nieświadomy zagrożenia i wiedziony ciekawością, McGrath, pogrąża się coraz bardziej w mrocznym i hipnotyzującym świecie wykreowanym przez diabolicznego reżysera...

"Nocny film" to mroczny kryminał i horror psychologiczny w jednym. Opisywane tutaj wydarzenia głęboko zapadają w umysł i prowokują do niekończących się refleksji na temat nas samych i funkcjonowania całego świata, a nieokiełznana wyobraźnia Marishy Pessl gwarantuje jazdę bez trzymanki. Mamy tu bowiem nie tylko opowieść o szaleństwie, obsesji, czy pogoni za marzeniami, ale również o sztuczności, ludzkiej głupocie i niewyobrażalnym okrucieństwie. A jeżeli dodam, że Pessl dodała do wewnątrz jeszcze wątki okultyzmu, mistycyzmu i co barwniejsze cechy charakterystyczne horrorów, powieść okazuje się mieszanką wybuchową i w efekcie może okazać się zbyt przytłaczająca dla wrażliwego czytelnika. Koneserzy sięgną po nią pewnie bez zastanowienia ;)

Niemniej, biorąc pod uwagę jak ciekawa i wciągająca jest fabuła, niejednoznaczne zakończenie okazało się niezaspokajające, jestem jednak w stanie przymknąć na to oko, ponieważ uwielbiana przeze mnie czytelnicza ekscytacja i niedająca o sobie zapomnieć aura tajemnicy towarzyszą tutaj praktycznie od pierwszych stron. "Nocny film" bez ostrzeżenia wdziera się do wnętrza, zmienia punkt widzenia i pogląd na pewne sprawy, skłania do myślenia i nie daje wyraźnej odpowiedzi na postawione pytania, wręcz przeciwnie - pozawala mieć swój pogląd i wyobrażenie na wiele istotnych kwestii.

Mówiąc o "Nocnym filmie" nie można nie wspomnieć, że znaczna część książki to skany stron internetowych, zdjęcia, artykuły prasowe, transkrypcje, notatki, przedruki, a nawet kadry z filmów Cordovy. Oczywiście wszystko jest totalną fikcją i zostało stworzone na potrzeby fabuły, ale efekt robi wrażenie! Chwilami ułuda posuwa się tak daleko, że opowiadana tu historia przypomina literaturę faktu. Autorka dołożyła naprawdę ogromnych starań, by zatrzeć granicę między fikcją literacką, a światem realnym i by wszystko wyglądało realistycznie. Zresztą, ta sfabrykowana dokumentacja to chyba najlepsza i najbardziej fascynująca część powieści. Jestem pod wrażeniem, pod wielkim wrażeniem - powieść została nie tylko dobrze przemyślana, ale przede wszystkim dobrze skonstruowana. Te ponad siedemset stron dało konkretne pole do popisu dla wyobraźni Marishy Pessl, która raz po raz bawi się z czytelnikiem nie tylko stylem, ale też konwencją. 

"Nocny film" jest niepokojący i porywający. Jest też mega zawikłany, zwodniczy, a chwilami wręcz niedorzeczny, co nie zmienia faktu, że cały czas intryguje ;) Ta gęsta, duszna i mroczna mieszanka thrillera, kryminału i horroru w akompaniamencie popkulturowych wątków i całej tej sfabrykowanej otoczki wypadła naprawdę przekonująco i zapewniła mi świetną zabawę na wiele godzin. Mogę potwierdzić, że nazwisko Pessl gwarantuje niezapomniane czytelnicze wrażenia!

"Nocny film" Marisha Pessl

"Nocny film" Marisha Pessl

"Nocny film" Marisha Pessl
_________________________________________________________________________
Marisha Pessl, Nocny film, stron 768, Wydawnictwo Albatros, 2016
Przekład: Rafał Lisowski

Książkę do recenzji przekazała Księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl
(kliknij w grafikę aby przenieść się do strony produktu)

12 komentarzy:

 1. Niesamowicie podobał mi się Nocny film, zresztą polecam go gdzie tylko mogę :) Czytałam w wersji ebookowej, ale widzę, że papier prezentuje się jeszcze lepiej. Ktoś bardzo dopieścił tę książkę! Cudo ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie Twoja recenzja pewnie bym o tej książce jeszcze długo nie usłyszała. Zachęciłaś mnie, a to chyba najważniejsze :>

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam. Jak dobrze, że istnieją blogi! Można znaleźć dużo ciekawych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow! To zdecydowanie coś dla mnie! Nigdy nie słyszałam o tym tytule, ale już zapisuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fabuła brzmi bardzo zachęcająco, tak samo, jak to, że jest to powieść psychologiczna, ale zakończenie trochę mnie niepokoi, bo nie przepadam za takimi rozwiązaniami. Mimo wszystko pewnie i tak się skuszę :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pewnością przeczytam! Jestem bardzo ciekawa, zaintrygowana i już czuję ten dreszcz podniecenia. Mam nadzieję, że uda mi się szybko dostać książkę w swoje ręce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat książka nie wpisuje się w moje gusta czytelnicze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już sama szata graficzna mnie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze ale mam zamiar :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już Twoja recenzja mnie wciągnęła! Strach pomyśleć, co zrobi ze mną książka! Zapisuję z wykrzyknikiem na liście "Must read".

  Dzięki! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że mogę odwiedzić waszego bloga, czekam na więcej dobrych artykułów i myślę, że wszyscy lubimy dzielić tak wiele dobrych artykułów, blog, aby się z nami podzielić.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny. Będzie mi bardzo miło, jeżeli swoją obecność potwierdzisz pozostawionym komentarzem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...